Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

Seara buna!

 

Seri, Laura, multumesc in numele Silviei pt urari. Si multumesc inca o data tuturor celor ce au felicitat-o!  [flo2]

 

 

Am revenit si noi la casa noastra, a fost interesanta excursia si experienta cu rulota. O rulota veche de 25 de ani, cu un motor Diesel ce turuia ca in IMS-urile comuniste :)). Dar am stat in camping de 4 stele, am avut curent, iar locurile comune erau super lux. N-am folosit nici Gazol (nu am gatit nimic, nu ne-a trebuit caldura) si apa foarte putina. Am mancat la restaurantul preferat ieri la pranz, galettes super gustoase. La cina Silvia n-a vrut sa vina cu noi, a resimtit raceala si era franta, umblasem mult peste zi. Am mers eu cu sotul la un restaurant misto, am mancat pulpa de miel in sos de vin, cu legume si am baut vin  [:)] . Silvia a ramas singura in camping in rulota, nu credeam ca va dori asta, mai ales ca se intunecase deja. 

 

Am ales catelul cu coada. Proprietarii ne-au raspuns ca e o alegere foarte buna, a fost preferatul unor experti australieni ce au fost recent la un concurs pe care l-au organizat cei care au cainii, un concurs cu 15.000 de participanti din toata lumea. 

 

Bine ati revenit din concedii si weekenduri cei care ati fost plecati! 

 

Succes solarilor mari si mici!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

helau! tare harnicuta lumea pe ghetar, vad. Trebuie sa marturisesc ca eu sunt lenesa tare, nu pun nimic pentru iarna - e drept ca acum avem acces la "di tate", si vinete la borcan din care fac salata (desi daca vreau sa fac urgent si nu am, cumpar 2-3 vinete si le coc in cuptor), si zacusca de nu stiu cate feluri, ardei copti, muraturi, dulceturi si compoturi la preturi OK - e drept ca nu sunt de casa, dar nici noi nu suntem tare pretentiosi. Am incercat mai multe si am descoperit care companie le face pe gustul nostru si cumparam de acolo - traiasca Albinuta ca ni le trimite acasa. Si avem putin spatiu de depozitare, nici nu as avea loc unde sa tin mai mult de cateva borcane. Asa ca iau doar cat imi trebuie, cateva borcane, din cand in cand. Dar ma intreb, si daca as vrea sa fac, unde as gasi legume si fructe la preturi convenabile? Ca la supermarket legumele gen ardei, vinete etc sunt chiar destul de scumpe, gogosari nu se gasesc, fructele la fel, nu-s ieftine deloc, iar la ferme... sunt chiar si mai scumpe ca-s organice toate.

 

Tare frumosi, Marcia si Snickers!

 

Mister a re-inceput cursurile de drama, dar va incheia intr-o luna cursurile de patinaj pe o perioada mai lunga, intra patinoarul in renovare si inca nu stim cand se va deschide, candva la anu'. Iar alt patinoar la o distanta rezonabila de noi nu este. 

 

Mult succes tuturor copilasilor in noul an scolar! [flo2] [flo2] [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi in perioada asta vinetele si ardeii sunt cele mai ieftine din tot anul (normal, ca acum s-au copt si aici). Eu cel mai ieftin am cumparat ardei kapia cu $2 kg si vinete cu $1.50kg. In timpul anului ardeii ajung si la $10 kg... iar vinetele $4-5, depinzand de sezon si de unde sunt aduse.... Deci e clar o diferenta.

Gasim de cumparat zacusca de Raureni, Gospodina si tot felul de marci bulgaresti, ba chiar si egiptene, indiene.... Cumparam ocazional din astea romanesti, dar calitatea lasa de dorit, de ex. zacusca taraneasca de Raureni are coji de rosii si ardei prin ea....oare de asta s-o numi taraneasca? [:)]

Asa ca, de dragul pretului si gustului bun, m-am hotarat sa coc ardei si vinete (la cuptor, nu ma complic cu barbecue si nici nu consum gaz), pe rand cand am timp, le congelez si apoi, zacusca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si pentru ca eu las totul pe ultima suta de metri, la ora asta ne indeletnicim cu calcat camasa, probat pantofi (care le mai vin, care le mai plac), pus in ghiozdan. E placuta si nu prea activitatea asta ... ce bine era in vacanta! Stresul cel mai mare (ne-am si certat de dimineata pe tema asta) pt mine e facutul pachetului pt scoala. Ce vreau eu sa le pun, nu mananca ei, ce vor ei imi da mie dureri de cap .... Dimineata acasa nu mananca, nu apuca , nu pot asa devreme si ei in pachet vor doar ceva dulce daca se poate.  [zirea]

 

Am citit un pic din urma si vroiam sa zic ca mi se pare horror programul Biancai de helbi. Cand mai au timp copii astia sa respire, sa se odihneasca, sa traiasca?! 

 

Ella, tare frumoasa si Marcia cu al ei calutz. S-a inaltat fata ta, e domnisoara de-a dreptul! 

 

Eu zacusti, muraturi, gemuri, dulceturi nu fac. Pe principiul "dar ce? sunt orfana?!" Fac ai mei parinti (si soacra un pic, cu legume luate de la babutzele pe care le stie ea in piata ) din legume si fructe proaspete din gradina lor sau de pe la vecini. Nu are sens sa ma complic. Eu am zis de mult ca voi face prajituri , dulceturi si zacusti cand voi fi bunica. Pana atunci, sa faca cine e bunic ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, Laura, tu ai noroc de parinti. Mie/noua n-are cine sa ne faca! (nici dac-am fi in Ro, mai traieste doar tatal meu).

Succes la pregatirile pentru scoala!

 

Si eu ar trebui sa-mi pregatesc garderoba de toamna pentru scoala si nu am deloc chef. Oi face-o intr-o zi din saptamana cand nu lucrez.

 

Revenind la culinare, din categoria: nu faceti ca mine. Ne-am apucat sa gatim o mega-oala de varza cu costite de porc (oala rezervata pana atunci zacustii). De 4 ore aproape fierbe si nu e fiarta varza! Asa ca am capitulat psihic si am scos o cantitate mica intr-o craticioara de inox pusa iar la fiert pe plita, iar restul din mega-oala de fonta, la cuptor. De ce n-oi fi pus-o de la inceput la cuptor nu stiu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ati revenit din concediu Laura25, Viviana, Mohaela_...si mult succes si scolarilor romani care incep de maine scoala.

 

Laura25  [flo2]  Da, si mie mi se pare horror programul ei, noroc ca ea nu-l percepe chiar asa. Desi, cum am scris, a avut enorm de multe teme pe We, motiv pt care am anulat o iesire la bai termale. Am iesit azi la un restaurant indian si am mancat la pranz si, spre surprinderea mea i-a placut Tikka Makala (in conditiile in care puiul nu e deloc preferatul ei) si niste choftelute de legume, iar ea le mananca numai crude. Asa ca, o sa fac si eu sapt viitoare miercuri sau vineri (nu, nu tinem post, doar vrem sa nu mancam carne in zilele astea) aceste chiftelute de legume. Am stabilit cu ea meniul pe,sapt viitoare, iar pt micul dejun / pachet la scoala pe langa salata cu de toate, si-a luat diverse iaurturi cu cereale, banane mici (ca alea normale nu le mananca), multe feluri de fructe, diverse branzeturi (cascaval, camember)...pizza  baghete, o sa fac si eu pizza in casa ca sa-si ia la ea....poate te inspira ceva, Laura25:-) Ca dulciuri si-a luat niste biscuti maaaaari, ca niste clatite mai mici:-) si am facut negresa azi.  

 

Maine dupa primele 2 ore are o pauza de 2 ore in care dam o fuga la dr de casa sa ne ia sange pt analizele anuale, ca n-am ajuns pana acum tot din cauza programului ei si, daca au bagat, sa facem vaccinul antigripal (noi l-am facut anula si de ceva ani n-am avut raceli semnificative...ba ea n-a racit deloc dloc si numai intr-un top cu un plovaras pe deasupra a facut iarna trecuta:-) 

 

Aici vinetele erau f scupe ieir la Lidl, aproape 4 euro kg...stiu sigur ca am luat mult mai ieftine...eu zacusca nu fac. Ea nu mannca, mie imi cam face rau...imi fierbe in stomac...gem, dulceata la noi in casa nu se mananca. La fel ca si Kutchup. Asa ca n-am de ce sa muncesc in plus:-)

 

O saptamana frumoasa si usoara tuturor! Noi abia asteptam vinerea viitoare cand plecam la tara sa ne intalnim cu prieteni dragi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helbi, imi amintesc si eu ca Diana ramanea uneori we-urile acasa cand noi plecam sa haladuim pe insula, sau mergeam la piscina, din cauza de lectii multe...

Am vazut si programul Biancai, e incarcat...macar aici nu aveau asa program incarcat, dar in ultimii doi ani de liceu rar se intampla sa fie o zi fara teme...mai erau si din astea, ca apuca Diana sa faca ceva in clasa, sau aveau proiecte si atunci nu le facea in ziua in care le primea, ca avea mai mult timp pentru ele. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bianca a avut lectii mereu, chiar si in clasele mici de vineri pe luni. Sunt f multe scoli la care copii nu primesc teme pe We, ea nu a avut "norocul" asta si de aceea nici nu i se pare ciudat ca a primit lectii din primele ore. Ea va ramane la scoala, daca in timpul zilei o ora nu se va face , va merge la biblioteca si isi va face lectiile (maine e o exceptie ca dam o fuga la dr pt analize, altfel ramanea si maine in scoala). Acasa ajunge tarziu, nu mai devreme de 16.15. Pana mananca si se apuca de lectii va fi ora 17... Martea de la 18 are tenis, joia de la 19.30 chitara...ar vrea si lectii depatinaj artistic cand incepe sezonul....daca nu se organizeaza sa faca lectii in fiecare minut pe care-l prinde liber, nu prea va avea timp acasa.

 

Ea singura pe We acasa nu a ramas si nu va ramine. Eu nu pot pleca la plimbare(ieir as fi putut, dar nu am facut-o) si sa stiu ca ea "sufera" facand lectii. Mi se pare nedrept, asa ca nu consider ca ma sacrific, daca stau cu ea, o sustin, ii gatesc ceva bun, si intr-o pauza, iesim afara sau ne uitam la un film impreuna sau jucam o carte....Ei ii e frica sa stea noapte singura. Cand merg la sedinta cu parintii ma asteapta pana la ora 23 cand ajung, ca-i e frica sa se culce. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...