Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna, 

 

Am o fetita de 9 luni si din maternitate am avut probleme cu iritatiile. Acolo asistentele mi-au recomandat Sudocrem si cum primisem una intr-un pachetel am folosit-o. Nu pot spune ca m-a ajutat foarte mult, probabil eram si un caz mai dificil.

Dupa 2 saptamani medicul pediatru mi-a recomandat Bepanten si am mers asa, ititatiile se mai redusesera insa avea inca destul de multe zone rosii. Am tot incercat si comprese cu diverse ceaiuri recomandate de prieteni, insa ajungeam la medic cam o data pe saptamana ptr ca fetita nu dormea prea bine si avea funduletul rosu.

Mentionez ca alaptam natural.

Am descoperit o crema accidental in aprilie cand am cumparat o revista Pap Tot si am zis ca daca tot am primit-o sa incerc. Era o crema de scutec bebble, pentru preventia iritatiilor. S-a simtit mult mai bine, insa nu ii disparuse roseata de tot. Am cautat ceva date pe net si am vazut pe site-ul bebble cosmetics ca au si o crema pentru fundulet rosu bebble. Am cautat-o ceva in farmacii (am gasit-o in bebetei si la pret era f ok). 

Vreau sa va spun ca a fost miraculoasa, in sensul ca in mai putin de 2 zile fetita mea avea pielea funduletului foarte curata, fara roseata sau zone iritate.

Ati folosit vreo crema de la ei pana acum? a mai trecut cineva prin experienta asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Dar marca de scutece ai incercat sa o schimbi? Nu mi se pare normal sa folosesti creme saptamanal, ca sa nu zic zilnic. Schimbat scutec la timp si spalat cu apa calda la fund dupa caca, nu servetele umede, si nu ar trebui sa fie probleme.

 

De ce sa nu folosesti crema zilnic? Dupa spalat cu apa si sapun, care e primordial, de ce sa nu dai cu crema?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa nu folosesti crema zilnic? Dupa spalat cu apa si sapun, care e primordial, de ce sa nu dai cu crema?

De cand am scapat de iritatii am folosit crema la fiecare schimbare de scutec. am optat pentru crema de scutec - cea pentru protectie si preventie, crema pentru fundulet rosu o folosesc doar in cazuri de iritatie.

Mi-a placut ca am regasit scumpia in compozitia bebble - stiu ca bunica folosea scumpia cand eram mica pentru rani sau dureri de stomac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar marca de scutece ai incercat sa o schimbi?

Nu mi se pare normal sa folosesti creme saptamanal, ca sa nu zic zilnic.

Schimbat scutec la timp si spalat cu apa calda la fund dupa caca, nu servetele umede, si nu ar trebui sa fie probleme.

Am schimbat si marca de scutec. inititial incepusem cu pampers, insa am ales alta marca. probabil urina este mai acida, plus sensibilitatea pielii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...