Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Frumoase poze si superba familie, Jullia! Nu te-am uitat deloc.

 

Viviana, eu i-as spune fara ocolisuri baiatului ca Silvi trebuie sa-si faca temele/treburile in liniste fara prezenta lui. Chiar nu vad de ce trebuie s-o astepte acasa la voi. El nu are preocupari, treburi proprii? Subliniez i-as spune baiatului intre 4 ochi, nu as negocia cu fata (desi inevitabil el ii va spune ce i-ai zis tu). Apoi ca sunt liberi sa isi faca program de la ora x la ora y cand el o aduce acasa.

 

Uf, la mine in casa e haos. S-au stricat simultan toaleta si frigiderul. La toaleta s-a stricat izolatia si vecinilor de jos le-a curs apa din tavan... Asa si cireasa de pe tort am scos si toate catrafusele din dulapurile din bucatarie ca se semnalase prezenta unor gandaci si a venit maria sa Exterminatorul. Deci toate lucrurile-s scoase din bucatarie si baie iar pt toaleta si dus am mers intr-un apartament de pe palier, neocupat...

Partea buna din toate astea e ca au decedat gandacii si ne inlocuieste frigiderul.

In consecinta am fugit de acasa la un tenis....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyda, a primit Anne felicitarea de ziua ei, a purtat-o o saptamana peste tot, ma punea sa ii citesc textele, cand ma prindea, pana si in piscina a intrat cu ea, era apogeul incantarii... Dupa o vara, ferfenita s-a facut, dar a fost apreciata, iubita, asa ca iti multumesc calduros pentru cata incantare ne-ai adus!!

 

Mihaela_S, am primit mesajul, multumesc! Iti raspund cand pot, am un orar nebunesc in ultima vreme... [pup]

 

Letitia, am primit vederea, demult, dar nu trec cu vederea, musai de consemnat!! [flo2]

 

Ioana, nu am reusit sa citesc aventurile voastre cu nasterea, intalnirile din Bucuresti, sper ca sunteti bine toti, si micuta Julia!! Poate am noroc sa vad si poze cu voi candva...

 

Kari, cum ramane cu sfarsitul ala de octombrie, vii pe la noi?

 

Noi ne-am intors din tara cu doua zile inainte sa inceapa scoala, vineri pe 4 sept, taman cand plecau refugiatii din Keleti spre Austria pe autostrada, asa ca de pe M0 de langa Budapesta pana pe la Tatabanya am mers local, pe express, am avut asa niste emotii, autostrada nu era oficial inchisa, era un ambuteiaj de km intregi, inspirat a fost al meu sa iesim la timp si sa mergem local.

 De cand a inceput scoala, un trai si-o viata.. de stres, nervi si agitatie! Doi la scoala, doi la gradi, gradinitarii au plans mai bine de-o saptamana, a fost perioada de acomodare, asa ca ii duceam progresiv pentru 30 min, o ora, o ora jumate, doua ore, ca in final sa ramana acolo fara teatru si urlete! Doua zile am marcat deja, in care au stat de dimineata de la 8 pana la pranz, wow! E minunat fara copii acasa, God forgive me!....dar am terminat in maxim 1 ora ordinea, pus haine la spalat, pregatit ceva pt pranz si apoi am reusit sa si lucrez ceva!! Incredibil, ceea ce poate nu reuseam sa fac o zi intreaga, am facut pana la 12 cand au venit toti acasa! Nu tu 'mami, vreau aia, vreau aialalta, pune-mi desene, vreau la baie, hai sa ma stergi la fund, mami, am varsat apa pe jos, mami, curata-mi un morcov, hai sa te joci cu mine etc etc etc samd'.... de ani de zile am inspirat iar aer de libertate, nu stiu daca e de bine sau de rau :))) ca tare mi-a placut sa stiu ca-s ei safe and sound, pe calea dreapta a invataturii si integrarii in societate [:-)))] [:-)))] [:-)))] , si eu singura acasa, cu ale mele. Luati asta ca pe o confesiune, ca sa mi se ierte pacatele... [fri]

 

Maine mergem la zoo in Schönbrunn, ca pentru ziua lui Mark, ca saptamana viitoare de ziua lui vom fi in Romania,e musai sa mergem iar, in interes de interese financiare. Am putin emotii cu drumul asta, ca zilele trecute era inchis de tot accesul pe la Nickelsdorf spre Ungaria, ar trebui sa cautam alt punct vamal, nu stiu ce-o mai fi intr-o saptamana, sa vedem.

 

Sper sa reusesc sa ma pun la curent cu ce ati mai facut, am sezoane intregi de citit :))) cu peste 80 de pagini, aoleu, voi nu glumiti!! Daca s-ar face ecranizare dupa povestile voastre de pe ghetar, va imaginati ce  epopee si ce torent de vieti aici, amestecate si discutate!??  [bum]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyda, a primit Anne felicitarea de ziua ei, a purtat-o o saptamana peste tot, ma punea sa ii citesc textele, cand ma prindea, pana si in piscina a intrat cu ea, era apogeul incantarii... Dupa o vara, ferfenita s-a facut, dar a fost apreciata, iubita, asa ca iti multumesc calduros pentru cata incantare ne-ai adus!!

 

 

Ma bucur.Daca ai stii tu cat am "bibilit" eu la versurile alea...începusem sa vorbesc in versuri si la birou.:))

 

E greu sa fii poet!:))

 

Deja am "in lucru " urmatoarea poezie.:)):))

In Austria nu ai gasit nimic in  cutia de scrisori?:)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am luat fino-nepotica de la scoala.

Utima ora au avut religie. M-a intrebat ce e aia religie. Am balmajit ceva cu morala. Apoi ce e aia morala? In final i-am spus ca invata despre doamne, doamne si ingeri.

 

Michelle,  poate ma ajuti putin: Ce ii spui unui copil de 5 ani si jumatate ca este Religia?

 

 

 

Cred ca I-as spune ca, religia studiaza credinta intr-o divinitate,Creator, fiinta supranaturala, atotputernica si atotstiitoare; cine este, ce face, ce doreste, de ce ne-a creat.

Prin credinta intelegind relatia, legatura care noi o avem cu aceasta Divinitate, ascultind si aplicand poruncile, legile date (in Biblie ori alte manuscrise...depinde de religie).

 

E funny...vine de la ora de religie si nu stie ce e religia...oare ce le spune la ora?

e vorba de religia ortodoxa...ori alte religii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...