Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Valentina, cum sunt ciupercile alea prajite cu usturoi ?

 

Eu am facut o musaca pentru urmatoarele 2 zile si spanac pentru cele 2 zile de dupa zilele de musaca.

 

Ieri am gatit chinezeste si nu prea mi-a placut. M-am ales insa ca medalia de aur,  au mancat astia de ziceai ca nu mai exista maine.

Am facut vita taiata pe lung, prajita in tigaie, apoi ceapa si ardei rosii, galbeni, portocalii prajiti si ei in zeama de la vita, toate puse pe pat de orez facut in rice cooker.  Nu mi-a placut mizeria care a iesit din prajeala aia ...ca am citit pe net ca totul trebuie facut la foc mare ..valeuuuu, am stropit toata bucataria, miros nu mai spun ...ei mancau si ma laudau si eu in patru labe, ștergeam pe jos si bombaneam.

Asa jegoasa e bucataria asta chinezeasca ? Sau exista variante mai clean ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

[pk] [pk] asa filosofie am si eu...nicio masa fara carne!!!! [:D] Hai sa zic ca merge o zi...insa in ziua urmatoare,e in meniu! [balo]

Am luat un virusache  urat  de la fiumiu sI am ajuns  pe la spital. 

Mi s.a dat dieta  farà carne vreo 7 zile. ... [fri]

Recuperez  dupa cele 7 zile... [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Eu chiar nu-mi pot imagina sa gatesc fara ceapa:(((.

   Multam dianama de lamurire, cu ciupercile nu ma impac.Poate doar de 1-2 ori max pe an  gatesc ciuperci si alea sa fie salata cu maioneza.Eu azi am facut ciorba de macris(fara carne) si atat ca friptura de pasare si pireu de cartofi ne-a ramas de ieri.Maine varza calita cu ceva carnati probabil si compot de gutui la desert.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu chiar nu-mi pot imagina sa gatesc fara ceapa:(((. Multam dianama de lamurire, cu ciupercile nu ma impac.Poate doar de 1-2 ori max pe an gatesc ciuperci si alea sa fie salata cu maioneza.Eu azi am facut ciorba de macris(fara carne) si atat ca friptura de pasare si pireu de cartofi ne-a ramas de ieri.Maine varza calita cu ceva carnati probabil si compot de gutui la desert.

Daca faci ciorba  de macris  cred ca esti din zona mea  ...deci de unde gutui ????? [fri]

Ca le savuram  ....dar nu am gasit nicaieri. 

Cica prin Moldova sunt multe si bune! 

 

Mda ....ceapa  o pun la supa ,dar apoi o scot,apoi macinata  bine la blender  pr sarmale /ardei, umpluturi  cu carne,si atunci una amarata! 

In sosuri  pt paste niciodata! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   De origine sunt ardeleanca,de stat stau in Banat.Gutui am primit de la cineva de aici din zona dar sunt cam verzi.Cum nu sunt stropite se strica f repede si e pacat de ele sa le tin pana se coc...ca sa fac gem sau compot pe iarna sunt prea putine si oricum mai am de anul trecut.Aici am vazut si pe piata,dar pretul e destul de mare...dar la cat sunt de bune eu zic ca merita.

   Ah si la sosurile pt paste nici nu pun,adica fac pastele cam ca la italieni,paste,carne(eventual,nu obligatoriu) si ceva condimente date prin ulei,poate un usturoi cel mult,fara ceapa.

   Multam de primire:)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...