Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

 

 

intrebare la doamnele gospodine si pricepute in ale bucataritului. in cateva zile astept la masa musafiri importanti, pe colegul rapitor cu nevasta [fri] si m-am gandit la o lasagne cu ciuperci. a facut careva din voi? nu am nici o idee de bucatareala romaneasca. exclus sarmale. sau mamaliga.

 

lasagna am facut cu broccoli si branza

 

la mancare romaneasca* poti incerca ardei umpluti, *musaca, fasole batuta...

( Stiu ca musacaua e greceasca si celelAlte se mananca in diverse tari vecine)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

lasagna am facut cu broccoli si branza

 

la mancare romaneasca* poti incerca ardei umpluti, *musaca, fasole batuta...

( Stiu ca musacaua e greceasca si celelAlte se mananca in diverse tari vecine)

stii ca musacaua greceasca n-are nicio legatura cu carnea toccata cu cartofi si sos de rosii, pe care o numim aici "musaca", da?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu, ca tot sunt abia intoarsa din Grecia, zau ca musacaua noastra e de o mie de ori mai buna.Si m-am convins inca o data ca bucataria greceasca nu e si nu va fi niciodata pe lista mea de favorite.

 

Cum de ani bini nu mai mananc carne, retetele voastre de lasagna suna tare bine, pe cea cu ciuperci o voi incerca neaparat, iar daca Ioana detaliaza un pic, cred ca si pe a ei.

 

Inceput de an bun tuturor scolareilor, bine ai revenit Mihaela_s, conndoleante Nasuc..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu, ca tot sunt abia intoarsa din Grecia, zau ca musacaua noastra e de o mie de ori mai buna.Si m-am convins inca o data ca bucataria greceasca nu e si nu va fi niciodata pe lista mea de favorite.

 

Cum de ani bini nu mai mananc carne

pai musacaua (sau musacalele, ca sa zic asa, si aia care-ti place, si aia care nu-ti place, ca nu pot fi de acord cu definitia ta de "mai buna" [:)] ) n-are carne? sau vorbesti din amintiri? [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi place de mor zacusca de casa, asa ca "fac". Adica facem toti, dar mai ales taica-meu. Tot el face si gemuri (eu am facut peste vara unele mici pt ca ne tot aducea cineva fructe si nu voiam sa se strice). Tot el pune si muraturi. Sa-i dea Dumnezeu sanatate!

 

Idei de gustari de scoala - vegane, evident [soricel]. (le-am mai scris pe unele, dar repet, ca incepe scoala).

 

Sandwich (paine integrala) cu pasta de avocado (avocado bine copt, sare, lamaie).

Sandwich cu rosii uscate si salata verde.

Sandwich cu unt de arahide

Sandiwch cu pate vegetal bio, de la DM si salata verde

Sandwich cu pasta de ardei/sparanghel/ciuperci de la Lidl

Sandwich cu zacusca

Biscuiti si mar

Migdale si fruct

Bete de morcov si nuci

Rondele de porumb (goale, asa le plac fetelor mele, cica au gust de popcorn)

Salata de paste: farfalle, rosii, masline, sare/ulei masline/otet basmati/busuioc

 

Aveti voie arahide la scoala? Noi nici bare de fructe care au arahide/nuci/migdale in compozitie nu avem voie, darmite direct unt pe piine, e mai mult decit interzis! A avut Radu un coleg asa de alergic ca si daca ii respirai in fata dupa ce mincai unt de arahide si era la risc de soc anafilactic. In anul ala am primit scrisori saptaminal in care ne rugau nu doar sa nu uitam interdictia, dar sa nu hranim copiii dimineata cu unt de arahide.

 

Ai vreo idee cu ce sa inlocuiesc piinea? Catrinel nu maninca piine, daca are sandvis maninca ce-i la mijloc si vine piinea acasa. Trebuie sa testez rosiile uscate pe piine, suna delicios :)

 

Ah, si ce sint rondele de porumb?

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Adevaru-i ca ce descrii tu, Buflea, n-o sa vezi prea curand in Romania (curate, aliniate etc), da' si Reinvierea arata intr-un maaaare fel. Monumente si morminte lasate in paragina gasesti in orice cimitir, da' pisica aurie care da din laba, portrete in marime naturala cu protagonistii (un el si o ea) in maieu si cu lant gros de aur la gat, sau incapere cu covor persan, nu vezi peste tot [:)] le-a descris Alinuk la vremea respectiva mai fain decat mine.

 

Da, unele sunt chiar muzeu ...

 

Culmea e ca nu m-au deranjat astea atat de mult, ca macar erau curate ...cat ma deranjeaza alea neingrijite, cu tufe intregi de buruieni si lucrari in paragină ...

 

Paragină,  paragină ...dar taxele pe paragina asta sunt platite bănuiesc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, subiectele morbide fac parte din viata ... Acum ceva vreme, farmecul ghetarului era ca puteam scrie, orice despre orice, atata timp cat exista dialog ...subliniez cuvantul "dialog" ...

 

Nu am bagat de seama cand s-au stabilit subiecte tabu, norme de appropriate si inappropriate si o persoana care sa ne atenționeze pe rand cand iesim din aceste norme (pe Helbi, pe mine, pe altii) , trebuie sa fi fost in concediu, in closing sau pur si simplu sa imi fi scapat ...dar o sa fiu atenta de acum inainte, sa nu mai primesc linii la palma, ca ma cam "ustura" .

 

Pana acum am aflat ca daca unul din pinguini are un deces in familie, este appropriate sa ii uram condoleanțe, dupa care sa vorbim despre vacanta de Revelion ...si desigur, oricand si in orice situatie despre retete de mancare.

 

Nu ca as avea vreo problema cu aceste tipuri de subiecte (mai ales cel.cu mancarea), dar daca incepem sa observam temele de dialog, fara a le lasa sa se dezvolte si sa se stinga singure, macar stiu ca nu dau greș cu ele, alaturi de urari, complimente, admiratii, mulțumiri in cate un mesaj individual fiecaruia in parte ...si desigur imbatabilele vacanțe ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...