Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 Ce nu ai inteles?:))

 

Planuim sa o invadez,asa ca in momentul in care ma hotarasc trebuie sa o anunt din timp. Si sa ma tin bine ca vrea sa taie sepia  mai dodoloață:))( care este porcul lor acum ca de...e engleji:))))),sa coboare cârnații  din pod si sa desfaca butoiul cu uischi(adicatelea o țuică  englezească ):)).

 

Meniul de azi...e numai bun.Iarba aia de mare e extraordinara in salteaua de pat,ouale de furnici (adica escamolele) sa fie la ea acolo si balenă pane nu-mi permite  dieta.:))

 

Du iu anderstand nau?:)):))

Yes mother !!!! [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine in bucatarie a fost un dezastru azi. Am copt vinetele si ardeii pentru zacusca,asa ca astazi doar un pilaf cu legume( ceapa morcov ardei kapia si ciuperci). Am mai prajit cativa carfofi si mai aveam cateva bucatele de piept de pui pe care le-am trintit pe gratar.

 Acum mi-am facut o cafea si stau cu picioarele in sus. [fri]  [fri]  [fri]

O saptamana calduroasa si linistita tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un rasol de vita la oala minune, sevit cu cartofi natur.

desert : fructe.

 

Pe miine fac o supa din zeama de la rasol si vad eu cu mai servesc carnita.

 

 

Intrebare : cine are retete de dovleac dulci si sarate ?  Afara de supa-crema si de piure nu mai stiu ce sa fac si cel mare (care a strins toti bostanii din gradina ma tot intreaba ca "ce ii mai fac ?" )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare : cine are retete de dovleac dulci si sarate ?  Afara de supa-crema si de piure nu mai stiu ce sa fac si cel mare (care a strins toti bostanii din gradina ma tot intreaba ca "ce ii mai fac ?" )

 

Mik, mie imi place placinta cu dovleac -  se face ca cea cu mere. In dovleac (eu il coc) se pune zahar, scortisoara (eu pun si nucsoara). Aici se mai face de Thanksgiving un soi de tarte (tarte a la citrouille) tot desert. Eu il mananc si copt simplu... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, [flo2] imi explici, please, ca la copii mici . La placinta : dovleacul e crud ? nefiert ? neoparit ? Il dai pe razatoarea mica ? il calesti ? Il pui in foi diverse si oarecare de placinte sau trebuie o reteta mai uscata ?

 

Pe cel copt : il feliezi, ii pui sare si-l coci ?

 

La tzara la bunica se cultivau doar dovleci pentru porci si pentru pasari si pentru nepoata de Iasi (adica io) care rontzaia seminte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...