Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

Ioana, sanatate Juliei. si tie rabdare.  [flo2]

 

 

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

 

 

iti fac eu introducerea:

"indiferent cate notite iau, cata expereinta am, cat sorb din intelepciunea altora, cat imi educ copilul, tot ce se va intampla la adolescenta ma va lua pe nepregatite si oricate sfaturi voi da vor pluti ca pufii de papadie pe langa urechiusele copiilor mei"

 

 

bun inceputul asta. e bine de tiparit si citit din cand in cand. si facut antrenamente zilnic in fata oglinzi.....  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In fine, nu vreau sa fiu morbida, ideea e ca, in functie de conceptiile fiecaruia, de "relatia" personala cu ideea de moarte, astfel de locuri nu sunt neaparat sinistre.

 

Sigur ca nu sunt sinistre, decat atunci cand vrei sa “gang up” pe cineva …

 

Viviana, am sa fiu cat se poate de sincera si de publica si cu asta inchei… mesajele tale din privat nu m-au convins ca a fost greseala mea, ca EU iti interpretez voit mesajele negativ, pentru imi esti antipatica. Niste scuze ar fi rezolvat mult mai multe … chiar cred ca le merit.

 

Nu incerc sa te conving, dar macar sa ramana scris – nu m-ai fost niciodata antipatica, te-am respectat intotdeauna, te consider un user cu “greutate” (mai mare ca a mea) si cel mai mult iti admir simtul umorului cu care se poate usor face ping-pong, din care ies dialoguri suculente  … imi placi ca nu esti “zana”, nu esti sofisticata, nu te dai ceea ce nu esti si tii la tavaleala. Acum am cunoscut o alta fatza a ta de care nu sunt sigura ca imi place, dar ma bucur ca am “simtzit-o”, ca pe viitor sa ma feresc.

 

Reactia ta atat de dura vis a vis de un subiect pe care nici macar nu il discutam cu tine,  nu o pot pune decat pe acest mixed feelings pe care il ai vis-à-vis de mine si de care iti spun sincer, ca habar nu aveam. Trauma pe care dai vina in privat, nu aveam de unde sa o stiu si nici macar nu stiu daca sa ii acord drept de veto ..cine stie cate subiecte discutate pe ghetarul asta, ori fi atins traume ale participantilor, cine stie cate …

In plus, explicatia ta publica a fost ca: nu iti plac discutiile despre cimitire si nu dupa miezul noptii, nici vorba de traume (public). Oricum, inteleg ca intre timp s-a dat/ai dat verde la "cimitire", da cate alte "rosii" nu or mai fi la rand ???

 

Ca principiu insa, niciodata, absolut niciodata, de 4 ani de cand scriu eu la acest subiect, nu a existat o asemenea reactie vis-à-vis de un dialog in derulare. Cum eu am fost cea vizata, nici nu stiu ce as mai putea scrie si cu cata grija, ca sa nu “ranesc” pe cineva, sa nu gresesc iar, in numele unei traume ascunse …cine stie pe cata alta lume nu oi fi atins pana acum … cu boala tatalui meu, cu agonia mortii lui, cu inmormantarea ... cu toate problemele pe care, acolo unde ma simt bine, le pun pe tava fara jena …

 

A existat situatia, amuzanta, creata de mine, referitor la pozele Mihaelei_S, pe care aparent, este nevoie sa o explic in detaliu. La momentul respectiv, mi s-au parut prea multe si fara nici un fel de dialog, in conditiile in care exista un subiect dedicat fix acestui lucru si Ghetarul isi facuse o reputatie din dialoguri spumoase. Mai mult, cand nimeni nu comenta pe marginea lor, ni s-a reprosat ca sunt trecute cu vederea. Dialogul stagna de cateva saptamani, dulcegariile si pozele curgeau garla … repet, de cateva saptamani …

 

Sigur, nu stiu cine m-am crezut eu, sa iau atitudine …probabil ca ori am fost cea cu rabdarea cea mai scurta, in care ma recunosc, ori cea care nu a inteles schimbarea de generatie si stil a Ghetarului, pe care acum o recunosc.

 

Si nici nu stiu de ce am ales sa o spun sub forma de “hahaiala” versus o fraza scurta de genul “cand aveti de gand sa incetati cu pozele astea” … mi s-a parut mai simplu asa, mai in spiritul ghetarului ala vechi. Poate a doua varianta s-ar fi bucurat de mai multa popularitate, sau probabil ca nu ar fi trebuit sa spun nimic si sa fac de atunci un pas inapoi. Acum imi dau seama ca atunci, am facut o greseala.

 

Da, am luat foarte personal mesajul si explicatia publica a Vivianei, impreuna cu toata reactia de dupa … nu am stiut toata aceasta antipatie care ma urmarea printre pinguini, probabil mi-o merit … si nu este nevoie sa ma contestati, ca nu o sa ma convingeti …sunt incapatzanata ca un catar, parerile mele sunt cele mai bune, detin adevarul absolut, nu (mai) sunt tanara, forumesc de foarte mult timp, stiu exact sa citesc printre gesturi, ganduri ipocrizii si mesaje private ... si mai ales, stiu exact ce am simtit.

 

Sunt trista  … dar pentru prima data, desi sunt amarata,  NU o sa-mi tai venele … ca poate imi trece [flo2]

 

Si ca sa nu raman datoare, iata poza cu NY-ul si cerul lui senin la ora 15:00.

 

Later edit ...na, ca zice ca e poza prea mare si nu stiu s-o micsorez ...o fi vreun semn de la Karma [:)], nu aveti nevoie de ea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost numai la porumb :). 

Tu vb de liceu? V-a mai dus si dupa revoluție? 

 

Amintirile plăcute au fost numai despre împărțeala zacustii :)

 

Stai sa ma gandesc pe unde am fost (in 4 ani de generala + 2 de liceu, "Revolutia" m-a prins in clasa a 10-a, si dupa aia nu ne-a mai dus): porumb (depanusat si/sau cules), struguri, mere, prune, sfecla, plus, asa cum am zis, la "sortat ceapa" la Fabrica de conserve, nu mai stiu cum ii spunea, langa gara. Nasol era si recuperatul materiei dupa, tin minte ca intr-un an abia am facut o luna de scoala si am "intrat" in teze.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La practica agricola am fost numai in facultate, in liceu nu am facut. Mere, struguri si, in toamna chiar inainte de Revolutie, gulii...ha ha imi amintesc cum cea mai nasoala profa ne explica procedura de sapat gulia...dupa Rev. au dat-o afara studentii. La mere ne ducea toamna tarziu spre iarna, cadeau fulgi de zapada si noi culegeam mere din copaci.. Mancam fasole la cazan pe marginea santurilor...Ne tinea si peste noapte....odata am fugirt cu cateva colege si am luat autobuzul spre oras. Amintiri....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...