Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

Am fc cous _cous ....cred pt ultima  oara  [smulgpar] .

Nu imi iese  bine. ..cum mancam afara. 

Poate conteaza  si de unde il cumpar.....uffff.

Idei nu am si e frig....si stiu ca bine ar fii sa fc ceva cald si bun [alcool] .

Cartofii  la ceaun  cu usturoi  si mamaliga. ... [ascuns]

 

Diana, [flo2] a trebuit citesc de 2 ori ca eram geloasa pe ceaunul tau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Poate petale!  [:)]

 

Azi vreau sa fac o friptura din pulpe dezosate de pui. Aveti vreo reteta faina?

 

tavaleste-le prin ce condimente iti plac tie (amestecate intr-un strop de ulei), apoi confectioneaza o punga din hartie de copt, pe care intai o umezesti si apoi o storci bine (am tot vazut trucul asta la jamie oliver).

se prepara in tava, la cuptor, daca vrei ca pulpele sa aiba crusta crocanta, spre finalul prepararii desfaci putin punga sau ii faci gaurele cu o scobitoare sau o tai cu foarfeca, pe lungime, in partea de sus, sa nu-ti curga in tava zeama din punga.

daca ai chef, in punga poti pune cartofi taiati cuburi mai mari, condimentati cu usturoi si rozmarin, cateva ciuperci taiate, 2-3 catei de usturoi, sau cubulete de bacon...imaginatie sa ai...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, ce numesti tu cous-cous ?

partea de "semoule" preparata sa fie comestibila, sau minacarea cu carne si legume care o pui peste "semoule".

Pentru preparat "la semoule" o poti face pe aburi in couscousier sau cu apa sarata si clocotita turnata peste el si apoi desfacut cu furculita.

 

(nu rideti de mine, dar nu stiu sa spun in romana "boabele de cous-cous")

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Diana, ce numesti tu cous-cous ? partea de "semoule" preparata sa fie comestibila, sau minacarea cu carne si legume care o pui peste "semoule". Pentru preparat "la semoule" o poti face pe aburi in couscousier sau cu apa sarata si clocotita turnata peste el si apoi desfacut cu furculita. (nu rideti de mine, dar nu stiu sa spun in romana "boabele de cous-cous")

Produsul  final. ...si il fx asa cum ai zis  si tu. 

A nu stiu  cata  oara  incerc. 

Fc sosul  cu pui  si legume  ,curry, ....si cous  _cous  cu apa fiarta. 

Nu iese  ca cel  de la restaurant  ....mirosul  acela specific. ...boaba  de cc foarte gustoasa. 

 

 

Asta e ....o sa invat eu si secretul  asta !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diana, inseamna ca nu e ok cous-cous-ul. ce produs folosesti, de unde il cumperi ?

bine, tu ai si avantajul ca poti sa compari cu ce ai mancat in alta tara, poate acolo se foloseau si condimente care la noi nu se gasesc ?

eu ii mai fac fetitei mele cous-cous fiert ca garnitura la diverse chestii, ii place atat de mult incat ar manca bobitele goale, fara alt adaos. folosesc cous-cous cumparat din lidl. nu am incercat alta marca pana acum. poate ar trebui sa cauti in carrefour, la zona cu produse importate din alte tari (turcia, china, italia, etc.)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...