Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

Apropo de zacusca si de mâncarea colegilor :). Am amintiri tare frumoase din practica de toamna din liceu. La depanusat porumb :). Stateam in pauza de pranz, in cerc, pe grămezile de porumb. Fiecare era cu borcanul lui de zacusca si fiecare voia sa guste din fiecare. Circulau borcanele de la unii la altii, unele erau cu vinete, altele cu fasole, altele fara, tot felul de combinații. Si normal ca ale celorlalți erau cele mai bune :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mihaela, bebe Julia face mai bine [flo]. A avut vreo 2 saptamani cu enterovirus chiar inainte sa venim in Wales si din cauza asta nu a crescut asa spectaculos ca in prima luna. Se acomodeaza si ea cu temperatura scazuta siiiii am inceput sa 'conversam' in limbajul universal al zambetului. Noi ii vorbim si ea ne zambeste. Spre eterna fericire a parintilor ei doarme binisor noaptea. Nu scriu mai vizibil ca sa nu cobesc  [:)]

 

Patricia o iubeste mult pe Julia si se manifesta foarte dragastos, o pupa, o ia in brate. Sunt chiar mirata de cat e de iubitoare. Sper sa o tina cat mai mult. Altfel, se bucura ca s-a intors la prietena ei si la jucarii si a intrat intr-o epoca de printeseala din care sper sa iasa in curand. Sper  [:)]

 

Patricia este dornica sa se intoarca la gradi si va trebui sa ne mobilizam cumva sa o duc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de zacusca si de mâncarea colegilor :). Am amintiri tare frumoase din practica de toamna din liceu. La depanusat porumb :). Stateam in pauza de pranz, in cerc, pe grămezile de porumb. Fiecare era cu borcanul lui de zacusca si fiecare voia sa guste din fiecare. Circulau borcanele de la unii la altii, unele erau cu vinete, altele cu fasole, altele fara, tot felul de combinații. Si normal ca ale celorlalți erau cele mai bune :). 

Si nu mai faceati mononucleoza! [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre activitati extrascolare: majoritatea cazurilor de copii (pe care-i cunosc eu) cu o gramada de activitati nu-s chiar bucurosi, insa e cu musai, ca vrea mama-tata. Am stat personal de vorba cu astfel de parinti, (fara sa le spun parerea mea) sunt convinsi ca asa-i cel mai bine si mirati ca copilului nu-i plac ideile lor. Majoritatea insa isi permit, fie ca vorbim de bani, fie de ajutor (bunici, bone, etc). Ca zicea bine buflea...pai calareala e pe noi, nu pe copiii.

Dar exista si opusul...uite, eu nici nu ma gandesc cum ar face Ana si implicit noi cu atatea activitati cate au copiii Alinukai...dar eu pe Alinuk o stiu, nu e genul sa bata campii ca asa da bine, deci eu cred ca flacaii aia chiar isi doresc sa fie asa ocupati. Desigur, exista sansa sa nu dureze mult...dar se va vedea.

Totusi, mie mi-a placut (si cred) ce zicea cineva mai sus (parca aqai) cu timpul ala cand copilul se uita la pereti. Timpul lui si numai al lui.

Si daca am spus ce nu-mi place, o sa spun si ce as considera cu musai: sport. Daca pentru pian-balet-pictura nu m-as da peste cap sa-l bag pe gatul copilului, sportul cred ca e asa necesar ca nu e o activitate extrascolara, ci este precum respiratul si mancatul, adica ceva obligatoriu.

 

Rufus, sa stii ca te cred asa de bine ca exista copii carora nu le place ce fac si parinti sa ii impinga de la spate:)

 

dar cred ca majoritatea copiiilor sunt asa in anumite prioade din viatza lor. Ai mei sunt. Le place orice pana se prind ca e un pic dificil si trebuie facut cu regularitate. Atunci brusc nu le mai place. Ca mai nou au cerscut, au dat de minecraft si dan tdm si de halo si toti prietenii lor au pasiune unica videogames. Si e singurul lucru care le mai place in lumea asta:)

 

asa ca acum sunt unul dintre ACEI parinti. Care ii impinge de la spate si periodic ei isi amintesc sa se vaite si eu la fel de periodic le raspund cu zambetul pe buze, ghinionul vostru ca ne aveti pe noi parinti:) cand o sa fiti mari si la casa boastra o sa faceti cum vreti, o sa ca cresteti copiii cum o sa vreti ( daca n-o sa va fie lene sa-i faceti si pe aia) si pana atunci asta e.

 

da, au si timpul lor de uitat de pereti, au si timp de video games, si timp de joaca cu prietenii, dar cata vreme nu se intampla exclusiv se vaita de parca nu le-ar avea deloc. 

 

Si drept sa spun astia suntem, astia defilam, imi asum opresiunea lor pt ca alternativa mi se pare ca ar avea urmari negative.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello ghetarosilor! 

 

Ziki, da un link spre tanti cu tricotatul. Eu stiu numai babeste, cu lana dupa gat, nici macar dupa deget. La caciuli se face tricotaj elastic, 5 pe fata 5 pe dos si tot asa si se respecta fata/ dos la fiecare rand- asta stiu, nu stiu insa sa scad ca sa iasa domul ala din varf.

Iaca pun aici, inca un ingredient la ciorba de subiecte. 

Asta e pentru fes:

Si asta e pentru manusile fara desh'te:

Nu te lasa initmidata de nimic, iti zic eu ca-i usor  [:)]  Tipa asta are totul calculat si atata timp cat respecti numarul de ochiuri si nu scapi nimic, o sa iti iasa totul brici. Sau fes. Depinde ce vrei. De scazut iar e usor, treci un ochi prin celalalt si la final ramai cu unul singur pe toata linia, prin care tragi ata si ai inchis pravalia. Iti explica "tanti aia" incet, bland si duios. 

Spor!  [flo2]

 

 

Elyda, atunci e perfect daca la mine te gandeai!  [pup] Credeam ca "ma trisezi" cu gandul si cu fapta, dar m-am linistit, si afla ca vederea e la loc de cinste pe usa frigiderului. Usa pe care nici n-o mai deschid, ca sa le vad asa, clar, pe toate.

Eu nu-mi aduc insa aminte de castelul la care am fost, dar memoria nu a tinut niciodata cu mine, si m-am resemnat de mult. Mi-e doar sa nu va pun aceleasi poze incontinuu pana la refuz.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Recitindu-mi mesajul cu extrascolarele... parca insirate..mi se par si mie multe. [batcap]

 

Dar, pe bune...copiii mei au energie. Astia in casa incep sa joace fotbal, credeti-ma... vai lustra noastra

Asa ca... musai sa se desfasoare in afara casei. A fost o toamna in care in fiecare we avem una-doua manifestari publice la care participam (Cross cu biclele, spectacole, Rosia Montana, Legea Ionut, etc). Suntem conectati la viata orasului

Noi facem multe multe chestii, nu ne gasim relaxare in 'uitat pe pereti' (doar la teve :) ) suntem mereu plecati si cautatori de 'chestii'.

 

Stiati de ex ca in we asta este Noaptea Alba a Bucurestiului in Centrul Vechi? Ceva cu treburi luminoase zburatoare prin vazduh [il]

O sa fim acolo :)

Iar duminica mergem la Targul Jucariilor   in amfiteatrul de la Teatrul Masca (copiii devin antreprenori si isi vand unii altora din jucariile ce le prisosesc)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fino-nepotica mea a inceput clasa 0. E asa mica si diafana! Asa plapanda in uniforma aia. La sfarsitul lunii decembrie face 6 ani.

Ieri s-a dus la toaleta si nu a mai stiut sa se intoarca. A inceput sa planga si a indrumat-o un profesor.

=====

Pentru ca nu am apucat sa va spun, pozele voastre cu scolarei m-au impresionat foarte mult. O data pentru ca sunt frumosi si a doua oara pentru ca Silvi e in ultimul ei an de scoala.

Pur si simplu inarmata cu sentimentele astea mi-a fost greu sa scriu ceva cat de cat inteligent.

 

[:)]  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Revelionul! Iata ca nu stiu unde il fac - comme d'habitude, dar mi-am asigurat toalele. Un set pentru revelion la munte, un set pentru revelion la restaurant/musafiri/invitatii si un set pentru revelionul facut acasa (o pijama de moare lumea) La Predeal am descoperit un magazin extra/super pe gustul meu. Ba chiar am rugat fetele de acolo ca atunci cand aduc marfa noua sa ma sune ca mai fac un weekend in zona.

 

Viviana, bine ca esti pregatita! As zice sa pui o poza cu pijamaua aia dar inteleg ca e periculoasa  [:D]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca am spus ce nu-mi place, o sa spun si ce as considera cu musai: sport. Daca pentru pian-balet-pictura nu m-as da peste cap sa-l bag pe gatul copilului, sportul cred ca e asa necesar ca nu e o activitate extrascolara, ci este precum respiratul si mancatul, adica ceva obligatoriu.

Eu baletul / dansul (majoretele fie'mii) le incadrez la sport. De la ora de dans (e un dans combinat cu gimnastica)  iese fii'mea mai intinsa, mai transpirata si mai gafaind decat iese Rares de la 2 ore de handbal. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...