Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre fidelitate


Recommended Posts

Analiza nu arata atitudinea relaxata,asa cum ai anuntat.

 

Am zis mai relaxata, nu mai nesimtita! [:D]

 

 

Atunci de ce ai spus ca nu ai fost niciodata fidela si nici acum nu esti? Ca asa ti-ai inceput primul post la subiect.

Pentru ca, sincer, pana acum (adica pana la relatia pe care o am acum), nu am fost. Si nici acum nu ma vad ca fiind. Ci doar ca nu a aparut inca ispita suficient de mare. Poate tocmai asta inseamna fidelitate, cine stie?

Am vrut sa zic ca nu gandesc in termeni de "femeia unui singur barbat", ci in termeni de... nu stiu... "te iubesc"... si atat.

 

Iar infidelitatea nu mi se pare un motiv de disperare si de urlat din mijlocul gramezii de par smuls fircu fir din cap "fa-ti bagajul si te du!", dar e motiv de analiza. Matura. Realista. 

 

Azi, in aeroport, la Sosiri era Ernest cu al sau cameraman. Ei, bine, chestiile de genul asta eu nu le pot pricepe si pace....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am vrut sa zic ca nu gandesc in termeni de "femeia unui singur barbat", ci in termeni de... nu stiu... "te iubesc"... si atat.

 

Nici nu trebuie de fapt nici eu nu cred in asa ceva.

 

Insa...in momentul in care mi-am unit viata cu cineva,termenii ecuatiei se schimba.Pina atunci am tot dreptul sa testez,incerc...ma rog,toate din gama asta.

 

Dupa ce am ajuns sa fac pasul,deja nu mai pot avea aceleasi repere.

 

Black...imi permiti o intrebare?Doua de fapt...crezi in castaorie,de aia cu certificat.Si in cununia religioasa.

(e ok daca nu vrei sa raspunzi).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am zis mai relaxata, nu mai nesimtita! [:D]

 

 

Pentru ca, sincer, pana acum (adica la relatia pe care o am acum), nu am fost. Si nici acum nu ma vad ca fiind. Ci doar ca nu a aparut inca ispita suficient de mare. Poate tocmai asta inseamna fidelitate, cine stie?

Am vrut sa zic ca nu gandesc in termeni de "femeia unui singur barbat", ci in termeni de... nu stiu... "te iubesc"... si atat.

 

Iar infidelitatea nu mi se pare un motiv de disperare si de urlat din mijlocul gramezii de par smuls fircu fir din cap "fa-ti bagajul si te du!", dar e motiv de analiza. Matura. Realista. 

 

Azi, in aeroport, la Sosiri era Ernest cu al sau cameraman. Ei, bine, chestiile de genul asta eu nu le pot pricepe si pace....

Nu, istericalele nu folosesc la nimic, dar vad un motiv suficient pentru divort. End of story.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Black...imi permiti o intrebare?Doua de fapt...crezi in castaorie,de aia cu certificat.Si in cununia religioasa.

(e ok daca nu vrei sa raspunzi).

 

Cum sa nu vreau sa-ti raspund?

 

Nu (in cea civila) si da (in cea religioasa). Desi nu sunt cununata religios, tocmai din cauza ca simt ca nu pot face o promisiune de genul asta in fata lui Dumnezeu. Poti sa razi daca vrei, dar pentru mine o promisiune e sfanta. Si pur si simplu nu pot sa promit una ca asta. Stiu ca asta nu mi-ar face vina mai mica, daca ar fi sa fie, ci e doar o chichitza de adormit constiinte vinovate, ca sa zic asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, istericalele nu folosesc la nimic, dar vad un motiv suficient pentru divort. End of story.

Sincer, eu cred ca as putea ierta o scapare. Sunt momente cand esti suficient de slab ca sa poti gresi. Si greseala e omeneasca. Pot ierta asta. Muuuuult mai greu as putea ierta o relatie lunga. Mi s-ar parea necinstit pentru ambele "colturi" ale triunghiului. Si nu as putea ierta ceva de genul mersului la tarfe. Mult prea neigienic. (Am un coleg practicant...) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai bine. Adica bine in sensul ca am inteles ce vrei sa spui.

 

Cred ca ceea ce se va distruge este notiunea de "familie traditionala", adica o constructie rigida, cu reguli stricte, penalizari si obligatii. Cred ca va avea castig de cauza o constructie "vie", flexibila, liber asumata, care ofera membrilor ei radacini din care sa creasca.

Unii gasesc asta in casnicia lor pe tipic traditional. Sunt norocosi. Altii gasesc acolo o sarsana greu de dus, o povara, care in loc sa-i descarce ii apasa, un loc care ii tine incorsetati in legaturi care cresc in jurul lor fara a fi constientizate, cel putin o vreme, dar ale caror efecte se fac la un moment dat simtite.

 

In fine, intotdeauna distanta de la teorie la practica e una astronomica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca a cere fidelitate intr-o casnicie sau relatie de lunga durata, e asa traditional si rigid. Eu merg pe incredere intr-o relatie, in secunda cind aflu de infidelitate, mi-a pierdut increderea pe vecie si eu cred ca increderea e foarte importanta intr-o relatie. Fara incredere, oricita dragoste ar fi, relatia se destrama, mai repede sau mai incet. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...