Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu raportez un we plin de peste, salata de beauf fara beauf da cu ton, friptura de ton cu paste grecesti. creveti cu lapte de cocos si curry rosu. 

Singura ... deraiere de la post a fost o negresa geniala dupa cum zise pruncoshenia din dotare caruia la o luna distanta i-am serbat ziua cu prietenii, in sfarsit :).  Si tinand cont ca au terminat-o aproape toti si la final unu din ei cauta prin ramasitele colegilor ... zic ca fuse buna nu ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Deci am prins o pauza asa ca revin cu promisiunea.De obicei umplu rata,dar am incercat si puiul din comert si a iesit bun.

400gr ficat pasare(0,5kg e prea mult,dar se poate face si din atat si surplusul se poate pune in tava)

2cepe taiate cubulete si calite putin(in ce doresti)

1ou crud

sare,piper,patrunjel(verde,uscat...merg ambele variante)

   Daca ai si celelalte organe le poti incorpora si pe ele.Tai organele marunt(daca le macin iese ca o zeama si mie nu-mi place),amestec tot si introduc in "zburatoare".Va fii putin moale compozitia si ca sa nu iasa ori cos burta ori o prind cu scobitori.Ung tava,pun pasarea si acopar cu folie cam pt 1h(dar depinde de cuptor si pasare).Ratele mele cum sunt de casa stau si 2h.Daca carnea e frageda se ia folia jos si se mai lasa putin la rumenit.Am incercat si cu orez sau ciuperci,dar pt gustul meu e cam seaca umplutura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...