Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

 

 

Si eu ma gindeam ca o data cu virsta mi s-au schimbat gusturile foarte mult, am mai mult curaj sa incerc si sa experimentez. Daca iti vine sa crezi, numai de un an maninc rata si miel. Inainte refuzam din start, fara macar sa gust. [batcap]  Fiu-meu e exact ca mine in tinerete. Recalcitrant la orice mincare noua. E dezastru, dar nu pot sa-l critic, ca eu am fost si mai rea! [:I]

OOOo...inteleg perfect ce vrei s aspui si la mine e la fel.

 

Am mai scris anterior despre actuala pasiune-ciorba,neinteresanta atitia ani pentru mine,apoi asa cum spui tu,sosurile astea dulci,care ani de zile le-am ignorat,mi s eparea de neacceptat sa pui zahar/miere in mincaruri,sosuri vingretta.

 

Prima schimbare masiva -sa spun asa de gusturi a fost dupa ce am nascut,atunci au inceput sa-si faca loc in "viata mea" [:-)))] [:-)))] fasolea,pastaile,varza...si da asa eram si eu reticienta (nici nu vreau sa ma gindesc cum i-o fi fost mamei cu 4 copii,fiecare cu gusturile lui!!!)si fii mio e la fel. [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Eu imi amintesc ca eram copil si a gatit mama bame...o singura data ,prima si ultima!!!! [help] E drept ca de atunci gudturile mele s-au mai schimbat,insa tot nu imi doresc sa incerc! Astazi cred ca ceva pizza cumparata,miine ...habar n-am,am trec sa vad poate gasesc o bucata de ceafa sa fac o friptura de aia de sta cu orele in cuptor,sau poate iau ceva gulas d evita sa fac un gulas.Ambele variante vor fi pentru doua zile...dumenica drumetim,deci ceva facut de fii mio.

De ce de ce ??? [ph34r]

Si eu tot in copilarie  ...dar parca imi amintesc  ca mi.au placut. ....parca! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce de ce ??? [ph34r]

Si eu tot in copilarie  ...dar parca imi amintesc  ca mi.au placut. ....parca! 

Nu stiu,consistenta,gustul...habar n.am,stiu doar ca nu mi-au placut! [fri]

 

Nu pot spune ca acum daca as fi in situatia de a gista,nu as face-o,insa eu n-am sa ma duc in piata sa cumpar bame sa le gatesc! [:D] [ph34r]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut zilele astea: 

pulpe de pui in sos  bbq cu piure

parmigiana de vinete ( un fel de musaca)

paine de casa mancata cu slanina afumata si ceapa verde  [pk] + un digestiv  [hop]

cici cu cartofi si kefir  (care-i din Ardeal precis a facut odata in viata )

tocana de porc cu mamaliga

diverse paste 

Maine sunt libera asa ca fac placinte ardelenesti cu feta,ceapa si marar , cu cartofi si cu varza.....o fa coc toata ziua dar merita  [buca]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Schimbare de plan. Am fost la piata si mi-am facut aprovizionarea ptr zacusca( vinete,ardei kapia,ceapa,rosii). Am luat leustean pentru congelator. Am gasit loboda ....asa ca am pus de o ciorba de loboda [yum]. Mie imi place si cu smantana. Am facut si somon la gratar cu cartofi natur cu usturoi si marar [yum].sper pe seara sa apuc sa fac prajitura cu mere.

Bamele le iau din piata. Le curat coditele,le spal si le pun la fiert cam 15 minute ( sa fie mai mult de jumatate fierte). Le scurg si separat pun intr-o cratita pun putin ulei si le prajesc putin,apoi pun 5-6 catei de usturoi taiati feliute. Adaug 4-5 rosii taiate cubulete,sare,piper. Carne o fierb inainte si folosesc zeama de la ea pentru sosul bamelor. Eu pun carne taiata cubulete dar unora le place cu os. Cand e aproape gata storc jumatate de lamaie si asa nu mai sunt baloase deloc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...