Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am luat supa crema de dovleac instant - foarte buna, buna de nu mi-a venit sa cred. Pana saptamana trecuta nici nu doream sa pun gura.

De facut nu cred ca as face.

Totusi, pui retea?

 

Pentru ca tin un fel de dieta, azi am asa:

mazare batuta (facuta ca fasolea batuta)

tocanita de ciuperci

tocanita de ardei copti.

Reteta e extrem de simpla. Nici nu stiu daca mi-ar place, nu am gustat, atit sint de  [batcap] in cap!!!

 

Deci dovleacul de taie in 2, se sareaza, pipareaza, uleiaza cu ulei de masline si se da la cuptor. Asta e varianta lenesa. Varianta harnica, il cureti de coaja, il tai nu prea marunt, sare, piper, ulei si dat la cuptor. 

 

Intre timp calesti o ceapa cu un ardei iute in putin unt si prepari cam 1 litru de supa (stock cum ii zic astia). Cind dovleacul e gata, il scobesti si il pui in robot impreuna cu ceapa si ardeiul calit si tot adaugi supa pina ajunge la consistenta dorita (unora le place foarte groasa sa poata intinge cu piinea in ea, eu o fac asa si asa). Se serveste cu smintina, sau lui barbata-meu ii place cu iaurt de ala gras si nu acru.

 

Eu pt supe creme folosesc vasul asta care defapt e pentru smoothie si sucuri.Nu neaparat modelul asta, intelegeti voi.

post-16401-0-31896800-1444740156.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci, Lili, tu es un amour. [flo2]

 

Viviana, supa crema de dovleac  o fac asa :

 

- curat dovleacul prospat si-l tai cuburi mari, pun cartofi curatati si taiati in cuburi intr-o oala de supa, acoperit cu apa (totul e acoperit cu apa + 10 cm in plus)

- pun la fiert cu sare

- cind totul e fiert mixez (eu am pentru supe si sosuri un mixer mobil cu miner)

- pun piper, verific de sare, pun o doza buna de unt si emmental ars

 

pentru un gust mai pronuntat poti pune la fiert un sfert de ceapa sau 2 catei de usturoi intregi care ramin in supa si sunt mixati ulterior. Alta optiune : pusa nucsoara in loc de piper.

 

Alta versiune :

- dovleacul curatat si pus in oala se acopera cu lapte si se pune usturoi

- se mixeaza si se pune brinza rasa (fara unt)

 

Mie imi plac supele fara nimic prajit in prealabil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu reteta pentru mincarica de ardei copti. Ah, ce buna trebuie sa fie! [pofticios]

Si asta e simpla. 

Calesti ceapa si vreo 5 catei de usturoi (eu calesc in ulei de masline), adaugi suc de rosii proaspete, marar, patrunjel, sare piper, dai asa un clocot apoi pui ardeii si mai dai un clocot. 

Da, ieses buna, cred ca se poate face si cu carne de pui.

 

Am gasit (din lene) o metoda usoara de curatat ardei copti.

dupa ce ii coc in cuptor, ii pun intr-o cratita cu capac, ii sarez si ii las acolo. cu cat ii lasi mai mult cu atat se curata mai usor. 

eu uitasem de ei. Au fost copti alaltaieri si azi a fost o joaca sa-i curat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reteta cadou : Ardei copti cu smintina

 

Se coc ardeii (grasi si albi), se curata de coaja si desfac felii, se taie marunt o ceapa mica, se unduieste in unt sau in ulei, se pun ardeii si se mai coloreaza nitel, se pune un praf de faina cernut (o lingura de supa cu virf), se pune smintina lichida care se amesteca bine si rapid, pe marginea aragazului sau la foc foarte mic. Se pune capac si sa lasa sa se racoreasca incetisor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik am si eu mixer cu miner, dar sare al naibii, ma faceam numai o supa din cap pina in picioare. De aia il folosesc pe ala ca are capac.

cred ca mik s-a referit la blender, nu la mixer

sau mixer cu un astfel de accesoriu (cel din dreapta imaginii)

https://www.google.ro/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0CAcQjRxqFQoTCI_30NbSv8gCFaebcgodkhYDSw&url=http%3A%2F%2Fwww.clubafaceri.ro%2F52701%2Fmixer-cu-blender-sencor-shm-5270-2753833.html&psig=AFQjCNERQSaW6w7HgfKK-5gAk_9OFzMeLw&ust=1444832444479454

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...