Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

Din categoria: dezastre in bucatarie, nu faceti ca ea: pieptul elydei cu smitina si cascaval! Of, cred ca am pus prea putina smintina si am lasat la foc prea tare. Dar chiar si asa a fost bun si usor de facut.  Va pun o poza cu nereusita, care a fost totusi devorata in citeva minute. Promit sa ma redeem myself curind!

Mie nu mi se par arse,adica arsura aia pe margina e normal sa apara,cel putin mie imi apare cind fac carne cu smintina la cuptor.

 

Eu si astazi gulas,insa cu garnitura de varza rosie si klöße de cartofi(galuste de cartofi).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mie nu mi se par arse,adica arsura aia pe margina e normal sa apara,cel putin mie imi apare cind fac carne cu smintina la cuptor.

 

Eu sia stazi gulas,insa uc garnitura de varza rosie si klöße de cartofo(galuste de cartofi).

Esti tu draguta, dar crede-ma ca inca o secunda si le aruncam la cos.

 

Azi snitele. Doamne ajuta! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michellino, cum faci noodles aia chinezesti ?

 

Tot Michellina, ce afumatura pui in fasolea boabe ? Bacon din ala felii ?

 

 

afumatura pun , coaste afumate de barbate-miu. iar fasole eu pun intotdeauan asortate si amestecata cu linte de dif culori...

 

noodles, cum sa-I fac? ii cumpar [:)] gata facuti (uneori sunt dry , alteori fresh-de la frigidere), eu doar ii fierb si ii amestec cu stirfry.

nu pun niciodata sosurile care vin cu ei...ca au msg majoritatea....pun in general sosuri care le stiu , le vad ingrfedientele si nu au msg (ca unori e ascuns...asta e...)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ieri am facut o reteta in pemiea...si culmea ca nu scriu de ea la dezastre.

 ardei putin iuti (micuti)umpluti cu brinza.

aici se numesc Anaheim ....am facut vreo 3 feluri.

 treb taiati pe vertical si umpluti cu branza mozzarella. am incercat unii si cu cream cheese dar nu mi-au placut. merg bine si cu mozzarella afumata .  altii I-am facut cu brinza inauntru dar inveliti in bacon.

 

dupa ce I-am umplut I-am pus in vas de yenna tapetat cu ulei de masline, am pus un pic ulei si pe ei...si I-am dat la cuptor la temp redicata pt 20 min.

cu 5 min inainte de I-ai lua am presarat un pic de brinza rasa pe deasupra.

 

printeer ei ...ca aveam in casa si vroiam sa incerc am pus bucatele de conopida(previos fiarta un pic in abur), data prin faina +ou+faina. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor,

 

Nici nu stiti de cate ori m-am inspirat din meniurile voastre si va multumesc.

 

Sa va spun atunci ca am spart piata cu o varza a la Cluj de mi-a zis husbandul sa nu mai fac sarmale -- ca muncesc prea mult [:)]  - ci pot sa raman la varianta de "sarmale lenese"...adica varza a la Cluj:) A iesit f.f.f. gustoasa.

 

Acum 2 zile am gatit un ostropel de pui cu galuste da faina.

 

Noua ne place sa incercam retete noi, sa ajustam retetele dupa gustul nostru, asa ca acum in fata weekendului incep sa rasfoiesc pagini mai vechi sa imi vina inspiratia de gatit [:)]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michellina noi avem un restaurant de cartier numit "On the border", este un lant de fapt, cu mancaruri mexicane, si au la aperitive ardei jalapeno umpluti cu branza topita, si apoi prajiti, dar au si o crusta crocanta putin, pe deasupra. Sunt absolut deliciosi!!! Dar este pentru persoane care tolereaza spicy si foarte iute :)

Eu si barbatul mancam foarte foarte iute. Nu mereu, dar macar 1-2 pe saptamana trebuie sa avem ceva cu jalapeno.

Apropos de ardeii astia jalapeno eu le trimit alor mei pachete in R o data pe an si am pus si conserve cu ardei din astia iuti. Si am trimis 6 conserve mari (cam 800 gr cutia) si dupa vreo luna mi-a zis mama cu nu mai avea, ii daduse si fratelui meu, si mi-a spus ca numai la cafea nu au servit jalapeno in rest la mai de toate au mancat:)))

Tare buni sunt !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce garnitura pot face rapid pe linga o friptura de purcel. Am zis "rapid". [:)]

 

(mai am tarta cu dovleac la care tre' sa fac poza si o friptura facuta miercuri, deci teoretic nu gatesc, vreau sa calc)

asta era la rubrica "jelui m-as si n-am cui" la faza cu calcatul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...