Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

de fapt postu meu se vroia unul de informare: in vara asta am ajuns si in italia: 10 zile superbe de la Milano si incheind cu Roma. Toscana e superba.

 

si, stiu ca am intrebat si aici  (Roxana &Alinuk [flo2] )am urmarit si Site-urile oficiale, nicaieri nu scrie ca cei care au handicap su reducere la intrare, cum e in DE sau Franta dar dupa Barcelona de anu trecut am intrebat.

 

Da, este gratis pt tot mai ales pt cei ce au mai mult de 50% si in 95% din cazuri am avut drept de insotitor.

Nu stiu cine mai citeste pe aici, dar informatia e adevarata [afro] .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana,

 

esti o eroina ca ai stopat un asemenea monstru, ca animal nu il pot numi. Si, cate victime o fi avut la activ si cate ar mai fi facut daca nu aveai curaj [flo2]

Este clar ca acesti oameni sunt niste monstri, au ceva dereglat undeva, de au asemenea placeri....cumplit, intr-adevar... Si din pacate acesti oameni pot fi oriunde, si in cele mai inalte structuri, dupa cum a fost in cazul fetitei din Lituania. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Viviana, o Doamne ce experinata ai avut!

 

 

Didi, in sfarsit ma nimeresc cu tine in timp real sa-ti vad si eu baietii! [:)]

 

Ioana, ma bucur ca Julia este mai bine!

 

Sanatate multa celor care au nevoie!

 

 

Ma bucur mult ca azi este vineri... cred ca vom avea program de parc si poate mai bagam si o iesire la iarba verde, daca tot tine vreme cu noi. Sotul se duce maine (doar el cu socrul) la pescuit....e o distractie care mie nu-mi spune nimic.

 

 

Va urez un week-end placut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana,

 

esti o eroina ca ai stopat un asemenea monstru, ca animal nu il pot numi. Si, cate victime o fi avut la activ si cate ar mai fi facut daca nu aveai curaj [flo2]

Aveam 9 ani. Nu am fost eroina - doar un copil speriat care nu prea stia decat ca nimeni nu are voie sa puna mana acolo. Si mamei mi-a fost rusine sa-i spun. I-am spus surorii mele, sora mea unchiuui meu, unchiul meu mamei. Mama s-a dus la scoala. Tata cu mine la militie.

cred ca am mai spus candva povestea pe DC. Mi-am amintit-o cand a zis Caress de scoala 149.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am o teorie: cum ca bibelourile nu le asezi in locuri cu trafic intens. Si ca daca o faci, o faci pe barba ta fiindca nimeni nu e perfect sa aiba mereu intelepciunea si echilibrul si mai ales memoria :D. Sa adere la ghidul supravietuirii pe forum :D

 

ca sa nu mai zic ca gusturile nu se potrivesc, deci ce pretios pt o persoana e nesimnificativ pt o alta, ba mai rau, a nuissance ca trebuie mereu sa pasesti tiptil printre bibelouri. Si inteleg perfect chestia asta, ca si eu am bibelourile mele si ma intreb mereu cum as reactiona cand cineva ar da cu mingea de fotbal in camera respectiva:). Ei, fie ma enervez, fac scandal si imi trece dupa o vreme, fie daca sunt in culmea intelepciunii imi dau seama ca am uitat sa-mi securizez Pretiozitatile.

 

si mai observ ca da, dinamica s-a schimbat, personalitatile s-au schimbat, si in lumea reala se isca conflicte intre thinkers si feelers mai des decat intre alte tipuri de personalitati sau ma rog alte caracteristici si am intrat intr-o zona cu mai multe sentimente, trairi, emotii, nah asta e lumea.

 

ar fi mult sa spun ca regret fiindca era inevitabil sa ajungem aici, deci eram pregatita. Dar cred ca trebuie sa stam un pic sa ne intrebam ce vrem de la locul asta. Efuziuni sentimentale, dialoguri ascutite, umor, ironie, autoironie, a safety net, floricele fluturasi multumiri individuale si sa recunoastem ca fiecare probabil cauta altceva si e indreptatit.

 

eu personal vin aici aproape mereu cu dorinta de a impartasi ceva intr-un mod sau limbaj care sa ma scoata din sfera platitudinilor mele de zi cu zi. Si mai si fac taraboi si scandal si sunt in grupul ireverentios care "se hahaie" am auzit ca asta e termenul.

 

nu plac pe toata lumea, nu ma astept sa ma placa nimeni. Cand voi gasi un alt loc sa-mi acopere nevoia ce ma tine aici, cu siguranta voi merge inainte.

 

dar pana atunci vreau sa  spun buflei:  ti-a picat rau, ai atins pe cineva, so what?  Daca sunt lucruri care inca te tin aici, stai aici, daca legaturile tale s-au taiat, desi regret dialogul tau ascutit, mi se pare normal sa move on. Precum am zis, fiecare e responsabil de bibelourile lui.

 

si daca ghetarul a ajuns la ecuator si se transforma in odisee so be it, nu titlul topicului face muzica ci participantii si ce vor sa aduca si poate chiar e timpul sa move on.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-a intristat f mult mesajul Buflei. Am ajuns pe ghetar datorita ei cumva. Eram impreuna la un subiect de slabit, si imi placea tare mult sa o citesc. Apoi am vazut o postare, par hasard, pe ghetar. 

A zis cineva ca era un motor. Chiar asa este!

Asa e. Nimeni nu contesta asta. Indiferent de ceea ce cred eu personal (si  asigur ca nu detin adevarul suprem) intotdeauna am dat Cezarului ce este al Cezarului.

 

Disputa mea cu ea era disputa mea cu ea. Si atat. Nu degeaba scrie in regulament ca "Daca subiectul devine strict personal - folositi comunicarea prin intermediul mesajelor private (PM)" Este un sfat bun pentru a se ocoli tocmai aceste situatii care pot produce dezbinari si crea rupturi intre niste persoane care nu au nicio vina si asista neputincioase cum subiectul lor in care au investit timp, emotii si locul unde au gasit prietenii devin agitate.

 

Din pacate, disputa a fost adusa aici si imi cer scuze ca s-a intamplat exact ceea ce am dorit sa evit. Daca as fi stiut ca lucrurile vor lua o astfel de intorsatura nu as fi facut niciun demers pe PM. 

 

Este primul si ultimul meu comentariu pe acest subiect. Cred ca eram datoare cu el. 

 

Ba nu, as mai zice totusi ceva. Eu nu cred ca exista grupuri, grupulete, bisericute sau mai stiu eu ce, exista doar persoane diferite care sunt de acord cu cei care au aceleasi pareri. Asta nu face din ele un grup special.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca va trebui sa-mi fac pasaport nou la anul, am intrat pe site-ul consulatului roman de la Berna si am gasit informatia de mai jos :

 

Atenţie! În conformitate cu Legea nr. 248/2005 art.34, cetăţeanul român care îşi stabileşte domiciliul în străinătate are obligaţia să predea actul de identitate care atestă existenţa domiciliului în România (cartea de identitate sau buletinul), emis de autorităţile române. 

 

http://berna.mae.ro/node/762

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca va trebui sa-mi fac pasaport nou la anul, am intrat pe site-ul consulatului roman de la Berna si am gasit informatia de mai jos :

 

Atenţie! În conformitate cu Legea nr. 248/2005 art.34, cetăţeanul român care îşi stabileşte domiciliul în străinătate are obligaţia să predea actul de identitate care atestă existenţa domiciliului în România (cartea de identitate sau buletinul), emis de autorităţile române. 

 

http://berna.mae.ro/node/762

Am citit si eu legea: http://legeaz.net/legea-248-2005-regimul-liberei-circulatii-romania-strainatate/art-34-stabilirea-domiciliului-in-strainatate-exercitarea-dreptului-la-libera-circulatie-in-strainatate

 

si exprimarea e cam abigua. Nu spune cui trebuuie sa predea acel act.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...