Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mik, pentru "à la Provençale", exista anumite verdeturi care sunt baza retetei si pe baza asta fiecare isi face amestecul lui?  intreb pt ca de multe ori ne facem amestecul nostru de "arome" dar exista anumite plante care nu lipsesc (mama de exemplu face un amestec pentru carne tocata din care nu lipsesc cimbru, piper si cateva alte ierburi plus cele adaugate in functie de ce are in casa). (nu sunt sigura ca am fost clara)  

aici se gaseste un amestec "herbes de provence" care este foarte aromat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In reteta "à la provençale" se pune peste rosia taiata in doua un amestec in care se gasesc 2 ingrediante principale : pesmet fin si usturoi. In mod normal se pun "herbes de Provence" proaspete, insa eu pun ce am : cimbru verde, patrunjel verde sau herbes de Provence .. uscate.  Azi am avut patrunjel.

Dupa ce sunt puse in tava le pui pe fiecare un strop de ulei de masline.

Soacra le face "denaturate" doar cu usturoi si prajite in tigaie. Eu le fac un cuptor ca sa nu am grija lor.

 

Cele cu carne sunt "tomates farcies".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi herbes de provence este format dintr-un amestec (majoritar)de cimbru,majoran,oregano si planta a carei traducere nu o stiu...bohnenkraut.

 

Imi plac herbes de provence,insa mi s-a intimplat s anu pot minca (parca la sos de bolognese)ca a fost prea intens gustul,am pus prea mult!!! [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bohnenkraut este cimbru (Satureja hortensis).

 

Wiki (Sartureja hortensis):

"The plant is called Bohnenkraut in Germanbonenkruid in Dutchsarriette in Frenchsantoreggia in Italianajedrea in Spanish, θρούμπι(throúbi) in Greekcząber ogrodowy in Polishчубрица (chubritsa) in Bulgariancimbru in Romanianborsikafű in Hungarian and чубар(čubar) in Serbian."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Thymian (Tymus vulgaris) e cimbru de câmp.

 

Edit: uite aici un articol care explică diferențele:

http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1158264-confuzii-frecvente-cimbru-sau-cimbrisor.htm

Mersi de explicatii.

 

Voi de care cimbru folositi l mincare?

 

Eu am cimbru romanesc momentan,insa cind cumpar de aici cumpar thymian.Personal nu am vazut Bohnenkraut,insa poate nu am cauta eu in mod special si de asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...