Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

framework = cadru

 

to profess:

 

to declare or admit openly or freely:affirm 

to confess one's faith in or allegiance to 

to believe in (a particular religion)

 

fiindca nu am gasit la timp traducerea semnificativa in romana am ales sa scriu paragraful in engleza

Nu ma deranjeaza ca ai scris in engleza. to profess nu-l stiam. la Framework aveam dubii ca "cadru" e traducerea potrivita. M-am gandit ca poate exista o traducere mai putin juridica sa-i zic asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stiu cati ani au, intrebarea e tot valabila. 

 

 

rox, sincer, nu ar intelege tot, dar am constatat ca daca am dispozitia sa le servesc definitii complicate incep ei sa puna intrebari si sa faca paralele si asa retin mai bine, fiindca retin si inteleg folosindu-si mintile si experientele lor.

 

de multe ori cand le dau o explicatie simpla, o accepta si pana maine o uita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

rox, sincer, nu ar intelege tot, dar am constatat ca daca am dispozitia sa le servesc definitii complicate incep ei sa puna intrebari si sa faca paralele si asa retin mai bine, fiindca retin si inteleg folosindu-si mintile si experientele lor. de multe ori cand le dau o explicatie simpla, o accepta si pana maine o uita.

 

cu asta-s complet de acord. 

Si cu definitia aia mai simpla, dar nu simplista ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, mediu merge, dar in alt context.

 

in contextul asta, framework e exact patratelul care delimiteaza obiceiurile unei religii de alta.

 

in patratelul asta mergem la biserica duminica, sarbatorim pastele si craciunul, botezam copiii  = crestinism 

 

in patratelul astalat mergem la moschee, ne incliman la mecca, suntem chemati la rugaciune si urmam pe profetul mahomed (astea toate is procesele standard)

 

mediu nu se potriveste intru totul ,iar suport nu e semnificatia cuvantului

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sau uneori un "tu ce crezi?" face minuni (ca sa raman in registrul mistic), mai ales la copiii mai mici. Ii ajuta si sa caute un raspuns, si le arat si ca ma intereseaza parerea lor.

 

 

da, absolut de acord, dar eu nu am reusit niciodata sa ies cutotul din postura de elev, asa ca de cate ori sunt intrebata ceva reactia naturala e sa raspund.

 

incerc tare sa-mi educ partea cu intorsul intrebarii, dar nu-mi vine deloc, deloc natural. ii invidiez pe cei ce pot:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...