Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sotia gravida cu alt barbat... tocmai am aflat


Recommended Posts

Si poate se va mai razgandi de vreo 5 ori...divortul la notar nu e simplu,mai ales ca sunt copii minori in joc,sunt si bunuri...trebuie ca totul a fie parafat si impartit la milimetru.Si chiar daca e asa...dureaza o luna....cel putin...se da termen de impacare,apoi dupa o luna se mai discuta.E nasol asa....sper sa fie bine dar sa stii ca nu e simplu cum pare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

hmmmm....pai acum pasul cel mai important este facut si eu sunt pentru a stabilii totul la milimetru. Acum stau si ma gandesc ca lucrurile se mai pot schimba de vreo cateva ori intradevar.... pana vand totul aici si incarc pe vapor credca o sa imi ia 4 sapt cel putin - o vesnicie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eumada, amesteci divortul cu partajul si cu custodia copiilor, sunt chestiuni separate. Divortul la notar e o formalitate, daca ambele parti s-au pus in prealabil de acord asupra urmatoarelor chestiuni : numele de familie de dupa divort, exercitarea custodiei comune, stabilirea locuintei copiilor si a modalitatii de a lua legatura cu ei de catre celalalt parinte, precum si cuantumul pensiei alimentare. La mine personal a durat mai mult drumul pana la notar decat procedura propriu zisa. 

 

Cu partajul e alta poveste insa, acela se face de bunavoie ori la notar, ori in instanta. Se poate face separat de divort, nu sunt conditionate una de alta. Taxele sunt destul de mari insa.

 

Toni2015, ea nu e in masura sa iti puna conditii legate de educatia copiilor. Custodia va fi comuna, ceea ce inseamna ca va veti mai intalni cu diverse ocazii si va trebui sa va puneti de acord in chestiuni legate de sanatatea si educatia copiilor (scoli de urmat, cursuri, sporturi etc)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toni, poate ar trebui sa te duci mai intai la fata locului sa vezi exact cum stau lucrurile, fara sa vinzi totul si sa inchizi usa in spatele tau. Asta o poti face oricand!

Mie mi se pare ca esti un suflet foarte generos si imi place ca esti asa pozitiv si in tot raul incepi sa vezi si ceva bine. Dar....cu ce nu as fi eu de acord, cu a cumpara un apartament pe numele ei si tu sa fii chirias.

De ce sa nu iei apartamentul pe numele tau si la o adica sa-l treci pe numele copiilor, sau sa faci ce vrei tu cu el, cum o sa consideri tu!!  Cred ca trebuie sa te gandesti si la tine acum, eu nu m-as lasa la mana ei.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca am vorbut cu ea sa luam apartamente pe numele copiilor. O sa ii propun treba asta oricum, multumesc de sfat. Intre timp lucrurile sunt neschimbate. Simt ca ea este tot cu ideiile ei... o sa vorbesc pe fata si clar incepand de astazi (ca am terminat cu conferintele). O sa vorbesc cu ea in zilele urmatoare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok... morala. Am rezolvat sa facem totul de comun acord. Am rezolvat cu vizitele la astia mici: jumatate din vacante, in fiecare al 2-lea weekend, ore in timpul saptamanii si cand astia mici vor sa vina la mine nici o problema. Daca se mai intampla sa fie un eveniment, concerct, etc pot sa ii iau pe astia mici cu mine. In principiu sunt multumit. 

 

Scoala am ales una mai aproape de unde suntem in Bucuresti, tot privata si cu predare in limba engleza si romana. Deci sunt multumit si cu treaba asta.

 

Eu o sa inchiriez un apartament pana se mai aranjeaza lucrurile.

 

Nu mai vindem nimica deocamdata si am hotarat ca daca facem imparteala atunci o facem in mod egal. 

 

Capul sus si privirea inainte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...