Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

aaa...ca sa nu uit...una dintre idei era ref la activitatile controlate,.

 

copiii de cind sunt mici in cadrul dif. activitati -sporturi...care tin loc de joaca libera, au tot timpul profesori, antrenori care  le spune ce sa faca... si asta isi pune amprenta, ajung incit si mari sa aiba nevoie de cineva la spatele lor sa-i indrume...ca nu sutn in stare sa ia decizii singuri.

 

 

cu asta tind sa fiu de acord. dar spun din nou, e greu, imposibil chiar, sa mergi impotriva curentului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

aaa...ca sa nu uit...una dintre idei era ref la activitatile controlate,.

 

copiii de cind sunt mici in cadrul dif. activitati -sporturi...care tin loc de joaca libera, au tot timpul profesori, antrenori care  le spune ce sa faca... si asta isi pune amprenta, ajung incit si mari sa aiba nevoie de cineva la spatele lor sa-i indrume...ca nu sutn in stare sa ia decizii singuri.

 

Da, pentru ca nu mai exista maidanul ... si asta tot noua ni se datoreaza. Ca ne e frica sa ii lasam singuri afara, nici pana la scoala, 5 min nu merg singuri ...De ce ne e frica ? Nu stiu exact ... mie mi-e frica de politie, ca circula zvonurile ca mi-l ia si pe mine ma aresteaza daca copilul circula singur sau se joaca singur sub 12 ani. Mda, mai exista rapiri de copii, probabil ... dar 12 ani mi se pare o varsta foarte, foarte mare cand in sfarsit ii poti lasa liber.

 

Asa ca, s-a inventat "maidanul" organizat ... vin parintii si pierd timpul acolo, unul din parinti isi asuma rolul de antrenor, platim bani grei pe echipamente frumoase ...etc.

 

Exista insa si un avantaj al activitatilor organizate ... invata ce invata bine, corect ...ma refer acum la inot, ski, tenis ... una este sa "nu te ineci" si alta este sa "stii sa inoti" ...si daca tot dai un ban, atunci macar sa invete sa inoate frumos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg, cine decide ca activitățile extrașcolare ale unui copil care nu e al tau sunt prea multe ?

 

 

Vorbim, Buflea, schimbam idei si pareri, nimeni nu a aratat cu degetul la nimeni.

Pur si simplu asta e punctul meu de vedere despre activitatile extrascolare. 

Nu cred ca m-am exprimat ca activitatile facute de copiii x sau y sunt prea multe.

 

Altcineva are alta parere si tot asa.

======

 

una bucata activitate sportiva nu inseamna o ora/saptamana (doamne, de unde o asemenea idee?), inseamna antrenamente cat sunt necesare si tot ce decurge de aici. Ca altfel te-ai duce cu copilul sambata sa joci badmington o ora si ai bifat o casuta. Ba nu 2: si activitate sportiva si timp petrecut cu copilul. 

una bucata activitate intelectuala inseamna acelasi lucru

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si mi-a confirmat faptul ca,  copiii invata pt test...exact asta am vazut la William, si exact idea asta vecinii au vazut-o la fetita lor....si asta din clasa 5-a....si se continua si acum...se pare ca e un patern universal, nu o exceptie.

 

cand au un test...primesc intrebarile inainte cu citeva zile, iar ei invata doar raspunsurile...

 

sunt sigura ca citesc probabil o data lectia in clasa si au ceva discutii...dar pt un test...care deobicei il dau peste 2-3 sapt ...nu te pregatesti invatind acasa raspunsurile pe din afara.

 

de asta il pun pe William, cand stiu ca are test...sa citeasca lectia intreaga pe fiecare zi...si discutam despre subiect...incat sa il vada ca pe un intreg...nu doar in fragmente.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci viviana e cam la fel.

 

la mine in sat doar la cluburi competitive se antreneaza mai mult de o ora pe saptamana. sunt foarte scumpe in schimb.

 

asa ca lumea fie duce copilul in fiecare zi la acelasi sport la clubul competitiv, fie alege varianta mai accesibila, si atunci auzi ca fac 3 sporturi deodata, inot, tenis, fotbal sau mai stiu eu ce.

 

plus ca variaza sporturile de sezon. si uite asa se aduna multe si par multe, dar de fapt e o variatziune la un sport cu program riguros de antrenament.

 

bineinteles pe masura ce cresc copiii incep si ei sa participe la selectii si in functie de resurse se stabilesc programele

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helbi, e o recomandare facuta de psihologi - nu neaparat romani - in special pentru scolarii de varsta mica (8-9 ani) pentru ca invata sa socializeze cu colegii si leaga prietenii.

 

Tenisul incepe ca o initiere care se face cu grupe de cate 3-4 copiii. E recomandat a se incepe pe la 6-8 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Exista insa si un avantaj al activitatilor organizate ... invata ce invata bine, corect ...ma refer acum la inot, ski, tenis ... una este sa "nu te ineci" si alta este sa "stii sa inoti" ...si daca tot dai un ban, atunci macar sa invete sa inoate frumos.

 

si toti invata si sa pregatesc de parca ar merge la olimpiada. why?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o matusa inmormantata la cimitirul Colentina (parca Reinvierii se cheama)... dar mi s-a parut locul contrastelor... de la morminte cum ai zis tu, neingrijite, la monumente de manelisti (de un gust indoielnic dupa parerea mea), exact cum le sunt si casele atunci cand traiesc...

Pai da ...tata la Reinvierea este inmormantat.

 

Pe mine sincer, nu ma deranjeaza monumentele, macar alea sunt/par curate si ingrijite.

Ma deranjeaza lipsa de spatiu, faptul ca trebuie sa calc efectiv pe morminte ca sa dau cu matura pe mormantul tatalui meu ...si ma mai deranjeaza locurile abandonate, alea care nu au lucrare ci numai panatul deasupra, pe care au crescut o puzderie de buruieni, tufe, niste cruci de fier, strambe, ruginite ...daca ar exista o echipa de maintenanta, s-ar ocupa sa ingrijeasca / curete toate mormintele ...nu stiu, cimitirul ar trebui sa fie ca un parc ...un parc plin de verdeata, flori, de vise, de amintiri, un parc in care sa ne imaginam ca asa e si in lumea celor care au plecat ...

 

La tata, ca sa udam florile, trebuie sa caram apa de la capatul aleii, sa calarim cateva morminte, ne musca sute de tzantari, nu e loc de stat nici macar in picioare, ce sa mai stai, sa intrii in amintiri, sa vorbesti cu el ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si toti invata si sa pregatesc de parca ar merge la olimpiada. why?

 

 

nu stiu de ce ai impresia asta.

 

dar cred ca depinde foarte foarte mult ce fel de cluburi ai in zona. tocmai ce am spus, la noi sunt cluburi competitive unde ai sansa sa faci sport riguros si lectii de astea de testat talente si stors banii parintilor si inveti niste lucruri in 10 ani in loc de 3 si nici nu foarte bine.

 

asa ca daca vrei sa inveti un sport bine si ai doar cluburi de competitie, cam asta e.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, pentru ca nu mai exista maidanul ... si asta tot noua ni se datoreaza. Ca ne e frica sa ii lasam singuri afara, nici pana la scoala, 5 min nu merg singuri ...De ce ne e frica ? Nu stiu exact ... mie mi-e frica de politie, ca circula zvonurile ca mi-l ia si pe mine ma aresteaza daca copilul circula singur sau se joaca singur sub 12 ani. Mda, mai exista rapiri de copii, probabil ... dar 12 ani mi se pare o varsta foarte, foarte mare cand in sfarsit ii poti lasa liber.

 

 

asta asa este ca nu-i mai putem lasa singuri...mi-e de ex. mi-e frica de predatori, hotii de copii.

 

apropos de virsta, spuena ca copiii de 10,12 ani...sutn cei care se fura mai des...pt ca la virsta asta parintii ii lasa nesupravegheati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...