Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

 

 

Practica: amintiri tare nasoale, la noi nu dura doua saptamani, ci macar 4-6, s-a intamplat sa ne prinda inceputul lui noiembrie si noi tot pe campuri :( Vreme proasta, ploaie, frig, cand mergeam la struguri dimineata ne inghetau mainile pe cutite sau foarfece (puteam sa le aducem). Cel mai bine era cand cand ne duceau la ales ceapa la fabrica, aveam de sortat ceapa in vreo 3 categorii, ma rog, unele erau yuk rau, imputite, putrezite etc dar macar nu ne ploua. Dar intr-adevar era o camaraderie, uneori ne simteam in excursie, impartit mancarea etc , cantece etc... dar nu mi-as dori sa participe si copiii mei la asa ceva, nu asa cum se facea la noi.

 

Noi am fost numai la porumb :). 

Tu vb de liceu? V-a mai dus si dupa revoluție? 

 

Amintirile plăcute au fost numai despre împărțeala zacustii :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

iti fac eu introducerea:

"indiferent cate notite iau, cata expereinta am, cat sorb din intelepciunea altora, cat imi educ copilul, tot ce se va intampla la adolescenta ma va lua pe nepregatite si oricate sfaturi voi da vor pluti ca pufii de papadie pe langa urechiusele copiilor mei"

 

Ah ce ma enervezi...exact cu cuvintele astea voiam sa scriu postarea. Nu sunt sigur daca nimeream chiar pufii de papadie... [:)]

 

Cam asa este. De aceea Monica nu te teme (mai mult decat o faci acum [:D] ) de lipsa ta de experienta. Ok, experienta iti aduce ceva avantaje, insa sa stii ca talentul de a fi parinte nu e la fel la toti, unii reusesc sa fie parintii ideali fara efort, altii o dau constant in bara. Si asta tine de talentul (sau cum s-o numi) fiecaruia, la fel ca in orice "meserie". Vei constata atunci cat esti de abila.

Pentru ca aici noi relatam din trairile noastre, unele se potrivesc intre noi, altele nu, nu va invata nimeni ce sa faceti la momentul ala, dar cu siguranta invatati ca, daca o sa va pese, atunci o sa fiti foarte solicitati de perioada adolescentei.

Si mai e ceva: niste prieteni sot-sotie au doi copii (fata/baiat) pana in 30 de ani care au avut un parcurs perfect, fara nici un efort, incident sau problema. Au trecut adolescenta fara griji, facultati, servicii excelente, relatii amoroase normale, absolut totul ca la carte. Sunt potoliti, se distreaza, calatoresc, castiga bani...

Prietenii mei recunosc ca ei nu s-au straduit prea tare, ca n-a fost nevoie...eu ii stiu ca-s oameni echilibrati, dar si eu zic ca mai rar asa bafta.

Deci se poate si asa, nu te mai gandi la asta decat atunci, cand trebuie. Daca trebuie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit  acu 1 ora intre timp am fost la masa…si gasesc 2 pagini, io care credeam ca-s la zi.

 

Ioana,

 

Piticu mei a facut la enterocolite off , prima in August, deci avea 2 luni si un pic. La noi nu i-a dat nimic. Dar io mergeam cu el la pediatru. A facut si rotavirusul si Norovirusul mai incolo la 11 si 14 luni. Apoi am zis stop. Daca pediatru imi spunea ca e doar enterocolita nu ii mai dadeam nimic, doar cate un paracetamol sau ibuprofen contra durerilor. Si, decat sa ii lungesc boala il lasam sa il scoata pe toate caile si in max 1 sapt era gata. Nemtii nu recomanda regim in caz de enterocolite, sau cel putin pediatri mei…si la un copil asa de mic..no no no..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 ..toata lumea pe baricade? cei cu copii scolarii.. [:)]  colegii mei cam 50% sunt in CO, nah nu au copii [clo]

 

ma bucur ca scrieti mult, recunosc ca citesc pe sarite, imi plac mesajele mai scurte, ca altfel le pierd. Imi lipsesc Epistolele Strumfitzei [flor] care era meserioasa la facut rezumate [ph34r]

 

Miha_S, bine ai revenit [:X]

 

am vazut ca ati vb de atentie, sau marog lipsa ei..io am primit de-a lungul timpului multa, chiar mai multa decat (zic io) meritam. pt ca io citesc dar nu apuc sa raspund..sa scriu o incurajare care e necesara, in timp util [ascuns]

 

Mariana, cum ati trecut peste cei 20 de ani? [acor]

 

Alinuk, mi-a placut Hobby-ul tau [fum]

 

Aqai, crunt mi se pare legatura cu scoala..sau cel putin dupa ce te-am citit..poate ca in realitate o fi mai usor dar de departe complicat pare.

 

si copilul unde e aici? de ce temele trebe sa le stie parintele?

 

noi avem un caiet unde scriu teme teste, termine..etc daca copilul uita are consecinte normal ..ei sunt responsabil. daca are intrebari il ajut cu placere. inca le verific temele si stau dupa ei pt teste. La germana de clasa a 4-a sunt cam depasita [doh] , dar stiu sa caut, mai bine decat ei [detectiv]  asa ca suntem echipa, inca buna.. [^]

 

EDI: aici am un exemplu: R avea un test la religie, mi-a spus de el, dar am uitat de el, si io si el. La test a luat nota 4 si media a fost 3. A fost asa de trist si suparat pe el pt nota asta. Nu a avut pana acu media 3 la vreo materie. Nu i-am pus nimic, dar sper sa ii fie invatatura de mine.

 

si, sa nu ma oftic din nou, dupa ce ca avem vacanta putina si mica si si si si..noi de ce avem 26 de ore in clasa a 3-a si 33 ore in clasa a 5-a? [smulgpar]

Juniorul are 7 ore de germana, 5 mathe, 2 inot, 1 sport, 2 engleza..

cel din liceu, clasa a 5-a are asa:  6 germana, 6 engleza, 4 mathe, 2 biologie, 3 muzica, 3 sport, desen 2, 2 geografie, 2 etika (asta pt ca nu am mai vrut religie).

Noi parintii nu comunicam deloc cu scoala. Suntem sunati doar in caz de urgenta. nu ne scrie nimeni Email-uri. totul e prin copil.

 

si, copii mei nu joaca Minecraft [ups] , nu au acces la internet

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna!

 

Ioana, sanatate multa saltaricei Julia! Tin pumnii sa ii treaca, mititica...

 

Viviana, in borcanul ala poate sa-si strige si dorul, si sa suspine, ca faza aia dintr-un desen animat. Nu mai stiu daca era Droopy, dar avea de pazit o fabrica noaptea, si au venit doi hoti carora cand le cadea ceva pe picior, inevitabil, racneau intr-un borcan pe care apoi il astupau si-l scoteau afara repede sa scuture racnetele din el. Intai il tineau cu gura in jos sa iasa AAAAH-urile mari, grosul, si mai apoi il scuturau nitel sa iasa si niste A-A-a-aa- uri mai mici.

Acuma sa nu te superi, am zis si eu  [flo2]  ca alte idei oricum nu am.

Oricum, foarte frumoasa relatie aveti din moment ce ti-a cerut parerea. La mine mama nu numai ca nu stia ce si cum, dar nu cunostea pe nimeni, si ar fi fost chiar ultima persoana pe care as fi intrebat-o despre un cadou pentru Supsi-ul meu.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io-s genul de mama relaxata. Dar ma știți :). 

 

Mie imi place de prietenul Dianei, e un baiat bun. Si nu eu traiesc cu el ci ea. Ma rog, la noi e o situație mai speciala, nu vine cu el acasă. Dar merg eu pe la ea si uneori e si el acolo. Au fost amândoi intr-o dupamasa la noi, sa isi ia Diana valiza inainte sa plece in Grecia, am stat atunci la povesti cu ei vreo ora. E la locul lui, nu vb neîntrebat :). 

diana e fericita, se poarta frumos cu ea, altceva nu cred ca pot sa am pretenția. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 ..toata lumea pe baricade? cei cu copii scolarii.. [:)]  colegii mei cam 50% sunt in CO, nah nu au copii [clo]

 

ma bucur ca scrieti mult, recunosc ca citesc pe sarite, imi plac mesajele mai scurte, ca altfel le pierd. Imi lipsesc Epistolele Strumfitzei [flor] care era meserioasa la facut rezumate [ph34r]

 

Miha_S, bine ai revenit [:X]

 

am vazut ca ati vb de atentie, sau marog lipsa ei..io am primit de-a lungul timpului multa, chiar mai multa decat (zic io) meritam. pt ca io citesc dar nu apuc sa raspund..sa scriu o incurajare care e necesara, in timp util [ascuns]

 

Mariana, cum ati trecut peste cei 20 de ani? [acor]

 

Alinuk, mi-a placut Hobby-ul tau [fum]

 

Aqai, crunt mi se pare legatura cu scoala..sau cel putin dupa ce te-am citit..poate ca in realitate o fi mai usor dar de departe complicat pare.

 

si copilul unde e aici? de ce temele trebe sa le stie parintele?

 

noi avem un caiet unde scriu teme teste, termine..etc daca copilul uita are consecinte normal ..ei sunt responsabil. daca are intrebari il ajut cu placere. inca le verific temele si stau dupa ei pt teste. La germana de clasa a 4-a sunt cam depasita [doh] , dar stiu sa caut, mai bine decat ei [detectiv]  asa ca suntem echipa, inca buna.. [^]

 

si, sa nu ma oftic din nou, dupa ce ca avem vacanta putina si mica si si si si..noi de ce avem 26 de ore in clasa a 3-a si 33 ore in clasa a 5-a? [smulgpar]

Juniorul are 7 ore de germana, 5 mathe, 2 inot, 1 sport, 2 engleza..

cel din liceu, clasa a 5-a are asa:  6 germana, 6 engleza, 4 mathe, 2 biologie, 3 muzica, 3 sport, desen 2, 2 geografie, 2 etika (asta pt ca nu am mai vrut religie).

Noi parintii nu comunicam deloc cu scoala. Suntem sunati doar in caz de urgenta. nu ne scrie nimeni Email-uri. totul e prin copil.

 

si, copii mei nu joaca Minecraft [ups] , nu au acces la internet

 

Oh, didi, copilul e cu capul in nori, unde sa fie? Eu credeam ca asa sunt toti baietii:).

 

si oricum, cu atatea platforme online nu au cum sa si le administreze Singuri. Oricum, pt cat sunt de putin folosite, mie mi se par o mare bataie de cap.

 

Eu habar nu am ce studiaza copiii mei la scoala si in ce ritm, decat daca ii intreb pe ei. Manualele le vedem din an in paste daca li se da tema din ele. De multe ori au teme de genul sa cerceteze o civilizatie, scriu tot ce pot despre ea, apoi fac o prezentare. Si pe langa cate o carte de la biblioteca primesc cate o lista de linkuri cu materiale.

 

mie de aceea mi se pare asa complicat, fiindca totul e oarecum vag:) in plus, cu copiii mei nu poti fi niciodata sigur ca si-au amintit exact ce au de facut:)

 

Acces la internet au cam de vreo 3 ani, de cand am inceput sa lucrez cu tudor cu materiale online, fiindca altel programe si carti si materiale pt dislexie sunt cumplit d scumpe. Si da a tot le foloseam pe cele online incetul cu incetul am inceput sa le dam tot mai multe "libertati" online, bineinteles cu masuri de safety de Rigoare.

 

poate daca era doar dupa mine nu o faceam, dar cu dl sot e alta poveste:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...