Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sotia gravida cu alt barbat... tocmai am aflat


Recommended Posts

banuiesc ca legatura e cumva culturalor- religioasa. La romani in general casniciile sunt pe vecie , la bine si mai ales la rau tii cu dintii ca dupa 40 cine te mai ia muica, bataia e rupta din rai, femeia stie de ce si-o ia, inselatura se intampla ca deh sunt si ei oameni si trebuie inteleasa si musai daca nu se poate evita si se ajunge la divort e cu scandal pe cancan si batai cu pliciu' vezi prigoana.

 

orice motive au , oamenii astia incerca se se desparta civilizat si macar o vreme sa le ofere copiilor o tranzitie usoara. Nu vad ce e facatura sau de blamat. doar de respectat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu cunosc un cuplu divortat. De ani buni, cu diferenta ca niciunul nu s-a recasatorit. Nu-s chiar vecini de scara, dar locuiesc intr-un orasel la o strada distanta si celor doi copii le este foarte usor sa mearga cand la mama, cand la tata. Cred ca au gandit practic, asa ca nu mi se pare facatura ce ne povesteste Toni aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tony eu m-as  muta la citeva strazi distanta. Pare simplu si ok acum ca sa fii linga copii si sa-i ajuti etc dar copiii nu vor fi o vesnicie mici si in citva ani vor ajunge teenagers si nici macar nu vor mai vrea sa fie vazuti pe strada cu tine.

 

Tu de asemeni iti vei reface viata (ca doar nu te-oi calugari). E mult mai bine sa nu locuiesti in bloc sau pe scara cu fosta sotie. Divirteaza, ramineti in relatii amiabine insa fiecare cu viata lui. La un moment dat o sa vrei si tu sa ai viata ta, sa nu o mai vezi zilnic. Cit despre ea daca nu va recasatori cu tatal copilului din pintec e f probabil ca isi va gasi si ea pe cineva la un moment dat. Va veni o vreme cind nu te va mai interesa nimic despre persoana ei si nu vei voi sa o vezi. Daca stai f aproape o vei vedea. Asta iti poate aftecta o viitoare relatie. Probabil ca nu te gindesti la asta acum insa in 10 ani de ex lucrurile se vor schimba. Fast forward si imagineaza-ti copiii tai la facultate. Mari si deja stiind ce vor de la viata. Mai vrei s-o vezi pe fosta? Eu daca as fi in locul unei viitoare prietene de-a ta m-as gindi de doua ori inainte de a iesi in lume cu un tip care e inca "lipit" de fosta sotie. Stiu ca nu te gindesti la asta acum insa timpul trece si vei ajunge in situatia descrisa de mine mai sus. Mai putin daca vrei sa vinzi casa si sa-ti iei altceva mai departe cind cresc copiii. Daca nu mai bine fa asta acum.

De asta iti spun sa nu stai aproape ce ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tony eu m-as  muta la citeva strazi distanta. 

Si o strada distanta ar ajunge, daca vrea sa ramana acolo in viitorul indepartat. Acum, depinde si unde gaseste locuinta. Daca in momentul asta chiar nu se poate in alt loc, suficient de aproape, s-ar putea muta mai tarziu. Trebuie sa se gandeasca la ce ai spus. Pe termen lung, intr-adevar, pot sa apara probleme pentru ca fiecare isi va vedea de viata lui.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tony eu m-as  muta la citeva strazi distanta. Pare simplu si ok acum ca sa fii linga copii si sa-i ajuti etc dar copiii nu vor fi o vesnicie mici si in citva ani vor ajunge teenagers si nici macar nu vor mai vrea sa fie vazuti pe strada cu tine.

 

Tu de asemeni iti vei reface viata (ca doar nu te-oi calugari). E mult mai bine sa nu locuiesti in bloc sau pe scara cu fosta sotie. Divirteaza, ramineti in relatii amiabine insa fiecare cu viata lui. La un moment dat o sa vrei si tu sa ai viata ta, sa nu o mai vezi zilnic. Cit despre ea daca nu va recasatori cu tatal copilului din pintec e f probabil ca isi va gasi si ea pe cineva la un moment dat. Va veni o vreme cind nu te va mai interesa nimic despre persoana ei si nu vei voi sa o vezi. Daca stai f aproape o vei vedea. Asta iti poate aftecta o viitoare relatie. Probabil ca nu te gindesti la asta acum insa in 10 ani de ex lucrurile se vor schimba. Fast forward si imagineaza-ti copiii tai la facultate. Mari si deja stiind ce vor de la viata. Mai vrei s-o vezi pe fosta? Eu daca as fi in locul unei viitoare prietene de-a ta m-as gindi de doua ori inainte de a iesi in lume cu un tip care e inca "lipit" de fosta sotie. Stiu ca nu te gindesti la asta acum insa timpul trece si vei ajunge in situatia descrisa de mine mai sus. Mai putin daca vrei sa vinzi casa si sa-ti iei altceva mai departe cind cresc copiii. Daca nu mai bine fa asta acum.

De asta iti spun sa nu stai aproape ce ea.

Si nu o sa se poate muta atunci? Ce e asa greu sa te muti, daca acuma e mai bine sa fie aproape de copii? Parca ar fi pe viata apartamentele astea!

 

Si eu zic ca a luat o decizie foarte buna. Imi pare ca Toni a trecut peste faza de ura a partenerului inselator si acum nu se gindeste decit la binele copiilor, ceea ce e foarte bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andaghe - apreciez deschiderea ta

 

Pepco - imi plac comentariile tale directe. Eu nu vad decat dorinta mea de a fi in preajma copiilor. Eu nu ma simt vinovat de nimica si demnitatea mea nu poate fi afectata de ceilalti din afara. Suna cam aiurea parca in romaneste, dar asa gandesc. Chiar ca totul pare o telenovela.

 

emanouela - nu cred ca sunt naiv, insa maicamea ti-ar da dreptate :) si putini prieteni pe care ii am (imprastiati pe planeta asta) imi spune ca sunt prea bun si ca las prea mult de la mine. Lumea nu intelege ca desi povestea asta pare ciudata este realitatea mea la momentul la care scriu cuvintele astea si eu am ales o anumita cale. Nu o sa ma las influientat de viata doar ca este super nasol acum... Si intradevar confirm ce spui ca am hotarat sa pun totul pe hartie clar si ea a fost de acord.

 

andacos - fain spus :)

 

BlackCat4evR - ...si eu vin dintr-o familie in care parintii (mei) s-au despartit si taicameu are o familie separata si maicamea a adus mai multi "tatici" in viata mea si desi dorinta mea initiala si principala a fost sa nu ii trec pe astia mici prin ce am trecut eu, de acum incolo o sa fiu pentru ei ce tatal meu genetic nu a fost pentru mine, ca altceva nu cred ca se mai poate.

 

Marina - am ras cand am citit de bataia la femeie... sa sti ca m-am gandit si eu (asa trecator) ca nu am fost ca altii si ca trebuia poate sa fiu mai "barbat"... 

 

Cristina_C si DarkBendis - fain ca ati vazut si pe altii care sunt ok

 

monabella - da suna destul de logic si normal, am vizualizat si eu astfel de scenarii ... am spus ca doar 6-8 luni aproape si apoi astia mici o sa mearga la o scoala care li se potriveste (se mai obisnuiesc cu situatia cum am spus mai sus), o sa mai fie unul mic (de care nu stiu inca).... si bineinteles ca o sa imi gasesc locul meu.

 

Letitia1 - apreciez comentariul

 

{am sters ultimul comentariu ca nu tine de mine si a fost o remarca nepotrivita}

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cum ne mai place noua oamenilor sa ne complicam viata. Am citit postul initial, din septembrie. Acum e decembrie si banuiesc ca ai facut ceva in acest sens si ai luat o hotarare. Totusi, privind la rece lucrurile nu sunt chiar atat de incurcate, decat daca le facem noi - sau cei din jurul nstru.

 

Citeste cartea "cand iubesti" si o sa te ajute mult.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...