Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viviana, important este acum sa invete bine si sa aibe rezultate cat mai bune. Pana la urma deciziile avcestea nu-s definitive si irevocabile.

Eu am vrut tot liceul sa dau la Matematica pentru ca imi placea. In anul acela s-a putut si am ales sa dau examen si la alta universitate. Am ales UTCB strict in functie de zilele de examen si pentru ca auzisem ca au locuri in caminele studentesti. Iar examenele erau doar la matematica. Profesorii imi spuneau ca sigur intru si am intrat prima la departamentul de engleza. Ei si am intrat la amandoua. Iar eu m-am dus direct la UTCB sa ma cazez. Dar surpriza, am avut medie tare buna si la Universitate si primesem si de acolo camin. Pe care l-am refuzat ca deja acceptasem in partea celalta.

Alta faza a fost cu departamentul de limbi straine. Am vrut sa studiez in engleza si am plecat la examen pentru Universitate. Si trenul s-a oprit in Buftea ca s-au gasit sa faca greva asa ca am pierdut sansa de a fi la departament. La UTCB nici nu mai tin minte daca am dat examen la engleza dar de la inceput am optat pentru departament.

Ei bine pentru ca nu stiam ce sa aleg am mers tot anul la amandoua. Dar cam dupa prima luna deja clar imi placea stiul celor de la constructii. Mai deschisi catre noutati, mai veneau si profesori straini, cursuri pe calculator. Se aprecia sa-ti sustii punctul de vedere, se acceptau rezolvari diferite de ale profesorului.

La matematica nu mi-au placut profesorii, abordarea materiei. Nu mai spun ca si financiar te descurcai mai greu ca bursa era mult mai mica la universitate.

Asa ca dupa primul an am ales UTCB si am adus diploma in original la ei ceva mai tarziu cand ma amenintau ca nu  imi mai dau bursa. Si nu-mi pare deloc rau cum ales. Mai rau mi-a parut ca profesorii mei din liceu au fost dezamagiti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mult succes scolareilor din Romania, de care au fost pline azi strazile (si FB-ul [:)] ) si tare drag mi-a fost sa-i vad asa la tzol festiv si cu buchete de flori in mana [flo2] (chit ca dimineata bombaneam printre dinti deschiderea scolii, ca a fost o adevarata provocare sa gasesc un taxi [:)] ). Si mult succes si celor din alte tari, care s-au saturat deja de scoala [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, e greu de decis la 18 ani ce vrei sa faci restul de 81. Chiar si daca ai un talent special, artistic sau stiintific, tot nu e o garantie ca in domeniul ala vei lucra sau ca iti va placea in urmatorii 20-30 de ani.

 

Eu am facut o facultate din care m-am ales cu cultura generala si am lucrat pe domeniul cat de cat apropiat cu specializarea fix 4 luni.  [xx(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca am terminat de citit, nu cumva sa raman nevorbita … [flo2]

 

Am inteles motivatia conservaraei facuta in casa … mi se pare foarte, foarte mare diferenta la vinete – de la 1,50 lei la 10 lei – desi cred ca la doua vinete nu se simte asa de mult. Cat despre gustul din piata versus cel din supermarket, asta e un argument care nu poate fi contestat … desi anul asta, mie rosiile romanesti mi s-au parut ca alea de la supermarket, adica nedulci si negustoase ... Recunosc insa ca numai rosiile parca s-au schimbat, capia erau dulci si buni, desi parca aveau coaja cam groasa (sau poate nu imi mai aduc eu aminte cum e capia ???) asa cum aici in America nu se gasesc. Fleur, apropo, unde gasesti tu capia in Canada ? Eu nu am vazut niciodata aici …

In plus, eu nu prea am piata aici, adica piata cu tzarani … am asa numitele markets, de acolo si cumpar in mod fregvent, dar motivul nu este gustul, care mi se pare cam acelasi …ci pretul si prospetimea. Sunt mai proaspete si mai ieftine.

Dark, culmea …si la noi, daca te deplasezi pana la ferma, te mai duci si le mai si culegi recolta si tot iesi mai scump ca in comertz …mie asta mi se pare o exploatare a brand-ului “de ferma” pe care as reclama-o daca as avea unde. Adica ce ? Alea de la market de ex nu sunt de la ferme ? Ca ei isi fac reclama ca de acolo le achizitioneaza …

 

 

M-ati zapacit cu scolile astea ale voastra … eu recunosc ca m-ati pierdut in explicatii, dar nu conteaza ce am inteles eu, important sa stiti voi ce e mai bine pentru copiii vostri. Sistemul american il copiaza pe cel romanesc … asa ca e mult mai simplu si de inteles si de ales.

 

 

In alta ordine de idei, aseara ne-am uitat toti 4 la finala de la US Open Federer-Djokovic ...nu stiu daca cei inetersati l-au vazut ca iar s-a amanat din cauza ploii si a durat 3 ore, s-a terminat tarziu rau … Dar, dragilor, ce meci !!! [pk]  ...asa cum trebuie sa fie o finala de Grand Slem …si acum cand scriu am piele de gaina de emotie.

Eu am fost singura care a tinut cu Federer, ceilalt 3 membrii tineau cu Djoko si Djoko a castigat … dar superb, absolut superb … nu pot spune exact de ce a castigat Djoko, ca mie Federer mi s-a parut mai agresiv, mai puternic, cu serva mai buna si mai concentrat. Eu cred ca a fost prea concentrat si de aia a pierdut … sa spuna cunoscatorii de tenis (Rox, Laura, Monica) ce parere au si daca am dreptate . Mama, dar a avut Federer la reveniri in fortza … in setul 3 era 5-2 la games pt Djoko, adica 3 games de set in avantajul sarbului si a facut Federer 5-3 si apoi 5-4 in 10 min fluierand …apoi nu i-a mai mers.

Asa de tare mi-a placut meciul ca azi noapte, pana la 1:00 A.M ma uitam pe net dupa Djokovic, ca sa aflu ca desi nu pare absolut deloc, este un tip foarte funny … imita alti jucatori de tenis (mai ales pe Sharapova), danseaza pe teren, se stramba …imi pare foarte neconventional, deloc constipat …e foarte tare tipul, foarte, foarte tare …

 

Prin urmare, am aflat ca rivalitatea asta Federer-Djoko este veche si extrem de balansata ...aseara s-au intalnit a 42-a oara si scorul intre ei este ...21-21 [:-)))]  ... cu alte cuvinte, fiecare l-a batut pe celalat de 21 de ori.

Federer se simte clar amenintzat de sarb, este cu 6 ani mai batran decat el si poate ca se simte in meciuri lungi ... spuneau comentatorii la TV ca Djokovic este pentru Federer ce a fost Federer pentru Pete Sampras ....desi mie aseara mi s-a parut ca au jucat 3 ore fluierand ... nu parea deloc obositi, sau poate nu stiu eu sa citesc oboseala din tenis ...

 

Oricum au fost momente dramatice ...Djokovic a aluecat si cazut pe teren, sange la cot si genunchi ... apoi servele lui Federer ...cred ca jumtate din punctele castigate de elvetian au fost din asi ...

Foarte misto descrierea finalei, mersi, Buflea, in special pt. ca noi nu am avut sansa sa o vedem. Din cauza amanarii, postul canadian TSN nu a mai transmis-o [zirea] .

Suntem innebuniti dupa tenis...noi tineam cu Federer, de-abia asteptam sa ii vedem. Oricum amandoi sunt sportivi de exceptie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Oh, Mihaela n-o "amenint" dimpotriva o sustin si ii spun ca are timp sa schimbe de drum, sa faca 2 facultati daca vrea, sa faca masterat in ce-i place etc. Ii explic ca viata ei o sa fie plinna de oportunitati.

 

Atunci fi optimista...pricepusem altfel din prima ta postare. Cum ca acum ii e pecetluita viata si viitorul daca nu alege bine :).

 

Viviana, nu ai cum alege in locul ei, ea trebuie sa hotărască ce vrea. Chiar daca alege greșit, e alegerea ei. Tu nu poti decat sa o susții, exact cum faci. Dar iti inteleg perfect temerile. Legat de Suspi :). Si de drumul ei, independent. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...