Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

Cainele? Numai in 3 oct mergem sa il luam. Acum am fost pe insula din nord, a fost dorinta Silviei de ziua ei. Sa inchiriem o rulota si sa ne petrecem un weekend pe Fårö :). 

 

Doar l-am ales din fotografii :).

 

Cu motanul cred ca va fi mare problema, am cele mai mari emotii...Trebuie sa aranjam putin prin casa, sa ii facem un tarc sa stea separat putin si in siguranta...

 

aaaa, ok! eu când ai zis "ales" am crezut ca ati ales fizic deja [;)]

 

Caro, da.... ii inalt bine. am ras ca m-a sunat de pe drum (se duce singur, scoala e la noi pe strada)... "mami, ghici ce am uitat??" io "florile!!" el "da, de unde ai stiut??"

pai... na. nici nu ma mira. noroc ca i-a adus aminte mama de ele....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ella, aici e cu primara (1-6), secundara(1-4) si bacalaureat (1-2), in total 12 clase. Dupa primele 10 clase te indrepti spre bacalaureat sau meserii.

 

Clasa a 4-a de secundara este un fel de an pregatitor pt cei care vor bac si mai intensiv in chestiuni practice daca vrei meserii. De anul asta sunt anumite conditii in care poti sa intri la bac dupa cls a 4-a de secundara (a 10-a in Romania). Cred ca media si un examen, nu stiu exact. Noi mai avem un pic pana acolo, cea mare a mea abia incepe cls a 2-a de secundara.

 

Dar la secundara au deja profi de toate materiile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, cred ca poti sa-i faci Silviei tacos si fara carne sau quorn. Noi mancam tacos cu fried beans (fasole fiarta si blenduita, "prajita" in ulei de masline incins. vorba vine prajita, ca il absoarbe imediat), salata verde, ceapa, rosii si guacamole.

 

Rox, evident ca a uitat florile, acum si tu [:-)))]

 

Aici nu duce nimeni flori la scoala. Eu i-am dus invatatoarei anul trecut de ziua ei un ghiveci cu o craciunita (o ajutase mult pe fata mea cea mica atat cu limba noua, cat si cu integrarea). A cazut aia in fund de admiratie [biz] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si aici asa e cu materiile, cum povesteste Ella.

 

In cl.0 au doua-trei profesoare, dar acolo fac numai chestii de grup, lectii scurte si invata inca mult prin joaca. 

 

cl.1-3 se numeste stadiu jos :). nu stiu cum sa traduc :). Au o profesoara la tot, in afara de sport, muzica, lucru manual (fac in ateliere specializate, au cate un semestru in lemn, unul textil, unul in metal). 

 

cl.4-6 se numeste stadiul de mijloc, au doua profesoare. Una e specializata pe materii exacte: mate, engleza (nu ma intrebati cum vine asta), stiintele naturii, cealalta pe suedeza, stiinte sociale. 

Restul materiilor: sport, desen, muzica, lucru manual, sunt facute cu profesori specializati numai pe asta. 

In cadrul stiintelor naturii intra fizica, chimie, biologie, dar se fac pe rand, cate un semestru din fiecare, nu se fac deodata. Acum invata biologia Africii. 

In cadrul stiintelor sociale, intra istoria, geografia, religia si ceva stiinte politice. Acum invata religie, au facut iudaismul :). 

 

Cl. 7-9 sunt pe acelasi principiu dar au materii deja mai exacte, iar profesorii sunt specializati pe 1-2 materii.

 

In fiecare an au materii la alegere, pe care le schimba lunar. Silvia a facut chitara, desen, mate, biologie...

 

Copiii de alte limbi materne, primesc ore de limba materna, cu conditia ca parintii (parintele) sa vb acea limba acasa. Orele de la scoala nu sunt pt a o invata ci pentru a o sustine. 

 

Clasele 0-6 sunt la scolile de cartier. Cl.7-9 sunt in doua scoli mari in oras, si cateva pe insula. 

 

Liceul e trei ani, nu mai are cifre, ci e anul 1, 2 si 3. (adica nu clasa a 10-a, etc). 

La liceu e in functie de profil, au mare libertate de a alege materiile. Sunt cateva materii impuse, cam 50%. In rest e alegere proprie. 

 

Notele se pun incepand din cl.6-a (acum e Silvia), cand era Diana se puneau in clasa a 9-a. Pana atunci numai criterii de evaluare, e un plan imens pe care profesorii il completaeaza la fiecare materie, la fiecare elev, se discuta asta la sedintele particulare, unde e copilul tau pe "scala" aceea. 

 

In cl. 3-a, a 6-a si a 9-a sunt teste nationale, apoi si la liceu in anul 1 si 3. 

Rezultatele din clasa a 9-a conteaza la intrarea la liceu, impreuna cu testele nationale. Notele sunt de la A (cea mai buna) la F(care inseamna insuficient). Cand era Diana erau numai VG, G, UG (foarte bine, bine, insuficient). S-a schimbat legea acum 3 ani. 

 

Rezultatele din ultimul an de liceu, conteaza la facultate. 

 

Ma duc sa fac tacos :)).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pt aprecieri!

Da, la scoala unde merg ai mei majoritatea claselor de I-IV au uniforma aia clasica de pe vremea noastra (mai sunt si clase care au cazut de acord asupra unei uniforme proprii) . Eu sunt foarte incantata ca nu am de facut cu capul in timpul procesului de ales haine pt a doua zi (statea fii'mea acu' 2 saptamani in fata dulapului burdusit de haine si se smiorcaia ca ea nu are nimic cu ce sa se imbrace  [batcap] ).  De la anul, e costumatie liber-ales.

Citesc cu mare interes tot ce spuneti voi despre scoli si materii prin tarile voastre [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la problema cu pachetelul (multumesc mult pt sugestii!) problema cea mai mare e ca fii'mea (ca ea e cea in discutie mai mult) mananca f,. f. putine lucruri. Iaurt simplu nu, branza doar telelemea de vaca de la o anumita firma (daca iau altceva, imediat mi-o refuza , o recunoaste imediat dupa consitenta si gust), oua numai 'ascunse' in mancare (fierte nu, omleta nu, ochiuri nu ) , carne sau preparate din carne f. selectiv si gatite numai in anumite feluri, fasole nu (numai cu cearta a cateva linguri de ciorba de fasole sau fasole gatite), masline nu, peste numai inecat in usturoi si impinsa de la spate .., multe legume nu ... multe fructe nu.. Fac adevarate exercitii de vointa sa nu o bat si sa o indop ca pe curcani ... Tot sper sa ii treaca, dar nu stiu cand se va implini minunea. Taica'su e cam ca ea si ceva in plus, deci are pe cine mosteni. 

In vacanta eu (si Rares, nu chiar ca mine, dar a gustat) nu am mancat de 2 ori acelasi lucru,  am incercat tot felul de mancaruri. Bianca si taica'su au mancat pizza, piept de pui la gratar, frigarui de pui si ceva hamburger/hotdog intr-o zi. Nici nu au vrut sa puna gura pe altceva....   [smulgpar]  [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place zacusca.... Vai mie. Dar raureni face o zacusca decenta:) si cineva isi da si silinta sa o importe in canada. Am aflat recent:)

 

Ziki, succes mult cu workout plan! Pe mine ma ajuta mult cu stresul, asa bine imi clateste mintea, de nedescris!

 

rox, bafta multa lui Patrick! Cl a 5 a, si el, ca Tudor!

 

viviana, e bine ca silvi s-a decis din timp.

 

Laura, frumosi copii ai! Nervi de otel iti doresc cu mancarea:) ca de la un cunoscator la altul:)

 

succes mult tuturor celor care incep azi scoala!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...