Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

Lili, in Franta in vinul fiert se pune portocala (adica felii de portocala taiate paralel cu ecuatorul cu coaja cu tot) si scortisoara. Tot in Franta vinul fiert se poate face fara vin, doar cu suc de struguri la cutie si are acelasi gust.

La mama acasa se face cu scortisora (in baton), putin zahar, foaie de dafin si boabe de piper negru (boabe intregi doar ca sa-i dea parfum si nu iuteala). Si nu se da in clocot.

 

 

Am pus sa fac o crema de zahar ars si acum dau fuga la cumparaturi. Deci nu stiu ce gatesc, vad la fata locului la macelar si la vinzatorul de legume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si la noi se pun niste condimente aparte in vinul de fiert(la noi se gaseste imbuteliat in sticle,acum toamna-iarna,de fapt el e produs de craciun insa cum in ziua de azi gasesti produse de craciun din august...il numesc produs de toamna iarna [batcap])inclusiv anason...mie nu-mi place deloc,nici miroul si nici gustul...asa ca nu am mai baut de ani de zile vin fiert.

 

Cum incep tirgurile de craciun cum incepe sa pluteasca in aer si aroma aia de anason... [fri]

 

In Romania ,faceam vin fiert din vin negru de butuc [:)] ,cu zahar,piper,cuisoare,puneam si vanilie uneori..hmmm ,ce bun era.

 

Si eu ca si Mik,bag o masina la spalat si apoi sa vad ce gasesc la macelarie si in functie de asta hotarasc si meniul,ca nu am absolut nicio idee.

 

Cred ca voi face niste chiftele cu cartofi prajiti insa imi ramine miine descoperit,cind -daca nu ploua,ma duc la drumetie cu barbatu' meu de data asta,asa ca doi porumbei [:-)))] [:-)))],deci ramine fii mio bucatar.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Hai ca am uitat ca azi mergem la o inmormantare si nu am mai avut timp de desert.

    Compozitie:

    10oua mari

    19linguri zahar

    1 L lapte

    4linguri faina

    Se fierbe laptele(si se lasa la racit cat sa suporte degetul) sau se incalzeste putin.

    Se ard 7lg de zahar intr-o cratita de 4-5l si se suceste putin cratita asa incat sa se acopere si 3-4cm din pereti.Se pune apoi deoparte(e posibil sa inceapa sa se crape zaharul ars,dar asa e normal.Separat se bat albusurile spuma,se adauga zaharul batand in continuare,apoi se adauga galbenusurile,dar eu nu mai bat,amestec incet cu o spatula.Apoi se pune treptat faina amestecand incet tot cu spatula.La final rasturnal laptele caldut peste spuma obtinuta amestecand incet(pt a face compozitia e nevoie de un bol sau cratita cam de 4L).Rasturnam apoi tot peste zaharul ars si bagam cratita intr-o alta cratita de 5-6L unde am pus in prealabil apa(eu pun calda),dar sa nu fie plina,atat cat sa stea fundul cratitei cu tortul in apa.Se baga la cuptorul incins si sa lasa la foc mic cam 2-3h.Se poate verifica cu o scobitoare f lunga daca e gata mai repede.Trebuie ca pe scobitoare sa nu ramana aluat umed.

    Se separa singur in blat si crema(crema va ramane in josul cratitei,iar blatul deasupra).Dupa coacere se lasa pana sa raceste total(cam pana a doua zi) si abia apoi se intoarce pe un platou(inainte de intoarcere cu un cutit fin poti face dezlipirea de pe margini,in cazul in care nu s-a dezlipit singur).Sper ca am fost coerenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Hai ca am uitat ca azi mergem la o inmormantare si nu am mai avut timp de desert. Compozitie: 10oua mari 19linguri zahar 1 L lapte 4linguri faina Se fierbe laptele(si se lasa la racit cat sa suporte degetul) sau se incalzeste putin. Se ard 7lg de zahar intr-o cratita de 4-5l si se suceste putin cratita asa incat sa se acopere si 3-4cm din pereti.Se pune apoi deoparte(e posibil sa inceapa sa se crape zaharul ars,dar asa e normal.Separat se bat albusurile spuma,se adauga zaharul batand in continuare,apoi se adauga galbenusurile,dar eu nu mai bat,amestec incet cu o spatula.Apoi se pune treptat faina amestecand incet tot cu spatula.La final rasturnal laptele caldut peste spuma obtinuta amestecand incet(pt a face compozitia e nevoie de un bol sau cratita cam de 4L).Rasturnam apoi tot peste zaharul ars si bagam cratita intr-o alta cratita de 5-6L unde am pus in prealabil apa(eu pun calda),dar sa nu fie plina,atat cat sa stea fundul cratitei cu tortul in apa.Se baga la cuptorul incins si sa lasa la foc mic cam 2-3h.Se poate verifica cu o scobitoare f lunga daca e gata mai repede.Trebuie ca pe scobitoare sa nu ramana aluat umed. Se separa singur in blat si crema(crema va ramane in josul cratitei,iar blatul deasupra).Dupa coacere se lasa pana sa raceste total(cam pana a doua zi) si abia apoi se intoarce pe un platou(inainte de intoarcere cu un cutit fin poti face dezlipirea de pe margini,in cazul in care nu s-a dezlipit singur).Sper ca am fost coerenta.

Multumesc  mult  Dea! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Serialbastre, salivez sec. "Creier pane". aici se gaseste foarte rar creier de miel. niciodata de vitel sau de vita, si nici de porc.

 

Am fript la prinz carnita de purcel in modul cel mai simplu si am fiert orez.

Seara a fost salata verde cu tielles alaturi, niste placintele sarate cu umplutura de fructe de mare.

 

Miine fac sarmale, am luat tot ce-mi trebuie.

Si creveti cu maioneza la inecput de masa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...