Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

Hello, hello!

 

Nasuc, imi pare rau pentru voi, condoleante si multa putere tie si sotului!

 

Mariana si Seri, aveti niste fetite asa delicate si frumoase! Mult succes si lor si voua in noul an scolar!  [flo2]

 

Elyda, multumesc pentru cadoul nobiliar! Am primit castelele, le-am admirat cu nostalgie...

Dar nu cumva erai cu gandul la Strumpf? Ca eu cred ca in castele cu ea te poti bate, eu nu prea am ce arata... [:D]

Multumesc frumos inca o data!  [pup]

 

 

 

revin.

 

Cu placere !

Ai pus tu candva niste poze cu un castel.La asta m-am referit.

Strumph nu este in lista cu adrese asa ca nu am facut niciun fel de confuziel:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu n-am inteles asta cu invatatul pentru test....? Adica pe la noi nu am auzit sa le dea intrebarile si ei sa invete raspunsurile...

 la istorie, stiinte...le da intrebarile "pregatitoare"  cu citeva zile inainte...si raspunsurile (depinde de professor) ori le fac impreuna in clasa, ori le da profesorul...ori le scriu singuri.

 

anul trecut am avut o situatie cu William in care a scris un raspuns gresit, l-a invatat gresit...normal ca la test  raspunsul a fost gresit.

anul asta raspunsurile le fac impreuna in clasa...

 

la math e aproape la fel , doar ca numerele sutn diferite...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici la noi la școală nu se practica asta ...adica nu pana acum ...desi, diferit fata de Romania (mea) nu se dau note in oral,  nu ii scoate la tabla ...toate notele se dau numai pe teste si testele corectate sunt trimise mereu acasa ...

 

Imi mai aduc aminte cum spunea Michellina ca profesoarele greseau la corectatul testelor ...nici asta nu mi s-a intamplat pana acum ...cu nici unul din copii.

 

Sa vedem acum in clasa a 5 a.

 la middle school ne-a spus sa pastram fiecare hirtiutza, orice...ca uita sa le treaca in system.

deja mi s-a intimplat o data. William a avut de facut o harta, stiu ca am facut-o impreuna...si pana sapt  trecuta am vazut online ca nu are nota pusa....ca si cum nu ar fi facut-o.

a vorbit cu doamna, au gasit-o -era inca la scoala...si se trecuse cu vederea peste ea...si nota primita nu fusese pusa in sistem.

 

nu e  un caz singular...e foarte frecvent din cite am auzit la alte mamici.

 

si cu corectatul la fel...se fac greseli...pt ca multe sutn corectate in elementary school de parinti, iar in middle school de elevi de clasa 8-a

 

 

cat despre teste corectate, da si aici sutn trimise acasa, si parintii sunt obligati sa le semneze...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am inteles asta cu invatatul pentru test....? Adica pe la noi nu am auzit sa le dea intrebarile si ei sa invete raspunsurile...

 

Nici la noi. Doar in clasa a 2-a semestrul 1, repetam dictarea acasa . Si asta doar de vreo 3 ori, pana s-a prins invatatoarea ca unii copii o stiau pe de rost:-) Si a reformulat-o. Will parca e a 6-a? Mi se pare tare aiurea la varsta asta sa le dea intrebarile/ raspunsurile sa le exerseza acasa si apoi sa dea test din ele. Pai in cazul asta nici unul nu ar avea voie sa ia sub A++++:-)

 

----

 

 

Multa sanatate mamelor de Ioana si Kari! 

 

 

----

 

Cu cimitirul....unde e ingropat tata avem spatiu mare. E el, sunt bunicii, fratii lui gemeni (decedati la 6 luni, fata si baiat) si strabunicii lui. Avem gard forjat de jur imprejur, dar tot ne-au furat poarta:-( Florile dispar dupa ce le ducem...

Mormintele sunt si f ingrijite, dar si lasate in paragina. Asa ca in occident, aliniate nu cred ca e posibil decat la un comitir nou nout. Ca nu ai cum sa aliniezi mormintele deja existente. 

 

Apropo de "parcurile" verzi de aici...cand am ajuns in decembrie 2000 in Germania, habar nu avem de limba asta. Ne-am dus in statia de bus si ne-am uitat la ce statie sa coboram sa mergem sa plimbam copila (avea 11 luni). Si...ne-a sunat f frumos Friedhofpark. :-) Asa ca ne-am urcat in bus si ne-am trezit in...cimitir! Imi amintesc si acum cat de frumos si ingrijit era...si verde, desi era iarna! De atunci nu am mai fost in cimitir aici, si 6ani am locuit la 2 minute de un cimitir...si sper sa nici nu ajung prea curand:-)

 

 

Copila mea a fost la tenis, a venit, mancat de seara si acum exerseaza la mathe pt lucrarea de joi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am vazut copilasi tare, tare frumosi si ieri, si azi! Nici nu vreau sa nominalizez, sa nu uit pe cineva! Le urez tuturor un an bun, plin de bucurii si realizari [flo2] [flo2] [flo2] Multa sanatate mamei tale, Kari! Nu prea inteleg ce e cu chimio preventiva, dar ma gandesc ca fetele care se pricep te pot lamuri, eventual si sfatui, fie pro, fie contra. Ioana, multa sanatate si mamei tale! Cum se simte? Aici majoritatea lumii prefera incinerarea, si cimitirele sunt asa cum le-a descris Buflea. Ca niste parcuri, ingrijite. Dar pana acum nu prea a fost nevoie sa mergem pe acolo...nu prea des...

 

mama e mai bine cu moralul de cand a aflat ca nu mai sunt alte tumori. Dar o termina picioarele umflate si dureroase si ii tot dau diverse tratamente si nu se dezumfla :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

la middle school ne-a spus sa pastram fiecare hirtiutza, orice...ca uita sa le treaca in system. deja mi s-a intimplat o data. William a avut de facut o harta, stiu ca am facut-o impreuna...si pana sapt trecuta am vazut online ca nu are nota pusa....ca si cum nu ar fi facut-o. a vorbit cu doamna, au gasit-o -era inca la scoala...si se trecuse cu vederea peste ea...si nota primita nu fusese pusa in sistem. nu e un caz singular...e foarte frecvent din cite am auzit la alte mamici. si cu corectatul la fel...se fac greseli...pt ca multe sutn corectate in elementary school de parinti, iar in middle school de elevi de clasa 8-a cat despre teste corectate, da si aici sutn trimise acasa, si parintii sunt obligati sa le semneze...

 

Da, imi aduc aminte ca spuneai tu ca parintii corecteaza ...la noi scoala e încuiată,  parintii nu pot intra, nici vorba sa se bage in treaba profesorului. 

Eu ca parinte, intru in școală de 3 ori pe an ...o data la Back to school si de doua ori la cele doua sedinte cu părinții. 

 

Dar la noi profesorii sunt cate 2 profesori la 25 de copii ...de fapt am impresia ca una e profesoara si cealalta are alt titlu, teacher's aid parca. 

 

Anul asta Alex are 2 profesoare, asa cum mai zicea cineva ca se intampla la ei ...una e de stiinte exacte (math, science) si alta e de language arts si social studies. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe de alta parte, vorbeam vara asta cu prietena mea care e psiholog scolar si imi spunea ca e important ca copilul sa aiba momente in care "se plictiseste". Ca episoadele alea in care noi le spunem ca stau degeaba, ca se uita pe pereti, sunt momente in care isi pun ordine in ganduri si isi lasa imaginatia sa zburde fara factori externi care sa-i distraga. 

 

si eu (si sotul) la fel credem...

 

“Imagination is more important than knowledge. For knowledge is limited to all we now know and understand, while imagination embraces the entire world, and all there ever will be to know and understand.” Einstein

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziki, da un link spre tanti cu tricotatul. Eu stiu numai babeste, cu lana dupa gat, nici macar dupa deget. La caciuli se face tricotaj elastic, 5 pe fata 5 pe dos si tot asa si se respecta fata/ dos la fiecare rand- asta stiu, nu stiu insa sa scad ca sa iasa domul ala din varf.

 

cu copiii centrifugati am gresit paragraful; dar tot il gasesc eu

 

in ro am dat peste parinti care intrebau ce examene pot da copiii de 5 ani dupa ce fac cursuri de engleza... Deci nu e departe de carte, desi tanti clar are si exagerari, sa zicem argumentative

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...