Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

Dea,deci tu nu pui rata/gisca in saramura (cu condimente,altele decit sarea)cu 24 de ore inainte de a o prepara?

 

Cind ajung acasa,am sa scriu reteta ce as vrea s-o fac eu.

 

Si alta intrebare,cam ce greutate au zburatoarele tale si pentru cite persoane ?Si intrebarea ce ma framinta tare,tare, tare este cum portionezi la masa? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

   Pasarile nu le pun la marinat.Cam 1,5-2kg maxim au pasarile.Naspa cu portionatul...tai pulpele(in 2),aripile si pieptul,dar cand am musafiri la masa optez pt porc(fripturi).Am facut odata vreo 4rate si tot nu era ok,unul apuca aripa,unul apuca pulpa,piept era indeajuns pt fiecare(eram 20pers).Noi suntem de obicei 4 la masa si o rata ne ajunge pt doua mese.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Pasarile nu le pun la marinat.Cam 1,5-2kg maxim au pasarile.Naspa cu portionatul...tai pulpele(in 2),aripile si pieptul,dar cand am musafiri la masa optez pt porc(fripturi).Am facut odata vreo 4rate si tot nu era ok,unul apuca aripa,unul apuca pulpa,piept era indeajuns pt fiecare(eram 20pers).Noi suntem de obicei 4 la masa si o rata ne ajunge pt doua mese.

Exact asta e si dilema mea!!!!

 

Noi suntem 6 persoane anul asta(bine 5 adulti si un copil)insa marea mea dilema e cum impart zburatorul...cine primeste pulpe,cine primeste piept si cine ia cobia! [:-)))] [:-)))]

 

Garantat nimeni nu-si doreste cobia! [:D]

 

In reteta ce vreau eu s-o fac e vorba de un animal(gisca)de vreo 4.5 -5 kg,sigur,cu cit scade si tot ar fi ok pentru 6 persoane,insa impratitul zburatorului imi da bataie de cap.

 

Dar pulpe de rata,ai vreo reteta?Eu fac piept de rata cu protocale,foarte,foarte bun,insa asta e o retetea ce trebuie facuta atunci,pe loc,iar eu nu prea am chef sa stau la cratita ,cind musafirii sunt in casa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Nop,ratele mele au piept mare(sunt tzitzoase) iar restul e infim.Asa ca de asta le fac intregi.Pai la 6persoane se poate imparti pieptul,iar restul care cum prinde:))).

   Ar merge marinatul dinainte si la ale mele,dar probabil din lene nu pun pasarile la marinat(oricum nu fac des,ca anul asta am stat prost la capitolul pasare).Tocmai din cauza feliatului prefer friptura ca sa nu apara discutii(am zis numai porc,dar am mintit...pt ca mai nou am facut si miel si vanat).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu reteta asta as vreaa s-o fac;

 

http://www.chefkoch.de/rezepte/480971142175241/Festliche-Martins-oder-Weihnachtsgans.html

 

 

in mare;se pune gisca la marinat intr-un bait facut din 10 l apa,500 g sare ,zahar,scortioara,foi de dafin,coriandru,cimbru,rosmarin,vin rosu si tine cel putin 12 ore(gisca de 4-5 kg).

 

Dupa,se scoate s elasa sa se scurga bine  se umple cu un amestec format din mere,portocale,ceapa,se pune intr-o forma mare cu pieptul in sus,cu 1 l din marinata in care a stat si jumatate de litru de suc de mere neindulcit.

 

3 ore,3ore jumatate sta in cuptor,la fiecare jumatate de ora se unge cu lichidul din forma.

 

Se facae un amestec din dulceata d ecaise si miere de albine,si dupa ce trec orele regulamentare,se scoate zburatorul,se unge cu amestecul asta dulce si s ebaga din nou in cuptor ,pentru 10 15 minute.

 

Daca cineva doreste reteta exacta sa spuna,eu am spus in mare ,fara sa dau detalii cu cantitatile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Arata super,reteta imi place,dar nu va fii niciodata pe gustul musafirilor mei.Dar ar merge facuta intr-un we numai pt noi.

    Am facut odata cartofi cu prune uscate si ciocanele(de pui) la cuptor si s-au uitat ciudat.Culmea e ca la noi se fac sosuri dulci sau se papa carnea cu compot,dar daca gatesti carnea cu fructele li se pare ciudat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...