Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ralu cum e toast cu ciuperci ?ca ne plac tare ciupercile!

Laura, scuze de intarzierea raspunsului ... am fost plecati intr-un we lung cu bunicii care venira sa-l serbeze pe pruncu rasfatat. Si am profitat, de am mancat la crasme, deci ... am mai testat un tip de toast de ciuperci:)).

Cum le fac eu, dupa retete de pe la crasmele bruxelleze: cumpar fie un mix de ciuperci de padure, cum le gasesc in supermarket, fie mi-l fac eu din ciuperci brune de crescatorie, Hydnum repandum, Boletus Edulis, Craterellus cornucopioides sau Craterellus lutescens. (nu le stiu in romana ca nu gateam ciuperci in Romania, aici ne-a luat moda, le-am cautat pe google pentru numele latin, sorry)

 

In general cam 4 tipuri de ciuperci folosesc, le spal, le curat, le tai cam fasiute, nu mici de tot, ca sa le simti totusi cand le mananci.

In afara de ciuperci mai pun ceapa (2 cepe mari la 500 grame ciuperci), sare si piper dupa gust.

Tai ceapa fluturasi mici si o pun la calit in UNT (asta da un gust ... yummy). Cat se caleste ea .. tai fasii ciupercile si cand incepe ceapa sa se inmoaie, incep si pun ciupercile peste ea. Pun sare si piper in timpul procedurii :) si le amestec cateva minute bune, la foc mic-mediu.

In functie de chef si graba, fie le las mai aldente, fie le inmoi bine de tot. Cand sunt aproape gata .. pun feliile de paine la prajit sa fie sanatos de prajite.

In farfurie se pune felia de paine prajite si un strat sanatos de mix de ceapa si ciuperci.

In Franta unde am mancat in we tot toast .. foloseau un singur tip de ciuperca, doar asta Craterellus cornucopioides, taiata destul de maricel si calita singura in unt si vin alb. Separat calisera ceapa alba. Pe felia de paine prajita erau puse straturi separate: paine, ceapa in strat egal cu painea si ciupercile in strat aproape dublu fata de paine.

O fost super bun si asta. In franceza pe ciupercile astea le cheama trompette de la mort

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am tinut d epan pina astazi,ba astazi in harnicia neasemuita-mi [:-)))] [:-)))] am facut(de fapt am pregatit totul,acusica ma apuc sa le fac)si sarmalulete,ca am un program infernal(neplanificat sa spun asa),miine,ba chiar si simbata dimineata!

 

Pentru miine am luat spanac proaspat,insa nu am cum sa-l fac,tocmai luni am timp,sper sa nu se strice pina atunci...

 

Sarmalutele am sa le dau intr-.un clocot in seara asta,ca d efapt abia simbata le mincam!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...