Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ghid de supravietuire pe forum: http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/152913-ghid-de-supravietuire-pe-forum/

 

Comunicarea in scris este doar 7% din comunicare!

Pentru cei care nu stiau pot sa va spun ca sunt diverse studii care au demonstrat ca in cazul comunicarii 55% o reprezinta gesturile (body language), 38% tonul vocii si numai 7% (!) cuvintele folosite.

 

Cand cititi un mesaj:

1. Incercati sa nu adaugati propria intonatie mesajului cand aceasta nu exista! De exemplu, o exprimare de genul "Ce tot zici, ai inebunit?" poate sa fie considerata agresiva cu o anume intonatie sau poate sa sune a mirare cu o alta intonatie.

2, Incercati sa intelegeti starea emotionala, contextul prin care trece cel care face o afirmatie. Exemplu: o afirmatie de genul "urasc poporul german" poate sa aibe conotatii diferite daca este facuta de o persoana a carei familie a pierit intr-un lagar de concentrare sau daca este facuta de o persoana cu gandire extremista.

3. Incercati sa puneti intrebari suplimentare ca sa clarificati anumite mesaje si ca sa intelegeti mai bine contextul inainte de a va irita. Exista sansa ca o anume persoana sa aiba o exprimare nereusita care nu exprima de fapt ce gandeste. Cerand clarificari, in mod elegant ajuta la comunicare. Aveti rabdare si nu va repeziti sa raspundeti pana nu va asigurati ca ati inteles sensul celor afirmate.

4. Fiti mai toleranti si ignorati micile "rautati" de dragul dialogului si schimbului de idei. Invatati sa spuneti "Let it go!" si sa nu va ambalati.

=====

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scoala generala am facut-o in Ozana City (un cartier indepartat din titan) si ne ducea la Glina pe camp sa smulgem buruieni sau sa culegem rosii. Ne dadea voie sa luam acasa.  rosii nu buruieni. Era doar o zi/saptamana

 

Apoi in liceu in practica de vara ne ducea la blocurile in constructie sa facem curat. De acolo am luat raie.

149 sau 82? Sau alta, pe care nu o stiu ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca iar sutn discutii neplacute pe ghetar...

 

nu aici treb sa ne simtim bine, sa ne ajutam, sa ne spunem ce avem pe suflet?

 

stiu ca nu toata lumea are timp sa citeasca toate posturile, sa raspunda si nu treb sa ne suparam din asta.

 

eu de multe ori dau doar in "imi place" cand nu am timp sa spun si de ce imi place...sau cind deja s-au spus mult la subiect...si nu mai are rost sa ma repet.

 

 trec cu vederea peste subiecte la care nu am ce spune....la fel si peste unele subiecte cu care nu agreez...

imi place diversitatea de pe ghetar, si nu ma astept ca toata lumea sa agreeze ... e interesant sa intilnim puncte de vedere diferite.

 

personal as vrea sa va scriu mai mult despre credinta, dar nu stiu daca sutn personae interesate sa citeasca...

ascult muzica crestina, unele melodii sunt suprebe incit nu ma pot abtine sa nu va pun si voua cite unul...dar nu siu cita lumea le asculta.

ma rog pt multe din voi, chiar daca nu va spun asta...si chiar daca stiu ca poate nici nu credeti ca rugaciunea mea ar ajunge undeva.

 

oricum eu zic, sa fim tolerante si  sa nu ne agatzam de fiecare cuvint ca fiind o rautate...ca fiind ceva spus personal la adresa naostra.

inclin sa cred ca anitpatii nu exista pe ghetar...si este acelasi loc unde putem vorbi vrute si nevrute, unde ne sustinem in timpuri grele, unde ridem...si impartasim experiente, poze, evenimente...si ce avem pe suflet in general.

 

 

scriu pe fuga...sper sa faca sens ce am scris.

 

Peace be with you! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am fost niciodată în practică agricolă, la Revoluție eram clasa a 8-a. Și nu-mi aduc aminte să fi mers cineva din școală (o școală obișnuită, de cartier, din București).

 

Voi mergeați și în școala generală sau era doar o chestie de liceu?

Daniela, la noi se facea practica in generala (5-8), liceu, si cica se continua si La facultate. Eu am prins doar pana intr-a 10-a. In liceu faceam si practica industriala, in Fiecare trimestru parca 2 saptamani, desi eram la liceu de mate-fizica. In clasa a 9-a am facut/taiat/pilit niste balamale :))) intr-a 10-a am scapat, eram prietena cu bibliotecara si ne-a luat, pe mine si pe inca o colega, sa facem practica la biblioteca. Dupa ce a venit revolutia nu s-a mai facut nici practica asta.

 

Eu sunt acum la spital, la o nastere, mai intru pe la ghetar cand mai apuc, sa va mai citesc:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...