Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A iubi sau a fi indragostit?


Recommended Posts

De multe ori ma intreb care-i diferenta dintre a fi indragostit si a iubi. Personal cred ca a fi indragostit este acea prima faza , in care simti ca plutesti, cand idealizezi persoana cere te atrage, poate ca e formata chiar din propriile noastre inchipuiri. Poate vedem persoana in cauza asa cum ne-am dori noi, iar nu cum e de fapt in realitate. Ce ar trebui sa se intample sa simtiti ca incepeti sa o si iubiti? Ar trebui sa existe principii comune despre cam tot ce inseamna viata sau...ati putea iubi si o persoana opusa voua in privinta asta? Dar...mai e iubire sau atractia venita din contraste? Pentru cele care sunt casatorite si cred ca din dragoste au facut acest lucru : cum sa- concretizat iubirea voastra? Ce ati avut in vedere de v-a determinat sa faceti pasul acesta? Iar pentru cele a caror casnicie e una fericita si rezista inca, e solida...exista aspecte care vin pe parcursul derularii casniciei care sa va faca sa va iubiti si mai mult sotul? Ce anume va leaga de persoana draga, astfel incat legatura dintre voi sa fie durabila?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Initial creeata de crisseis Ce anume va leaga de persoana draga, astfel incat legatura dintre voi sa fie durabila?
Valori asemanatoare ale vietii. Respect pentru personalitatea celuilalt. Interes reciproc pentru trairile si problemele din interiorul nostru. Toleranta pentru defecte, intelegerea acestora. Construirea unui viitor fara asteptari false. Si, bonus: UMORUL! LE: am uitat sa adaug ca nu am fost indragostita de el dar il iubesc. Si ca nu binele ne-a intarit ci greul. Exista milioane de oameni ce ni s-ar parea atragatori insa foarte putini ne-ar fi parteneri de incredere si poate doar unul singur dintre ei ne aude "inima". Pretuiti-l daca il gasiti. E o comoara. Cind nu exista fericire mai mare decit aceea in care sa stai pur si simplu, fara cuvinte si fara factori exteriori de stimulare, linga paretenerul tau, cind puteti sa taceti impreuna armonios, se cheama ca ati gasit comoara. Nu mai ramine de facut decit s-o "cheltuiti" cu folos, pastrind fondul de tezaur intact. Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

well, a fi indragostit nu e neaparat "prima faza", care dispare fara urma, si apoi convietuiesti din "respect reciproc". Chestia asta cu respectul e necesara ca sa nu sari prea mult calul atunci cind exista disensiuni, si invariabil exista. Dar nu e vreun liant. Cel putin, eu n-as dormi in acelasi pat cu cineva din respect. Nici n-as sta maritata cu cineva cu care am interese comune sau compatibile si atit, facem echipa buna... so what? Mai exista pe undeva si atractia aia de la inceput, chiar daca nu mai e atit de evidenta, si faptul ca-ti lipseste cind nu e linga tine, si faptul ca esti foarte independenta, puternica, bla bla, dar nu esti 100% completa fara el... Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
well, a fi indragostit nu e neaparat "prima faza", care dispare fara urma, si apoi convietuiesti din "respect reciproc". Chestia asta cu respectul e necesara ca sa nu sari prea mult calul atunci cind exista disensiuni, si invariabil exista. Dar nu e vreun liant. Cel putin, eu n-as dormi in acelasi pat cu cineva din respect. Nici n-as sta maritata cu cineva cu care am interese comune sau compatibile si atit, facem echipa buna... so what? Mai exista pe undeva si atractia aia de la inceput, chiar daca nu mai e atit de evidenta, si faptul ca-ti lipseste cind nu e linga tine, si faptul ca esti foarte independenta, puternica, bla bla, dar nu esti 100% completa fara el... Elise & BBLisa
quote:
Originally posted by Elise Dar nu e vreun liant. Cel putin, eu n-as dormi in acelasi pat cu cineva din respect. Nici n-as sta maritata cu cineva cu care am interese comune sau compatibile si atit, facem echipa buna... so what? Elise & BBLisa
M-am referit, draga mea, la respectul fata de personalitatea celuilalt. Cu limite, evident. Daca personalitatea si educatia lui cuprinde si scarpinatul in fund in publicul fie el si format doar din mine insami plus pisica, asta nu inseamna ca trec pe lista de respect TOTUL. Eu ii respect dreptul de-a se scarpina, el imi respecta dreptul de-a nu ma obliga sa-l vad cind se scarpina, odata ce am stabilit de comun acord ca aceasta "placere" nu e de ambele parti! Serios vorbind, pot sa fiu indragostita pina peste urechi de cineva...daca nu imi e si coechipier bun si daca nu avem interese comune, slabe sanse sa ne casatorim, poate doar un mic fling, ceva, un amor de primavara, o nebunie de toamna, un vis de-o iarna, o placere de-un sezon, o mica plaja tetantet de vara fierbinte, nimic mai mult. M-ar calca rau pe nervi sa ma incurc cu cineva pentru care am facut o pasiune dar pe care nu-l pot suporta cind ...se scarpina in fund[:D] (doar un exemplu, chiar n-am prea vazut scarpinari de astea in viata reala dar am vazut la televizor folbalisti care se scarpina, scuipa si zic "**bip, -sa-mi*** bip, ma-ta, bip***bip ", culmea, in acelasi timp! Cita precizie, oameni buni, cita precizie! Si ce atentie distributiva! Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E tot una. Iubesti pentru ca te-ai indragostit. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea indragosteala nu e acelasi lucru cu iubirea. Mai bine zis, eu am fost indragostita (cu fluturasi in burta) de multe ori, de iubit nu am iubit decat de cateva ori. Indragosteala vine fara nici un efort, in timp ce iubirea este un proces, iubirea cere fapte. Indragosteala trece cam dupa 2 ani, iar daca dupa aceea nu ramane iubirea, e vai de acela care a facut confuzia respectiva, ca tare mult va mai avea de tras... Dar nu as putea sa iubesc cu toata inima nici pe cineva de care sa nu fi fost deloc indragostita, si asta e adevarat. Cand cele doua merg mana-n mana, e ideal. Eu am fost casatorita mai intai cu cineva care era o fire opusa mie din aproape toate punctele de vedere. Aproape 10 ani am pierdut intr-o casnicie cenusie si trista, in care am fost folosita emotional. Acum am de aproape 6 ani un partener cu o fire asemanatoare mie, ne intelegem cu adevarat fiindca ne putem pune unul in pielea celuilalt, este exact opusul primei casnicii si sunt fericita si implinita ca niciodata.
[flo] Felicia
[url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ************************************************ Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...