Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ralcat, cum musaca de cartofi cu ton? Ia baga reteta!

Carolyne, ma bucur ca suntem sursa de inspiratie! Bun venit!

Eu am folosit asa:

1 kg de cartofi

2 cutii mari de ton maruntit (de 400gr) sau ton congelat ...

1 lingura de unt

1 pahar de lapte dulce

3 oua

Piper si sare dupa gust

o mana de cascaval ras

Am fiert cartofii si dupa aceea i-am pasat cu untul si laptele ca sa iasa un fel de piure grosier cu bucatele de cartofi prin el, nu cremos.

Cat s-au fiert cartofii am frecat tonul cu oualele cu un pic de piper.

Am tapetat o tava cu un pic de unt si faina si am pus straturile: cartofi, peste, cartofi. Am bagat la cuptor la 180 grade si dupa vreo 5 minute am presarat si cascavalul ras pe deasupra. Dupa care am lasat tot la 180 grade pana cand cascavalul s-a rumenit.

Si acum concluzia: la gust a iesit bun bun dupa cum zice fiul din dotare. Ce zic eu: ca straturile de cartof au iesit un pic cam prea subtiri fata de stratul de peste si poate mergea mai mult cartof. Si pestele are aroma aia ca de conserva, deci .. data viitoare voi incerca cu ton congelat si fiert in loc de conserva sa vad schimbarea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi rulouri de carne de vitel umplute cu usturoi ciuperci muguri de pin si fulgi de migdale. Garnitura de orez si poate niste muraturi. La desert galusti cu prune si placinta cu dovleac( ca tot vorbeati zilele trecute). Am mai adus niste placintele ( sfiha) cu carne tocata si rosii) si fac iaurt cu castraveti usturoi si menta. Cam atat ...

un sfarsit de saptamana cat mai calduros si linistit. [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La garnituri eu mai fac asparagus fiert in abur cu lamaie, unt sau asparagus la cuptor infasurat in slaninuta afumata. Cand mancam numai o masa pe zi (de obicei la sfarsit de saptamana, cand ciugulim de dimineata) si este rece afara fac un fel de cartofi taranesti: cartofi mijlocii spalati, taiati in 4 (cu coaja), fierti, scursa apa si peste care pun ceapa prajita cu usturoi, slaninuta afumata taiata bucatele (si ea prajita) si amestec bine. Cand nu sunt garnitura pun si branza peste ei.

 

Astazi si maine mancam ce avem prin frigider. Maine ma duc la un magazin unguresc sa cumpar o ceafa pentru duminica (o fac cu cartofii de mai sus si salata de rosii sau de castraveti)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit o veste trista.M-a sunat copilul  sa ma anunte ca s-a terminat mancarea .In frigider nu mai am decat o ciorba care pentru el nu se incadreaza la "mancare".:))

 

As vrea sa aruncati in mine cu niste idei de felul doi:) pentru ca nu stiu ce sa mai gatesc.

Si sa nu contina carne tocata pentru ca in ultima perioada am gătit mult cu asa ceva si ce e prea mult...e prea mult. 

Si sa nu fie ceva asa...flu...flu pentru  o masa.Sa fie ceva pentru  2...3 zile.

Nu de alta dar cand m-am maritat i-am spus sotului  ca eu nu o sa gatesc in fiecare zi si as vrea sa ma tin de cuvant.Nu vreau sa-mi încalc promisiunea.:))

Asa ca va rog sa ma ajutati cu ceva idei ca altfel nu-i scot din omleta pana nu-mi vine ideea salvatoare. Aveti mila. ..:)):))

Astept. :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyda, depinde daca ai carnivori sau nu.

Pentru carnivori sau faci o oala mare de carne in sos (gulash, papricas, tocanitza, ragout, coq au vin, etc) sau faci o friptura (din orice) in cuptor care sa te poata tina 2-3 zile.

De garnitura, faci 2 feluri in acelsi timp si le dai cind pe una, cind pe alta sau le faci mamaliga/orez/cous-cous. Ce mai facea mama era sa fiarba mai multe fasole pe care le facea in mincarica/in bors/in salata cu ceapa/fasole batuta.

 

Sau oala de sarmale, ardei umpluti, varza ca la Cluj. Dar ai spus ca ai tot facut carne tocata.

 

-------------

 

Eu am friptura pe seara asta insa n-am avut grija sa mai gatesc si ceva de garnitura, aseara am executat o mamaliga, asa seara asta as vrea ceva rapid si bun si fara sa trec pe la vreun magazin, caci trebuie sa ma opresc cu masina si mi-e lene (sau is grabita [:)] ). Merci de sugestiile date. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...