Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Roxan si Miha, m-ati zgandarit cu marea si ma mananca talpile sa dau o fuga la ea. 

 

Confirm si eu ca vantuletele ce vin pe mare taie toate gradele pe care le avem in plus. Noi avem noroc ca suntem cumva dupa dealuri ca Elyda si se mai opreste vantul in ele, dar cand iesi in zona plata te zboara vantul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, ma bucur mult pt vestea cu mama ta! Si Julia e tare dulceata, incepe asa o perioada faina acum. Nu-mi vine sa cred ca au trecut mai mult de 10 ani de cand aveam si noi bebe asa de mic. Imi amintesc cum stateam cu ea in brate [il] cand avea vreo 5 luni si imi ziceam: "savureaza perioada asta, ca nu te mai intalnesti cu ea". Stiam ca nu mai vrem mai mult de 2 copii si chiar am savurat, fata de prima fata cand ni s-a parut fff greu, ca nu dormea noaptea.

 

Si eu am program de zacusca in w/e. Vorba vine, eu, ca barbatul coace legumele la gratar afara si taica-meu le curata. Eu preiau apoi. insa, in timpul asta, fac si eu niste gem de prune, ca le place fetelor mult. Eu nu mananc gemuri deloc, dar ai mei mananca toti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxan si Miha, m-ati zgandarit cu marea si ma mananca talpile sa dau o fuga la ea. 

 

Confirm si eu ca vantuletele ce vin pe mare taie toate gradele pe care le avem in plus. Noi avem noroc ca suntem cumva dupa dealuri ca Elyda si se mai opreste vantul in ele, dar cand iesi in zona plata te zboara vantul.

 

Eu pot sa ies fara grija in zona plata ca nu ma zboara vantul.:))Pana si vantul are limitele lui de putere.:))Nu s-a nascut vantul ala sa "ma zboare pe mine".:)):))

 

Desi daca stau sa ma gandesc bine unele" vanturi" create de om m-au facut sa zbor singura din zona periculoasa.:))"))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello!

vin sa va pun "greierii" putin pe moatze cu o problema de cllasa a-3a, cu care noi doi ne am facut de rusine in fata copilului.. caci nu am reusit sa o rezolvam pe intelesul lui. poate pe aici, se gaseste cineva mai priceput:

o papusa si o masinuta costa 100 lei. Daca din pretul papusii scadem 6 lei si la pretul masinutei adaugam 18 lei, pretul papusii este de 3 ori pretul masinutei. cit costa papusa cit masinuta..

nu stiu ce metode de rezolvare se folosesc la clasa a 3-a, eu as rezolva asa:

P + M = 100 lei, unde P e pretul papusii si M pretul masinutei

P - 6 lei = 3 (M + 18 lei)

deci P = 3M + 60 lei

inlocuim valoarea lui P in prima ecuatie, rezulta

3 M + 60 lei + M = 100 lei

4 M = 40 lei

M = 10 lei

P = 90 lei

proba : P - 6 lei = 84 lei

M + 18 lei = 28 lei

84 lei = 3 x 28 lei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca in cl 3-a fac ecuații, tin minte cat de chinuitoare erau problemele astea cand era Diana in școala in Ro. 

 

Silvia inca in a 6-a nu învața ecuații, o problema asemănătoare am făcut-o zilele trecute, prin încercări. 

 

Eu as face si problema asta prin încercări desi la 100 e mai greu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...