Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

Da, imi aduc aminte ca spuneai tu ca parintii corecteaza ...la noi scoala e încuiată,  parintii nu pot intra, nici vorba sa se bage in treaba profesorului. 

Eu ca parinte, intru in școală de 3 ori pe an ...o data la Back to school si de doua ori la cele doua sedinte cu părinții. 

 

Dar la noi profesorii sunt cate 2 profesori la 25 de copii ...de fapt am impresia ca una e profesoara si cealalta are alt titlu, teacher's aid parca. 

 

Anul asta Alex are 2 profesoare, asa cum mai zicea cineva ca se intampla la ei ...una e de stiinte exacte (math, science) si alta e de language arts si social studies. 

 

aici voluntariatul e parte importanta in scoala elementara...sutn parinti care vin saptamanal pt corectat, la orele de lectura, citit/math cu grupe de elevi...orele de arta, gradinarit...

parinti care au job-uri deosebite: doctori, piloti de avion, pompieri, politisti...vin si tin o data pe luna ore cu copiii si le explica ce si cum...despre job-ul lor.

 

in elementara nu in toate clasele profesoarele au teacher assistant/aid...stiu ca exista aid doar pt cei cu handicap.

 

will in clasa 6-a are 2 prof. tot asa are 2 profe stinte/math, social studies/language...plus alta pt educatie fizica (zilnic)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu imi aduc aminte de cimitirul de la Piatra, mai exact din satul maica-mii, unde sunt înmormântați bunicii mei ...toate locurile sunt aliniate, alei si spatiu printre morminte ...

 

Eu cred ca initial, toate loturile alocate in a se transforma in cimitir, au fost gandite asa ...dar apoi, unii au inceput sa faca lucrari mari pe spatiul lor, care au intrat in spatiul dintre morminte, altii nu au facut nimic, au pus doar pamant peste si au uitat de el ...si de aia este așa o mizerie ...nu va mai spun ca ulterior au inceput sa faca gropi pe marginea aleilor, sa fure spatiu din alee ...

 

Probabil ca la cate nemulțumiri exista in tara, nu se mai gandeste nimeni sa faca reclamatie la cimitire ...dar in schimb, inteleg ca e o mare mafie ...dar oare in ce consta mafia ?

 

Ce ma mira este ...la cat de religioși sunt romanii, cum de exista atat de putin respect pentru cei morti ...adica eu nu am auzit pe nimeni pana la mine, sa se planga de conditiile din cimitir. 

 

E drept ca nici nu stiu cum functioneaza aici, dar nici nu cred ca ti se da loc de alegere cum e in Romania - cu lucrare de piatra, de marmura, capela, doar pamant ...cred ca totul e standardizat si intra in preț ...preț care e platibil in rate ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici la noi. Doar in clasa a 2-a semestrul 1, repetam dictarea acasa . Si asta doar de vreo 3 ori, pana s-a prins invatatoarea ca unii copii o stiau pe de rost:-) Si a reformulat-o. Will parca e a 6-a? Mi se pare tare aiurea la varsta asta sa le dea intrebarile/ raspunsurile sa le exerseza acasa si apoi sa dea test din ele. Pai in cazul asta nici unul nu ar avea voie sa ia sub A++++:-)

 

depinde de memorie...si de timpul acordat sa inveti raspunsurile...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mianna, a fost o tumora benigna. si a fost scoasa toata, cu margini de siguranta, primele analize dupa operatie au aratat ca nu exista celule canceroase invazive. (cred ca am retinut eu bine, diagnosticul e in engleza si tata mi-a tradus) tot tata sa exprimat chimioterapie preventiva si eu am preluat termenul. [:)]  (de cuvantul adjuvanta am uitat) ambele biopsii au aratat ca nu exista celule maligne. 

analizele de acasa au aratat la fel, fara celule invazive.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

aici voluntariatul e parte importanta in scoala elementara...sutn parinti care vin saptamanal pt corectat, la orele de lectura, citit/math cu grupe de elevi...orele de arta, gradinarit... parinti care au job-uri deosebite: doctori, piloti de avion, pompieri, politisti...vin si tin o data pe luna ore cu copiii si le explica ce si cum...despre job-ul lor. in elementara nu in toate clasele profesoarele au teacher assistant/aid...stiu ca exista aid doar pt cei cu handicap. will in clasa 6-a are 2 prof. tot asa are 2 profe stinte/math, social studies/language...plus alta pt educatie fizica (zilnic)

 

La noi se cer voluntari numai la evenimente speciale ...parazi, sarbatori (de ex anul trecut de St Patrick a venit un tatic irlandez sa le povestească) ...

Mie implicarea asta in munca profesorului mi se pare neproductiva si in plus unfair pentru parintii care lucreaza si nu se pot trage de sireturi zilnic cu profesorii ...imi place cum e aici.

 

In schimb, cu sportul ...nu-mi vine sa cred ...ambii mei copii au sport doar 1 oră pe săptămână. Mi se pare foarte putin pentru varsta si energia lor si 8n contradicție cu promovarea activitatii fizice ca stil de viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mianna, a fost o tumora benigna. si a fost scoasa toata, cu margini de siguranta, primele analize dupa operatie au aratat ca nu exista celule canceroase invazive. (cred ca am retinut eu bine, diagnosticul e in engleza si tata mi-a tradus) tot tata sa exprimat chimioterapie preventiva si eu am preluat termenul. [:)]  (de cuvantul adjuvanta am uitat) ambele biopsii au aratat ca nu exista celule maligne. 

analizele de acasa au aratat la fel, fara celule invazive.

foarte, foarte ciudat. sincer, n-am auzit de chimio intr-o tumora benigna.

 

daca vrei sa-mi trimiti documente (dar sa nu fie in germana) iti dau adresa de email. dar te previn ca nu ma pricep la indulcit pastila.

 

si repet ca-s curioasa ce spun colegii tai despre aceasta chimioterapie. si mai is curioasa cu ce s-a facut aceasta chimio, daca stii (si, fireste, daca vrei sa-mi spui).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

si cu corectatul la fel...se fac greseli...pt ca multe sutn corectate in elementary school de parinti, iar in middle school de elevi de clasa 8-a

Raspund pe masura ce citesc.

Michelle, ma mira foarte mult!  Cum adica, sa inteleg ca, corectarea (unor) teste, teme, lucrari (ca nu am inteles exact ce) nu mai intra in sarcinile profesorilor? Pai normal ca sunt greseli cand sunt corectate de parinti sau de elevi mai mari...Foarte bizar sistem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, imi aduc aminte ca spuneai tu ca parintii corecteaza ...la noi scoala e încuiată,  parintii nu pot intra, nici vorba sa se bage in treaba profesorului. 

Eu ca parinte, intru in școală de 3 ori pe an ...o data la Back to school si de doua ori la cele doua sedinte cu părinții. 

 

Asa e si  in Quebec.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...