Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cumpara  cei clasici  cu putinta. ....nu mari  sau fff mari, nu vreun  cartof  cu vreun  nume  suchiu. 

Aminteste.ti. .cartoful  din piata. ..incearca  sa se apropie cat mai mult la culoare  cu acela. 

 

E greu sa mai gasesti  ceva  cum era in piata  .

Eu am legume  proaspete  gen: rosii  ,castraveti  ,varza  etc  care  nu le.as lua  nici  gratis  nici sa mor de foame  .

Stiu cum  sunt facute. ....din pacate :(.

P.am un internet  de toata  rusinea  ...de aici  si mesajele  cu greseli. Scuze! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana,tot nu inteleg! [batcap] [batcap]

 

La noi sunt cartofi fainosi,cartofi pentru fiert,cartof pentru prajit...care e de fapt cartoful clasic?

 

Eu -am mai spus,cumpar dupa gust in general si dupa sort,insa diferenta exista intre ce face taranul si ce vind majoritar supermarketurile.(nu mai spun ca si aspectul difera)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La noi la "tara" doar 2 soiuri de cartofi gasesc in piata ... albi si rosii, pret in fct de marime :-) Nu au denumiri, doar trecuta localitatea de provenienta, la unii. Eu cumpar de ani de zile de la aceeasi tanti :-) Ii prefer pe cei albi in orice.

In tara  nu sunt probleme  .

Uite cazul  Danei  care nu stie ce sa mai cumpere si are dreptate. E foarte greu  sa diferentiezi  decât o persoana  care cunoaste problema. 

Cartoful  nu trebuie  sa fie fainos. 

O Varianta  mai e ,sa il cureti  si sa il lasi in apa in frigider  ,inainte sa il gatesti.

In Germania  nu prea am desfacere decât  fff putina, ti.as fii zis cu exactitate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, ochiometric.

Eu nu vreau sa fac f multi , asa ca ma gandesc sa pun 4 cartofi mari (albi :-) ca tot veni vb cine ce prefera). Pe blatul de lucru pun faina, 1 ou si cartofii astia fierti si facuti ca pt pireu, dar fara unt/lapte, doar sa fie facuti pasta. Apoi mai adaug faina la nevoie.

 Framant aluatul, pana devine ca plastelina. Iau cate un cocolos si il intind cu sucitorul, pun juma de pruna si un pic de scortisoara si inchid, sa nu fie prea mult aluat in plus, dar sa stea lipit la fierbere.

Cand sunt gata umpluti, pun apa la fiert. Si cand clocoteste, le pun in apa. Sunt fierti cand se ridica la suprafata.

Cat fierb, calesc intr o juma de lingurita de unt, pesmet.

Strecor frumos gombotii rand pe rand si ii tavalesc prin pesmet (ca la papanasi).

Pfiu Szi, am obosit doar citind!! E chiar mai complicat decit ma asteptam. Bunica mea era din Ardeal si facea. Vai bune mai erau! [pofticios]  [pofticios]  [pofticios]

 

La noi cartofii au denumiri si scrie clar la ce sint buni.

 

Eu tot incerc sa ii evit, sa fac garnituri din legume, orez, cuscus... Voi ce mai faceti ca garnitura in afara de cartofi? Poate dati ceva retete ce au succes la voi in familie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...