Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

neata

 

Viviana, ce prostie e asta cu chimia??? voi nu ati ales (parintii adica) optionalul??

la noi parintii au votat in majoritate (mai putin eu si cativa :))) ) - germana... asa ca au 2 limbi straine noi din clasa a 5-a, ca incep si franceza.

Nu stiu cum s-a ales. De aia abia astept sedinta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nasuc, condoleante! [grup] 

Ce soc pe voi, acum cand parea ca se rezolvase. Imi pare tare rau:(

 

Viviana, mie mi se pare interesant ca aici sedinta cu parintii e cateva zile inainte de inceperea scolii si atunci te informeaza referitor la tot. Optionalele le poti alege in prima saptamana de scoala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Era bine, isi revenise miraculos, ca sa se duca acuma. Nu inteleg… 

 

Nasuc, condoleante.

Adeseori revenirile spectaculoase  prevestesc sfarsitul foarte abrupt. M-am abtinut sa-ti spun asta, am mai spus-o cuiva aici, sper sa nu-mi poarte pica...

Nu stiu explicatia stiintifica, dar mie mi-e groaza de reveniri care prevestesc dezastrul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare aiurea asta cu "parintii au ales" opționalul pt copii. Scuze daca suna dur, dar nu copiii ar trebui sa aleagă? Si fiecare, in particular, sa faca ce isi dorește, ca doar sunt peste 25 in clasa, nu? Cum sa hotărască colegul sau parintele pt mine?

 

Eu ma bucur ca aici copiii sunt cat de cat lăsați sa isi dezvolte imaginația si sa isi aleagă drumul. Sunt chestii obligatorii, normal. Dar multe sunt lăsate la alegerea lor, sa testeze, sa vada, ce le-ar placea.

 

Uitasem sa scriu ca aici din cl.7-a au practica. Merg pe unde isi doresc ei, sa vada ce si cum se lucrează. Sa testeze singuri ce le-ar placea. La început se duc in locuri mai ușoare, ei isi aleg din cateva categorii. In fiecare semestru au aceasta practica. La început 3-4 zile ca sa crească pana la 2-3 saptamani. Multi isi aleg apoi sa lucreze peste vara in aceleași locuri unde au facut practica, sau in alte locuri.

 

Oricum, cred ca am mai scris, aici de la 13-14 ani, cateva saptamani vara, copiii testează munci. Simple, "de jos" dar foarte benefice pentru a vedea si stii ce inseamna.

 

Silvia deja "lucrează" cu caii in zilele in care merge sa le dea de mancare la 19 cai, ea cu inca doua persoane, o fata de 15 ani si un adult. Si tot la doua saptamani are o zi întreaga de weekend de stat la grajd, de hrănit caii de trei ori pe zi, curățat la ei si țesălati toti. Atunci sunt 5 fete.

 

A renunțat la innebandy ca nu mai poate. Oricum antrenamentul de luni se suprapunem cu călăria, dar in rest erau meciuri in we si deplasări, era prea mult pentru ea.

 

Silvia a testat arte plastice si dans, calarie si innebandy dar toate au fost pe rand, cu excepția călariei si innebandy de semestrul trecut. Nu si-a dorit altceva si noi n-am obligat-o.

 

Copiii sunt diferiți, si aici sunt care fac doua sporturi, poate chiar trei.

 

Eu am facut mereu un sport si am fost consecventa. Handbal de la 9 la 13 ani, apoi atletism pana la 16. Am mai cochetat cu modelism si alte chestii pe la casa Pionierului dar scurte.

 

In fine, eu sunt de părere ca sa faci ce iti place si daca iti place. Altfel nu numai ca nu inveti dar ajungi sa urăști lucrurile impuse.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nas

Viviana, mie mi se pare interesant ca aici sedinta cu parintii e cateva zile inainte de inceperea scolii si atunci te informeaza referitor la tot. Optionalele le poti alege in prima saptamana de scoala. 

 

si la noi la scoala e asa - cu o sedinta inainte de începerea scolii. e tare bine si in toata scoala e o organizare tare buna. imi pare rau când vad ca nu e un lucru general.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...