Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dar Corina nu vorbeste d egarnitura de varza rosie,vorbeste de varza rosie calita,pregatita exact ca varza alba.

 

Garnitura de varza rosie fac si eu,insa varza rosie calita...n-am facit /mincat niciodata.

 

da-da, de varza calita preparata integral cu varza rosie vorbesc.

asa mult mi-a placut ce am gustat la turcaleti, incat cu prima ocazie o sa mesteresc una, sa vad daca o nimeresc la fel de gustoasa.

teoretic n-are de ce sa nu iasa buna, gustul e aproape identic (ma refer la varza in stare cruda, alba sau rosie), probabil prin gatire/calire cea rosie devine mai dulce. sau te pomenesti ca or fi pus turcaletii ceva miere cand au preparat-o ? habar nu am, imi pare rau ca nu m-am uitat pe eticheta pusa in dreptul vasului, sa vad ce denumire avea acel fel de mancare.

mie nu-mi prea place varza calita facuta cu varza murata...e mai buna cea cu varza cruda, mai dulce. oricum nu pun varza la murat, de cumparat nu ma risc, as putea lua de la mama, dar nu-mi place duhoarea care persista un pic atunci cand manevrezi varza murata si zeama acesteia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rețetele pe care le-am pus sunt de varză călită. Și eu tot la cea călită mă refeream.

 

Corina, în rețetele pe care ți le-am pus se pune zahăr / suc dulce de portocale. De asta iese mai dulce.

 

Edit ca să zic că și mie îmi place varza călită din varză dulce, din cea murată nu mănânc decât dacă n-am încotro.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rețetele pe care le-am pus sunt de varză călită. Și eu tot la cea călită mă refeream.

 

 

La noi (in Germania)retele puse de tine sunt folosite ca garnitura la carne,de diverse feluri.

 

edit Ca m-am mai uitat odata(am zis ca seara oi fi fost eu prea obosita)si in retete spune clar ca e folofita ca si garnitura.Or fi si cei ce se aseaza la masa cu varza rosie cu stafide si mamaliga calda [:D] ,insa varza rosie asa ca in reteta ,e folosita ca si garnitura.

 

edit 2:Si varza rosie cu mar,cum spune MIk,tot garnitura la carne se foloseste.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...