Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

A venit pâsh-pâsh o amintire de cand era silvi mica si facea engleza la Lexis.

Obisnuiam sa-i citesc cartile pentru ca gaseam multe cuvinte diferite in engleza de americana

 

engleza britanica - engleza americana

lorry - truck

pavement-sidewalk

rubber-eraser

lift-elevator

Pe aseta le am acum in minte.

 

Preferatul meu

 

pants -trousers

underwear- pants

deci unui englez daca ii zici ca iti plac pants lui o sa faca ochii mari de tot

 

si altele cu care m-am lovit eu,

 

usa -uk

pony tails-piggy tails

truck -boot (portbagaj)

curb-sidewalk

Undershirt-vest (maiou)

vest-waistcoat(vesta)

diaper-nappy

Lunch - dinner

Gas-petrol

chips -crisps

french fries- chips

check -bill

Bathroom-loo

flashlight-torch

Mailman-postman

line - queue

lady bug - lady bird

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as vrea sa stiu  [:)]

Nu vi s-a intamplat nicodata sa stati asa ganditori si sa va sageteze cate o amintire?

Sa aveti un declic cand auziti ceva, vedeti ceva, simtiti un miros, cititi ceva?

 

ei bine, dupa cum am mai spus, ma gandeam la Silvi, mi-a aparut cartea ei de engleza de la Lexis, si imediat m-a fulgerat alta amintire, eu rasfoind cartea, si vorbind cu Silvi despre acel cuvant.

 

Daaar... sa vedeti cand am aceste strafulgerari ca se va intampla ceva rau sau cand vad foaie de test cu subiectul scris pe ea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Preferatul meu

 

pants -trousers

underwear- pants

deci unui englez daca ii zici ca iti plac pants lui o sa faca ochii mari de tot

 

si altele cu care m-am lovit eu,

 

usa -uk

pony tails-piggy tails

truck -boot (portbagaj)

curb-sidewalk

Undershirt-vest (maiou)

vest-waistcoat(vesta)

diaper-nappy

Lunch - dinner

Gas-petrol

chips -crisps

french fries- chips

check -bill

Bathroom-loo

flashlight-torch

Mailman-postman

line - queue

lady bug - lady bird

 

 

torch e lanterna la voi? am crezut ca e torta.

 

si portbagaj nu e truck, e trunk

 

curb nu prea se foloseste la noi.... merge cu sidewalk. curb chiar cred ca il folosim cu sensul de bordura.

 

undershirts sunt si tricouri si maiouri care se poarta pe sub camasa. dar din cate am vazut pe la noi, nu prea se poarta :)

 

nu stiu in alte parti da' la noi nici bathroom nu se foloseste, decat in casa unde ai baie, in rest sunt washrooms sau restrooms (mai ales in locuri publice)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hopa si eu, tot citesc dar nu mai apuc sa scriu.

 

Ioana, sanatate piticutei. E nasol cu enterovirusurile astea (presupunand ca asta e), chiar daca e vaccinata, vaccinul e numai pt anumite tulpini, nu toate.

Eric are la activ cateva enterocolite, cu mers la urgenta, rehidratare cu solutie din aia cu electroliti, in fine. De pe la 2 ani vad ca i s-a dezvoltat bine imunitatea si nu a mai facut.

 

Simonna, sanatate mamei tale. Tatal meu e tot asa, secretos cand e vorba de sanatate, trebuie sa aflu de la rude sau de la doamna cu care e acum, cand se intampla ceva. Acum nu o lua si tu foarte in tragic, de la o anumita varsta li se exacerbeaza niste nelinisti, poate nu e rau faptul ca face mai multe investigatii. Sper sa fie totul bine pana la urma. (E tare greu pt. noi ca suntem departe si nu ii putem ajuta direct...)

 

La noi e inca vara si eu m-am procopsit cu o raceala serioasa, din aia cu dureri de oase si moleseala. Am luat niste plicuri gen Coldrex (paracetamol cu efedrina si nu mai stiu ce) si am fost 2 zile ametita de la ele...noroc ca s-au terminat. Ieri am stat practic toata ziua in pat, mai putin 2 ore seara cu baiatul in parc. Ai mei nu au simptome, Doamne ajuta sa nu ia, in special cel mic, in zilele astea cand reincep progresiv sa lucrez.

 

Dezgrop un pic subiectul cimitire, cu scuze anticipate pentru cine nu agreeaza..va rog treceti peste. Pt. mine cimitirul nu are conotatie negativa, este un loc de intalnire spirituala cu cei dragi dusi dintre noi, in primul rand cu MAMA. Va spun drept ca mi se face asa de dor sa fiu acolo la mormantul ei, cateodata. Este ingropata in mormantul bunicilor (parintii ei), ca asta a fost situatia la momentul respectiv, s-a dus neasteptat de repede. Intr-un fel e mai bine, cand vin in tara vin la mormantul lor. Este un sentiment foarte linistitor, de pace interioara pt. mine cand merg acolo. Conditia este sa merg singura ca altfel sunt jenata si distrasa. Il ingrijesc cu drag, smulg buruienile si ingrijesc florile, pun candele proaspete si de fiecare data cand fac asta, parca ii mangai pe mama si pe bunici. De fiecare data cand plec, pup crucile. Intr-o parte e un cavou, in cealalta un loc parasit, pe care ai mei s-au agitat sa-l cumpere, dar nu s-a putut ca e trecut in scripte ca apartinand cuiva, pe 20 sau 50 de ani.

Cimitirul de care vorbesc e Eternitatea din Iasi, un loc incarcat de istorie. Sunt multe morminte de scriitori, Sadoveanu, Ionel Teodoreanu, Toparceanu si altii, artisti, oameni de stiinta, universitari, etc. De cand eram mica, mergeam cu bunica la biserica si la mormintele strabunicilor si rude, etc, ocazie cu care imi arata diverse morminte de celebritati, unele adevarate monumente de arta. Dar nu ale celebritatilor ma interesau, ci unele mai speciale. de ex primul mormant din Eternitatea este al unui bebelus de cateva luni, un cavou miniatural cu statuia unui ingeras. Toata lumea pune flori si lumanari acolo. Apoi fata uriasa, statuia in marime naturala a unei fete care a suferit de gigantism... In fine, nu vreau sa fiu morbida, ideea e ca, in functie de conceptiile fiecaruia, de "relatia" personala cu ideea de moarte, astfel de locuri nu sunt neaparat sinistre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...