Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

    O praji care se face de obicei in noaptea de Anul Nou(se pune un banut in ea atunci si cine-l gaseste e norocos tot anul).E de post si merge repede.Ingrediente:

1pachet foi de placinta

putin ulei sau unt(sau fara)

mac,nuca(macinate)

visine(fara samburi congelate sau fresh)

mere rase

gem de oricare(mai subtirel).

Se intind 2foi de placinta in tava(se pot decupa dupa forma tavii),se stropeste cu putin ulei(cu o pensula eventual)si incepem cu 1strat subtire de nuca,apoi foaie,visine,foaie,mac,foaie,mere,foaie,gem,foaie si reluam iar ordinea pana terminam foile.La fiecare foaie pusa se unge cu ulei(sau nu).La sfarsit se pun iar 2foi si se baga in cuptorul incins pana devine aurie bine deasupra.La scoatere se acopera cu un servet si se lasa sa se raceasca,preferabil de tot.Eu nu pun zahar pt ca iese destul de dulce dar daca preferi poti amesteca nuca si macul cu zahar.Totul se pune in strat ff subtire ca sa nu se desfaca cand o tai.Deasupra poti pudra zahar la servire sau nu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi si miine gulas de vita si am cumparat niste tortellini cu mozarella si rosii,dar nu stiu exact cum sa le fac(eu nu ma prea omor dupa ele,defpat sunt draguta cind spun ca nu ma omor ,adevarul e ca nu-mi plac [:D]  insa sotul si fii mio maninca)...pe pachet spune ca se fierb si s emaninca asa,altii spun de sos...deci idei ca ue na ma vad mincind tortellinele alea fara vreun sos ceva... [ph34r]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Astazi si miine gulas de vita si am cumparat niste tortellini cu mozarella si rosii,dar nu stiu exact cum sa le fac(eu nu ma prea omor dupa ele,defpat sunt draguta cind spun ca nu ma omor ,adevarul e ca nu-mi plac [:D] insa sotul si fii mio maninca)...pe pachet spune ca se fierb si s emaninca asa,altii spun de sos...deci idei ca ue na ma vad mincind tortellinele alea fara vreun sos ceva... [ph34r]

Eu fc un tip de sos cu unt  si basilicco. ....pun ceva unt in tigaie  cu basilicco, piper. .su le arunc  acolo dupa ce au fiert  ...le mai tragi  1 minut  in acel  unt cu basilicco  si sunt super! 

Daca nu ...in supa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralcat, fain arata toast-ul ala. Si aici se face asa, eu nu am facut, dar am minacat la restaurant. Bun.

 

Eu azi am cirnati cu fasole batuta, de aia rapida. 

Apoi am lua 7 piepti de potirniche si nu stiu cum sa ii gatesc. Idei?

M-am gindit sa-i marinez cu iaurt, apoi sa ii prajesc putin in unt, separat sa fac un sos cu ceapa usturoi si chorizo si sa-i pun in sosul ala pentru un minut, doua. Sau sa fac un sos de smintina? N-am gatit niciodata potirniche [fri] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi si miine gulas de vita si am cumparat niste tortellini cu mozarella si rosii,dar nu stiu exact cum sa le fac(eu nu ma prea omor dupa ele,defpat sunt draguta cind spun ca nu ma omor ,adevarul e ca nu-mi plac [:D]  insa sotul si fii mio maninca)...pe pachet spune ca se fierb si s emaninca asa,altii spun de sos...deci idei ca ue na ma vad mincind tortellinele alea fara vreun sos ceva... [ph34r]

Eu iau tortellinii numai cu brinza, ii fierb si torn peste ei unt topit si presar zahar. Au gust de coltunasi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...