Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Toamna se numara bobocii de pinguin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 721
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

prin metoda grafica :

un segment reprezinta M+18, iar 3 segmente reprezinta P-6.

4 segmente inseamna M+18+P-6

Stim ca M+P face 100

deci 4 segmente inseamna 100 + 18 -6=112

deci un segment =28

dar un segment = M+18, deci M=10

dar M+P=100

deci 10+P=100 ==> P=90

 

Ah! In acelasi timp! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana,  [flo2] . Și eu am rezolvat cu ecuații dar nu știam cum să explic pentru un copil de clasa a 3-a. Cum zice mcoca e foarte ușor de înțeles.

 

nu mi-a placut niciodata metoda grafica / cu segmente. mi se pare greoaie, in plus sunt persoane care pur si simplu nu pot vizualiza, materializa cum sta treaba cu segmentele / casutele astea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Metoda grafica (ca si alte stupizenii pe care nu le mai folosesti vreodata, din moment ce inveti metode mai usoare) are rolul de a-ti dezvolta logica. Este potrivita doar la varsta aia si eu n-am invatat-o cu cele doua fete mai mari (ele isi faceau temele singure, nu ne chinuiau pe noi...) dar am invatat-o cu Ana, cand m-am dus la o sedinta cu parintii si doamna ne-a aratat cum se face, dupa ce bietii parintii disperati s-au declarat absolut ignoranti si neputinciosi la intrebarile copiilor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Metoda grafica (ca si alte stupizenii pe care nu le mai folosesti vreodata, din moment ce inveti metode mai usoare) are rolul de a-ti dezvolta logica. Este potrivita doar la varsta aia si eu n-am invatat-o cu cele doua fete mai mari (ele isi faceau temele singure, nu ne chinuiau pe noi...) dar am invatat-o cu Ana, cand m-am dus la o sedinta cu parintii si doamna ne-a aratat cum se face, dupa ce bietii parintii disperati s-au declarat absolut ignoranti si neputinciosi la intrebarile copiilor

 

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...