Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am gasit  gutuie! ! [fiesta] In piata intr.un singur  loc .

Cica vine  si maine si o sa iau multe  pt dulceata. 

Cam piperat  pretul  ....dar pt dulceata asta fc orice. 

 

 

Azi varza cu ciolan  afumat  si un pic de gratar  pt fiumiu! 

 

Doamne ce frumos e sa fc piata  ....ador! Mirosul acela de toamna  ...forfota  de gospodine ....parca sunt copil! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

eu fac aproape saptamanal retete chinezesti...si nu murdaresc nimic. mie mi-e gfroaza de snitzele si chiftele...atunci e dezastru. pt chinezerii iti treb tigaie din aia wok(din Teflon dar fara pfoa-uri)..dar merge si fara eu ani de zile am facut fara... iar focul eu il dau la mediu-mare...dar nu f mare ca la spectacol, cu focul pana'n tavan. conteaza si sa le faci pe rind sa nu se faca overcooked

Am wok, cum sa n-am ? ...si pt ca focul era mare a sarit prin toata bucataria ...

O sa incerc la foc mediu,  dar mi-e ca sa calesc in loc sa se prajeasca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea, ca sa nu-ti mai sara stropi de mancare sau ulei, poti folosi o sita speciala, se pune peste vasul in care gatesti, stropii nu mai sar (de fapt, sar, insa se opresc in sita, nu mai trec peste marginea vasului), iar mancarea se prajeste/fierbe fara a se inabusi, ca atunci cand pui capac normal

asta e sita, am si eu, folosesc cu spor, si eu am oroare de stropi si curatatul lor mai apoi.

unele au maner, altele au o chestie gen agatatoare, in mijloc (cum e cea din link), sa le poti manevra.

http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/10112530/

http://www.ikea.com/ro/ro/images/products/stabil-sita-antistropire__75951_PE195240_S4.JPG

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am wok, cum sa n-am ? ...si pt ca focul era mare a sarit prin toata bucataria ...

O sa incerc la foc mediu,  dar mi-e ca sa calesc in loc sa se prajeasca

Ai dreptate, focul trebuie a fie la maxim (am vazut chinezi gatind) si sare uleiul. Sita aia ce a pus-o corina nu e rea. Am si eu. Poti sa dai focul putin mai mic, dar nu o sa iasa crispy, banuiesc. Eu sterg imediat dupa ce fac mizerie, am servetele de alea umede care cut the grease.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Eu la depozite nu am vazut gutui azi dianama,chiar eram curioasa...am gasit in rest ce ma interesa.Sper sa fie numai vreme buna maine sa pot aprinde gratarul sa coc vinetele si ardeii...de gatit nu voi mai gati pana nu termin cu astea.Poate doar daca se vrea si altceva pe gratar...ceva carnita,dar sper ca nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne cat a-ti scris fetelor. Am avut de recuperat,nu gluma.

Ca sa fiu in trend cu discutia...si noi mancam ciuperci. Eu cumpar mai mari si le fac la cuptor,umplute cu rosii ardei gras,iute,patrunjel,usturoi si parmezan sau cascaval,branza ...ce am in casa si putin ulei de masline.

eu pun aproape la orice mancare ceapa( dupa ce termin de gatit pute in toata casa )dar cui nu ii place ( din cei de acasa) cand le e foame sa se uite pe reviste... [batcap]

astazi salata de vinete,branza,rosii,snitele si cam atat ...iar pentru maine ... Ne mai gandim

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt wok , cum fac eu . Pun ulei in wokul incins bine bine si apoi legumele . Cate putin si le  amestec mereu  . Deci le fac stir fry , nu le las acolo sa se prajeasca ca intr o tigaie obisnuita. Eu pun ulei de rapita sau susan . Azi am facut cartofi natur cu carnati la cuptor, ieri  am facut ciorba de linte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...