Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

Deja Revelion? [:)]

Dupa gustul meu, un revelion trebuie sa se petreaca cu multa lume, zgomot, dans, muzica (musai formatie, cantareti), eventual spectacole, artificii.

Mancare mai putina, dar mai speciala, bautura variata (asta poate fi mai multa).

Sa inceapa maxim la ora 21 si de terminat...dupa ora 3-4 nu-mi mai place deosebit.

Sa am copilul mic la o petrecere in salonul vecin, daca ar fi si fetele mari...nu m-ar deranja.

Si sa fie nu prea departe de casa...sa mergem/venim pe jos.

Cer asa mult? [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si noi, ca parinti, avem activitati extra job, evident pentru ca la treburile casnice avem un ajutor imp de la bunici.

Sah (taxu), Forumeala (eu), Inot, role, biciclit, implicare in diverse proiecte in afara serviciului.

Copiii  merg la 1.sah (Teo), 2.chitara (amandoi), 3.karate(amandoi), 4.fotbal(Teo), 5.teatru (amandoi) Eu zic ca fac astea de placere, adica se distreaza la ele, un fel de relaxare. Asa ii si vad ca le asteapta, cu nerabdare ...

Ei stiu bine ca in ordinea prioritatilor avem: scoala, limbi straine si apoi... restul

Daca primele doua nu sunt tratate cu seriozitate, incepem sa taiem din 'placeri'

Si ii intreb pe ei: la ce renunti? 1,2, etc

 

Asta desigur, cred mai tine pana in cls a V-a, cand nu vor mai avea timpul necesar sa le faca pe toate. Vor ramane probabil la un sport si un hobby, altul in afara de sport

Acum isi termina temele intr-o ora iar restul timpului nu-l lasam la intamplare.

Alegerea lor ar fi tableta si tv. Astea sunt cu program doua ore/saptamana.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Deja Revelion? [:)] Dupa gustul meu, un revelion trebuie sa se petreaca cu multa lume, zgomot, dans, muzica (musai formatie, cantareti), eventual spectacole, artificii. Mancare mai putina, dar mai speciala, bautura variata (asta poate fi mai multa). Sa inceapa maxim la ora 21 si de terminat...dupa ora 3-4 nu-mi mai place deosebit. Sa am copilul mic la o petrecere in salonul vecin, daca ar fi si fetele mari...nu m-ar deranja. Si sa fie nu prea departe de casa...sa mergem/venim pe jos. Cer asa mult? [:)]

 

nooo  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ah! Iar tableta cu o singura conditie o  au: Daca citesc!

Citim si noi, cartile noastre, ei pe-ale lor [il]

In vacanta aveau mai mult de doua ore/ saptamana tabIeta, in functie de cat citeau.

In vara asta, Teo a citit vreo 3 carti.

Una de vreo 500 de pagini. :) Discutam uneori despre ce a citit, vreau sa ma asigur ca si intelege ce citeste.

Andu, inca invata sa scrie, dar are si el portie pe niste fishe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre activitati extrascolare: majoritatea cazurilor de copii (pe care-i cunosc eu) cu o gramada de activitati nu-s chiar bucurosi, insa e cu musai, ca vrea mama-tata. Am stat personal de vorba cu astfel de parinti, (fara sa le spun parerea mea) sunt convinsi ca asa-i cel mai bine si mirati ca copilului nu-i plac ideile lor. Majoritatea insa isi permit, fie ca vorbim de bani, fie de ajutor (bunici, bone, etc). Ca zicea bine buflea...pai calareala e pe noi, nu pe copiii.

Dar exista si opusul...uite, eu nici nu ma gandesc cum ar face Ana si implicit noi cu atatea activitati cate au copiii Alinukai...dar eu pe Alinuk o stiu, nu e genul sa bata campii ca asa da bine, deci eu cred ca flacaii aia chiar isi doresc sa fie asa ocupati. Desigur, exista sansa sa nu dureze mult...dar se va vedea.

Totusi, mie mi-a placut (si cred) ce zicea cineva mai sus (parca aqai) cu timpul ala cand copilul se uita la pereti. Timpul lui si numai al lui.

Si daca am spus ce nu-mi place, o sa spun si ce as considera cu musai: sport. Daca pentru pian-balet-pictura nu m-as da peste cap sa-l bag pe gatul copilului, sportul cred ca e asa necesar ca nu e o activitate extrascolara, ci este precum respiratul si mancatul, adica ceva obligatoriu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

eh, a fost 2 in 1 :). Dar e record si pt noi la planificat concediu. Motivul: prețuri mici la avioane așa in avans ;)

 

daaaa. La noi cred ca nov ptr iunie a fost maxim de planificare si tot pe motiv avioane. Am mai zis ca noi ne facem singuri vacanta, desi ptr la vara cred ca o sa cautam pachet... Eheee, visez eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...