Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu fac supa crema de dovleac, pe care o maninca sotul. Eu nu pun gura. El zice ca e foarte buna.  [yami]

Am luat supa crema de dovleac instant - foarte buna, buna de nu mi-a venit sa cred. Pana saptamana trecuta nici nu doream sa pun gura.

De facut nu cred ca as face.

Totusi, pui retea?

 

Pentru ca tin un fel de dieta, azi am asa:

mazare batuta (facuta ca fasolea batuta)

tocanita de ciuperci

tocanita de ardei copti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu-mi place dovleacul...sub nicio forma,nici ca fel d emincare ,nici ca desert! [fri]

 

Pe mine ma interseaza reteta de mincarica de ardei copti.Aveam o vecina basarabeanca,care facea mincarea asta,nu va spun cum mirosea si cit d ebuna mi se parea .Da...altfele rau relatiile intre oameni inainte,deci sa nu va mirati daca spun ca se practica datul d epomana ,foarte des.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, [flo2] imi explici, please, ca la copii mici . La placinta : dovleacul e crud ? nefiert ? neoparit ? Il dai pe razatoarea mica ? il calesti ? Il pui in foi diverse si oarecare de placinte sau trebuie o reteta mai uscata ?

 

Pe cel copt : il feliezi, ii pui sare si-l coci ?

 

Pentru placinta fac un aluat fraged (am vazut ca se poate si strudel dar n-am incercat). Dovleacul il coc, nu il fierb (aleg de obicei un dovleac mai fainos si dulce, nu "spaghetti"). Dupa ce se coace il pun in vas si adaug zahar (dupa gust), scortisoara, nucsoara, putina vanilie. Poti pune si putin pesmet daca-i prea "umed". Il amestec si il pun intre doua foi de aluat. 

 

Pe cel copt il tai bucati, il crestez putin pe miez si il pun in cuptor (cu miezul in sus). Tot asa caut dovleac fainos si dulce. 

 

Daca vrei sa incerci si alte retete (putin diferite): http://www.countryliving.com/food-drinks/g619/our-best-pumpkin-recipes-1008/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...