Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stimulare ovariana


Recommended Posts

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai in Sibiu sunt 2 medici specializati pe infertilitate....care sunt si foarte recomandati si care totodata din cate stiu eu si lucreaza impreuna...sunt la aceeasi policlinica. Eu merg la unul dintre ei. Deocamdata nu-mi pierd increderea in medic...sper sa nu ma insel...pentru ca timpul intradevar trece. Sa vad ce zice daca nu o sa reusesc nici in a treia luna...ca am inteles ca doar trei luni ai voie closty.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna. Am inceput luna aceasta stimularea. M-am simtit cam rau de la Clostilbegyt (greata, durere de cap, bufeuri, cred ca si crestere a tensiunii arteriale), dar tulburarile de vedere m-au panicat mai mult. Vedeam incetosat si nu mai reuseam sa citesc , asta in ultimele doua zile de tratament. A urmat ziua de astazi cu usturimi ale ochilor. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna fetelor!Urmez de 2 luni tratament cu metformin si clomifen .In ziua a 12-a a CM am fost la control pentru monotorizare unde medicul mi-a spus ca sunt foliculi formati si ca ar trebui sa aiba loc ovulatia in zilele urmatoare.

Am facut pana acum teste de ovulatie in ziua a 12 a si a 13 a ,ambele au iesit negative.

Luna trecuta am vazut ca ovulatia a avut loc in ziua a 19 a sau a 20 a (masurand temperatura bazala) .Avand in vedere ca eu am un ciclu regulat de 28-29 de zile inseamna ca ceva nu este ok,pentru ca ovulatia ar trebui sa aiba loc in ziua a 14 a.

Am sperat ca luna aceasta voi vedea rezultate in urma tratamentului urmat dar se pare sa mai am de asteptat.

Medicul mi-a spus ca se poate lua clomifen 6 luni consecutiv insa eu pe prospect am  citit ca se poate lua 3 luni dupa care 3 luni pauza.

Ati urmat careva dintre voi acest tratament mai mult de 3 luni?Ati avut rezultate?

Mai am o dilema,tot rasfoind internetul am dat peste un articol in care era precizat ca daca ovulezi dupa ziua a 17-a a CM nu este indicat sa concepi un copil.

Acum eu ma intreb,daca incerc sa concep un bebe atunci sunt sanse sa se prinda? Oare ar fi ok?In sensul in care nu as vrea sa imi creez si mai multe probleme singura,nu de alta dar am destule  [:)] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Byania...tratament ca al tau nu am avut, dar referitor la foliculi, nu ti-a spus dr sau nu ai vazut pe monitor si ce dimensiune aveau foliculii? Poate  Continua cu testele , macar iti dau seama cand ovulezi, dar ai putea sa il intrebi de ce nu faceti o ovulatie controlata, cu ovitrelle sau stiu ca mai e un madicament...mult succes

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe fisa mi-a trecut asa ovar drept 3 foliculi 19,8 mm , 15,2 mm si 6,7 mm.Ovar stang 5 foliculi 18mm,13,6 mm , 21mm,16,1 mm , 6,5 mm.

Consultatia de acum am facut-o la alt medic de fapt ,deoarece medicul care mi-a dat tratamentul vine de la Iasi cam o data la 2-3  saptamani si s-a nimerit sa nu fie in zilele astea cand trebuia sa fac eu consulatia(intre ziua a 11 a si ziua a 14 a).

Sper sa fie foliculi,ma gandesc ca un medic poate diferentia foliculii de chisturi ..sper ca nu am spus o prostie  [:)] . Am sa continui cu testele ,poate iese vreo unul pozitiv.Pana acum nu am avut norocul asta  [:)]

Am sa-l intreb de ovulatia controlata ,nu stiam despre acest lucru.Multumesc mult pentru sfat  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, doctorul face diferenta intre folicul si chist. Ideea e ca se poate face aceasta injectie si undeva la 36 de ore de cand e facuta trebuie sa inceapa contactele sexuale. La noi a stabilit data/ora cand faceam injectia in functie de eco si de valoarea estradiolului. Foliculii sunt maricei, bravo. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foliculii sunt maricei insa testul nu a iesit pozitiv nici ieri,ziua a 14-a .Tare mi-e ca ma duc iar pana prin ziua a 19 a cu ovulatia.Oricum voi face test in fiecare zi .Am cumparat chiar niste teste noi,de la farmacie .Pana acum luam de la kaufland fiind mai accesibile ca pret si incepusem sa am dubii ,gandindu-ma ca poate nu sunt bune testele. Dar nu testele sunt problema.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...