Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

Mariana, multi ani fericiti impreuna!

 

Ioana, ma bucur mult pt mama ta!

 

Eu nu-mi mai amitesc ce faceam in 11 sept 2001, decat ca era ziua buncii mele, Dumneseu sa o odihneasca. Si ca vecina de la mama, a nascut un baietel (dupa ce avusese inainte vreo 6 avorturi spontane, chiar si in luni mari si cu gemeni). Cu baiatul,a stat din mai si pana l-a nascut internatabin Buc in spital. Azi e ziua lui, si-a facut buletin:-)

 

Cu limba romana...noua educatoarea, cand a incepu Bianca gradi la 2 ani si 10 luni ne-a spus sa ne ocupam de limba materna, ca de germana se ocupa wle. Si au facut-o f bine. Bianca a si mers an de an de la 2 ani cateva sapt in tara, a fost si la scoala Ro de aici, eu ii vb numai in romaneste. Dar nu mi-ar fi placut sa nu stie, sa nu se poata intelege cu rudele din tara. Copii la varsta asta mica sunt ca un burey, absorb imediat, invata fara sa intrebe de ce e asa si nu altfel. Finuta mea are 1 an si 3 luni. Mama ii vb in Ro, tatal in engleza (stau in Geneva), iar peste tot, in jur aude francesa. Cu tatal "vb" in engleza, cu mama in Ro. Parintii vb intre ei in engleza sau franceza.

Nepoata mea, 17 ani, nu a vrut sa invete Ro, stau pe langa Stuttgard. Verisoara si sotul vb intre ei Ro, dar cu ea, pe acelasi principiu ca si Strumphi si multi altii, au zis sa vb in germana ca sa nu-i fie greu la scoala. Mentionez ca toate rudele lor stau in Germania. In Ro nu mai au pe nimeni. Au fost acum vreo 4 ani sa-i arate casa verisoarei mele la Sighisoara. Si acolo la varsta de vreo 113 ani le-a reprosat parintilor ca nu au insistat sa invete Ro.,intelege, dar nu poate vb. Am intrebat-o si eu acum 2 ani cand ne-am vazut si mi-a spus ca regreta tare mult ca nu a invatat. Eu am mers pe principiile Papelusei: nu as fi putut vb alta limba cu ea; sa se inteleaga cu rudele caci limba tarii in care traieste/invata o va invata oricum; nu stii unde te "arunca" viata. Dar, fiecare familie decide ce e mai bune pt ea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pff, ciudat. eu nu mai stiu ce inseamna mirosul de transpiratie de cand folosesc acel cristal. imagineaza-ti ca l-am folosit si in concediu, in antalya, unde temperaturile sar lejer catre 40 grade pe timpul zilei.

nu bag mana in foc ca toate cristalele / pietrele de alaun sunt la fel de eficiente. unele sunt potassium alum, altele ammonium alum (ma refer la compozitia chimica, o gasesti pe eticheta). altii spun ca exista cristale naturale de alaun si cristale sintetice (de sinteza).

 

il aplic pe pielea umeda, imediat dupa dus (nu ma sterg cu prosopul la axile).

dar nu-ti imagina ca dau de doua ori, in sus si in jos.

nu, in frec pe piele de vreo 8-10 ori, pana simt ca se formeaza acea pelicula protectoare.

eu il am pe acesta, marca balea, din magazinul DM.

http://bgchocoshop.com/product/balea-crystal-deodorant-sensitive-100-g/

 

Corina, depinde mult de piele. A mea e afurisita de ajunsesem sa ma dau cu antiperspirant barbatesc!! Cel putin cand am fost mireasa m-am spalat de vreo 3 ori in noaptea aia si 2 dusuri complete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, am uitat sa spun cat de dragalasi sunt catelusii..

 

Kari, almeu a fost in august in Cracovia; i-a placut ft mult orasul, de fapt Polonia i-a placut (curat, autostrazi, oameni zambitori, mancare buna si ieftina, bere ieftina), asa ca la anul mergem impreuna cateva zile...el a fost si la Ausschwitz, sunt multe agentii in Cracovia care organizeaza excursii, cu ghid in germana...au rezervat acolo, intr-un restaurant, cu luat de la hotel dimineata si dus seara inapoi...a fost o experienta unica...noi vedem mereu reportaje despre perioada aia si a vrut neaparat sa ajunga acolo...dar e cam grrr.....

a cumparat si o carte cu memoriile unui medic roman, evreu maghiar...studiase la Cluj...a fost medic asistent in lagar...apoi am vazut impreuna filmul...interesanta poveste...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcia pana sa inceapa gradinita se plimba intre Romania si Elvetia cu ai mei; asa ca germana o vorbea asa si asa...intr-o luna de cand a inceput gradinita vorbea perfect, ba chiar a laudat-o educatoarea ca e cea mai buna la germana...multi copii vorbesc acasa in elvetiana, germana fiindu-le straina...dar limba in gradinite si scoli e germana ...v-am spus ca sunt 2 limbi diferite...Marcia ar avea deci 3 limbi materne [:)]

 

Eu vorbesc cu al meu in germana, el cu mine la fel, ei intre ei vorbesc in elvetiana (as putea sa vorbesc si eu, dar e o pronuntie atat de aiurita, cu mult hhhhhhh, ca parca iti inghiti limba...plus ca elvetianii rad mereu de nemtii care vorbesc in elvetiana, pt ca nu le iese [:D] asa ca ma las pagubasa)...

 

Mai am o cunostinta romanca, al carui sot vorbeste si putin romaneste....ei insa vorbeau romano-germana acasa; adica un cuvant in romana, 2 in germana si tot asa...copila lor cand a intrat la gradi vorbea la fel, de nu o intelegeau educatoarele...si au fost chemati la gradinita si li s-a spus sa vorbeasca fiecare in limba lui cu copilul..

El a fost tare caraghios: au venit la noi dupa ce ne-am cunoscut si el a vazut o pasarica..si in loc sa zica uite pasarica, a zis alt cuvant [:I] saracul, s-a simtit asa aiurea...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la posta vin. vrei sa le comanzi pe adresa mea?

Săru-mâna, Rox, dar mi-am dat seama că tata și-a făcut buletin pe adresa unde stă și a tras biletul câștigător, le comand pe numele lui :). Mulțumesc pentru ajutor  [flo2] . 

(Pe numele lui R. nu vreau să le comand că și așa el e pe câmp ziua, dacă-l pun să piardă o jumătate de zi cu drumuri la poștă mă mănâncă :), mai ales că el are o relație fff specială cu poșta română, toate i se întâmplă numai lui :D).

 

În altă ordine de idei, ajung la Cluj în săptămâna 22-26 (poate stau și cealaltă săptămână), să-mi zici dacă vrei să-ți aduc ceva.

 

Am fost adineauri la piață și am luat vinete, să fac rețeta de aici (am făcut ieri din dovlecei):

http://www.epicurious.com/recipes/food/views/eggplant-with-buttermilk-sauce-365110

Le-am băgat deja la cuptor, să văd cum ies.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de incurajare!

William a avut discutia despre pubertate in clasa 5-a, ne-a cerut consimtamint de la scoala ca sa-l lasam la lectie...l-am lasat, am considerat ca e utila.

 

in clasa 6-a cind va avea discutia despre sex si preferinte ...nu o sa-l las. nu o consider neccesara si nici potrivita virstei si temperamentului, lui.

 

deja din clasa 4-5-a am auzit de unii baieti/fete care si de cine ii place...dar William nu e inca acolo...am avut acasa discutii despre sex ...se mai uita la tv la show-uri "friends" unde mai aduc in discutie.

 

am auzit de la profesoare ca sexul oral e "la moda " in middle school, dar refuz sa cred , la cum il cunosc pe William ca va fi un topic de care ne vom lovi.

 

despre preferinte sexuale si chestii din asta...personal...nu dati cu rosii...eu consider ca e o aberatie sa fie discutate in scoala, mai ales ca se prezinta sub forma ca, copiii sa experimenteze sa isi defineasca preferintele sexuale.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...