Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cand vine bărbatul acasă, mergem sa luam caravana. E prima data cand mergem cu așa ceva, va fi o aventura pentru toti! [:)] sper sa ne descurcam.

 

A fost dorința Silviei, de ziua ei :) o sa luam si ce a rămas din tort sa sarbatorim trei zile si trei nopți :). Poate ii trece raceala :)

 

sa aveti cu toții un weekend special. Al nostru sigur va fi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La farmacie sunt rețete electronice în RO. De ceva timp, am înțeles că rețetele compensate sunt doar electronice. Cardul de identitate nu e suficient la farmacie, pentru că nu e scanabil. Așa s-au făcut multe matrapazlâcuri. Se emiteau rețete de către medici pentru pacienți care nu știau de rețetele respective, rețetele ajungeau la anumite farmacii și fără o înregistrare electronică cum că pe acolo a trecut chiar titularul de rețetă, nu aveai cum să știi cine primea în mod real medicamentele. (Rețelele de medici-farmaciști luau medicamentele compensate în felul ăsta și le vindeau / introduceau iarăși în farmacii, fără acte, și încasau diferența de bani compensată de la stat).

 

Cardul nou de sănătate are chip electronic, deci când mergi la farmacie cu cardul respectiv se știe și se înregistrează că tu (posesorul cardului) ai ridicat respectivele medicamente.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și aici când introduci numărul personal la farmacie îți apar doar rețetele pentru acel număr.

 

Ei făceau așa: un medic spunea că a emis o rețetă pentru pacientul mihaela_s (care nici nu știa de rețeta). Rețeta ajungea la anumite farmacii, se prezenta altcineva în locul pacientului mihaela_s și lua medicamentele. Farmacistul de acolo spunea că la el a venit chiar mihaela_s, neexistând modalitatea să înregistrezi că mihaela_s chiar a fost acolo. Acum mihaela_s are un card de sănătate cu chip electronic, ca să poată ridica altcineva medicamentele pentru ea trebuie să aibă și cardul acela.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Și aici când introduci numărul personal la farmacie îți apar doar rețetele pentru acel număr. Ei făceau așa: un medic spunea că a emis o rețetă pentru pacientul mihaela_s (care nici nu știa de rețeta). Rețeta ajungea la anumite farmacii, se prezenta altcineva în locul pacientului mihaela_s și lua medicamentele. Farmacistul de acolo spunea că la el a venit chiar mihaela_s, neexistând modalitatea să înregistrezi că mihaela_s chiar a fost acolo. Acum mihaela_s are un card de sănătate cu chip electronic, ca să poată ridica altcineva medicamentele pentru ea trebuie să aibă și cardul acela.

 

wow, ce de învârteli mama! Nu stiu daca aici se gândește cineva la așa ceva...e foarte posibil dar nu am auzit si inca e ok sa mergi numai cu id-ul. 

 

Problema la noi e ca medicii sa nu isi scrie ei retete pt medicamente si sa faca trafic. 

De ex cand am scos Oxycontin pt ovi, cand el inca nu se putea deplasa, am fost cu id-ul lui si cu al meu, asta e musai daca scoti pt altcineva. Farmacista stia ca e medic, mi-a zis ca ii stie numele. Si a verificat ca nu a scris el reteta. Este tot pe reteta electronica. Mi-a zis atunci(eu nu stiam) ca daca el ar fi scris reteta de Oxycontin nu putea sa imi dea si trebuia sa il raporteze. 

Dar de ex antibiotice si-a scris singur. Totul e sa nu abuzeze. 

 

Gata, am fugit la treburi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...