Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

 

 

Și dacă era pe lângă carne nu se gătește la fel ca atunci când nu e pe lângă carne? Dea a zis foarte corect, sunt și oameni care nu mânâncă carne (fie temporar, fie niciodată). Ei nu pot mânca o mâncare pentru că ea e garnitură?? Mi se pare ciudat modul de gândire.

 

 

Ah...interpretarile tale!Citeste cu atentie ce atentie ce am scris.

 

Curcubico,tu cum gatesti varza Rosie calita?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ah, si inca un mister ma macina : voi cand faceti varza calita (cruda sau murata) folositi ceapa (calita, desigur) ? pentru ca soacra mea nu pune ceapa, caleste varza in putin ulei, pune sare, piper, pasta de rosii/bulion, carne daca nu e de post, apoi baga totul intr-o tava la cuptor. mie mi se pare neterminata varza asta, ii lipseste gustul de ceapa calita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fara ceapa nu gatesc aproape nimic. Uite ca mi-am dat tema de gandire, ce mancare fac fara ceapa. Varza calita clar cu ceapa, 2 cepe chiar, cateodata si un ardei rosu, calite in ulei, apoi varza calita, pus bulion si restul, piper, cimbru, foaie de dafin. Vara in loc de bulion pun rosii date pe razatoare, cand e varza dulce.

Eu mananc varza pur si simplu ca fel principal si cand tin post si cand nu tin, adica nu o pun obligatoriu langa carne.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu gatesc cu ceapa. Cam orice, de la ciorba, la varza si la sosul minune botezat de pruncu, pe care-l folosesc la paste, lasagnete, somon si orice ne mai bubuie noua. Ceapa sa fie. Nu prea folosesc otet ca ridica mult aciditatea mancarii si nu ne simtim bine de la el, si niciodata nu pun zahar in mancarea gatita. Pun zahar in cafea si in prajituri si atata ... niciodata in mancare, desi imi amintesc ca mama mai scapa cate o lingurita in mazare si inca ceva ...Asa, si rosiile evit sa le prelucram termic pe post de garnituri cum am vazut pe aici ... una e in mancare, si alta e jumatea de rosie coapta ca garnitura. E si foarte foarte acida si ne pica nasol dar sincer nici la gust nu ne satisface.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu în mazăre n-aș pune zahăr, e și așa fff dulce. Am făcut zilele trecute mâncare de mazăre (fără carne) și a ieșit atât de dulce că al meu mi-a zis că n-am pus deloc sare în ea :)..

 

Iar la mâncarea de varză dulce (călită) îmi place să pun suc de roșii sau roșii date pe răzătoare tot din cauza faptului că varza e dulce. Aciditatea roșiilor mai balansează gustul dulce al verzei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Deci daca eu mananc legumele cu paine doar oare care ar fii garnitura acum?! [batcap]

    Nici eu nu stiu daca gatesc vreo mancare fara ceapa.Zahar nu pun in mancare(dulceata vine si de la ceapa)...dar aici servim si compot in loc de salate asa ca tot avem dulce la masa.Sau sosuri din fructe...dar alea odata-n an:(((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...