Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mai punem ceva pe iarna?


Recommended Posts

Sa stii ca asta era reteta originala, dar bunica nu isi permitea sa puna si struguri :-) Cateodata nu punea nici piersici, dar oricum ar fi fost, era perfect !

 

Multumesc, ce dubla surpriza de la tine  [il]  [il]

 

Edit: desupra la borcane, cred ca punea un varf cutit de salicil si lasa borcanele la loc cald 2-3 zile, dupa care le punea in camara si gata.

In carte la capitolul gemuri nu spune nimic de conservant. 

post-23178-0-56428500-1628516255_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce amintiri mi-ai trezit cu zarzavatul, pentru citeva secunde am simtit mirosul din bucataria de acasa, 

In 'Cartea cartilor' (a alta carte veche de bucate pe care o am de la soacra mea) am gasit si gem asortat. 

Foarte interesant. Un Delikat sau Vegeta avant la lettre și natural, fără chimicale. Mă tentează și pe mine să pun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Weekendul trecut am pus mixul de ardei capia-gogosari, din 4 kg legume proaspete, dupa tocat (cu blenderul) mi au iesit 2 borcane pline-ochi (Nutrella de 1000 g  [:D]  scrie pe ele).

Urmeaza maine sa toc legume (am luat morcovi, patrunjel radacina, 2 teline, ardei capia).

 

Inca nu mi am facut curaj sa incerc gemul asortat  [:I]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-au facut multe rosii in gradina, am primit si de la fina-mea vreo 2 lazi, asa ca am facut la bulion si suc de rosii in vreo 3-4 randuri. Intr-o singura tura de suc de rosii am pus morcov, ardei si frunze de telina.

Am facut un pic de zacusca, am facut gem de prune in 2 randuri, unul mi-a iesit mai aproape de marmelada.

Am pus castraveciori, saptamana viitoare vreau sa iau gogosari, conopida si varza rosie, ca sa pun la murat. Mai am sa pus varza pentru sarmale si gata.

Daca o sa mai am loc in congelator o sa mai coc si cateva kg de vinete, ca mancam iarna salata. Si la 1,5 lei kg e si pacat sa nu pun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Weekendul trecut am pus mixul de ardei capia-gogosari, din 4 kg legume proaspete, dupa tocat (cu blenderul) mi au iesit 2 borcane pline-ochi (Nutrella de 1000 g  [:D]  scrie pe ele).

Urmeaza maine sa toc legume (am luat morcovi, patrunjel radacina, 2 teline, ardei capia).

 

Inca nu mi am facut curaj sa incerc gemul asortat  [:I]

 

Daca incerci gemul asortat nu il fierbe totusi 3-4 ore cat scrie acolo ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...