Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

Aia mica se joaca in sufragerie, ramane la mine.

 

eu cica azi trebuia sa fiu relaxata, dar na ghinion!

 

La ora asta vreau sa stiu sincer daca sunt eu o baba comunista ancorata in vremuri de mult apuse cand domnii sarutau mana doamnelor si isi scoteau palaria cand treceau pe langa ele, cand fetele primeau cadouri bomboane si baietii un suras timid.

I-a luat cadou niste adidasi (erau la reducere) si un parfumel. Gata am spus-o!  E ok? Generatia asta noua nu mai tine cont de conveniente? Adica eu mi-am batut gura de pomana 17 ani?

 

Number 2.

Prietena cea mai buna a fii-mii s-a despartit azi de iubitul ei. Ameninta ca se sinucide, ca se taie, suferinta, suferinta.

M-a sunat fii-mea de la petrecerea de 18 ani, foarte ingrijorata cerandu-mi sfatul. Nu stie daca amenintarile sunt reale (i-a trimis mesaje pe telefon in sensul asta) sau ca sa atraga atentia.

Mi-a spus ca isi asuma o eventuala  suparare pe ea a prietenei, numai sa stie ca e OK si nu face ceva ireparabil.

una peste alta m-a rugat sa o sun eu pe mama fetei.

 

A fost cea mai grea convorbire pe care am avut-o.

Au palit pana si adidasii (cu pret redus) in fata suferintei acelei copile atat de minunate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viviana, eu am vb cu luiza cand a fost cazul si i-am spus ca nu dorim sa-l vedem de trei ori pe zi pe Saki , nici macar de trei ori pe saptamana. am mentionat mereu scoala, ca trebuie sa fie pe primul loc si sa-i dea prioritate. dar la noi nu s-a pus problema de venit zilnic.  si i-am promis ca sunt amabila si nu-i torn cafea fierbinte pe pantaloni de cate ori ne viziteaza.

sincer, mi-a fost cam greu sa ma prefac si sa-i zambesc frumos.....  [fri]  insa nu am avut de ales. mereu am nutrit speranta, doamne iarta-ma, ca va veni ziua cand se vor desparti. (stiu, stiu nu-i frumos din partea mea) 

nici nu stiu ce sa spun, la varsta asta iau despartirile in foarte tragic, de asta e bine sa cauti o cale prin care toata lumea sa fie multumita. greu, stiu. 

cum e prietena Silviei acuma? 

 

 

 

Julia!!!!!!!!!!!!!!!!!  [il]  teribile trotinetele alea. da, venim, ne vedem. trebuie sa ma ti la curent cum se circula. ca pe al meu barbat incep sa-l apuce spaimele de drum lung si traversat Austria printre flüchtlinge. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar voi mergeti in tara in octombrie, Kari, sau care e planul vostru? Ori numai pana in Viena?

 

Am tot citit ca acum intra si prin sud, cica in  Salzburg e plin pe autostrada de ei. Mi se strange putin inima, nu ca ma declar impotriva lor, ca oameni sunt si ei, dar pentru ca toata treaba asta nu va aduce nimic bun... Si nu realizam inca ce miza e in joc, clar e mult mai mult decat se vede si se zice oficial.

 

 

Cu trotinetele... a fost super ca le-am luat cu noi. Evident ca si eu m-am dat pe trotineta, a mea e galbena si solida, ca pentru persoane serioase: ))) ca mine. A fost ideal pentru cei mici, ca au parcurs distante uriase prin orase, fara sa se planga si cred ca i-a responsabilizat mult faptul ca a avut grija fiecare de trotineta si rucsacul lui. Proba de foc a fost piatra cubica din centrul istoric al Sibiului, dar am scapat cu bine, toti si-au carat roata fara sa carteasca, lucky us, ca altfel caram fiecare cate 3 pe umeri . [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o zi nebuna la job, am muncit si-acasa...maine avem musafiri, asa ca am facut curat in bai, am aranjat masa....maine ducem copila la calarie, apoi mergem la cumparaturi, al meu pune aspiratorul si spala pe jos, iar eu tb sa spal blatul din bucatarie...

 

Duminica Marcia vrea la cinema cu prietena ei....si eu tb sa mut hainele ei dintr-o parte a dulapului in alta...

 

Noapte buna, in curand trag pe dreapta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, draguta explicatia cu fostul elev din tine  [:)]  Orice metoda e buna pan' la urma, numai sa le punem in miscare sinapsele, ca de-aia suntem prin preajma, nu?

 

Ioana, ma bucur ca e mai bine Saltariciul!

 

Julia, bine ai revenit!  [flo2]

 

Noi ne-am intors de la inot, si voiam sa va povestesc numai putin despre ajutorul profei de inot, care este o tipa cu special needs, cu sindrom Down mai precis.  

Mai.. profesor mai constiincios, mai rabdator, mai bland ca ea nu am vazut. In general, aici fiind foarte multi oameni cu sindrom Down, majoritatea persoane complet autonome si integrate in viata de zi cu zi, am observat ca sunt foarte blanzi, zambesc mai mult decat persoane ne-speciale, si - poate exagerez- dar par sa traga placere din orice lucru, mai des decat alti oameni. Ei bine, ajutoarea asta de profesoara, Saoirse, merge cu fiecare copil pana la capat, fix de la o linie pana la cealalta, incet si calm, si tine fiecare copil in acelasi fel, nestingherita de nimic din jurul ei. Imi place atat de mult sa o observ, si imi induce si mie asa o senzatie de moleseala si de calm, nemaipomenit.

O mamica imi spunea ca fetita ei de 3 ani se cam sperie cand ii vorbeste, are un ton mai diferit, mai gros, si cuvintele ii ies altfel din gat si pronunta mai greu, intr-adevar, dar ai mei o plac, poate pentru ca sunt mai mari si nu se mai leaga de asa detalii.

Oricum, asta voiam sa spun, ca stau la inot cu placere numai ca sa o observ pe ea cat e de blanda si cat de in serios isi ia rolul cu copiii, mai ceva ca profesoara principala  [il]

 

 

Mai revin si maine cu povesti. Acum ma retrag la rugby - ca tot ma laudam ca mai nou imi place sa ma uit la sport [:)]  

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca ghetarul este locul unde fiecare din noi socializam , intr-un fel sau altul. 

la scoala am invatat ca nevoile de baza in viata sunt: hrana, miscarea, socializarea.... si mai era una dar am uitat-o. 

oamenii au nevoie sa socializeze, intr-un fel sau altul. si fiecare cauta modalitati de  a socializa. de a comunica. de  a relationa. de  a fi recunoscuti si apreciati ca oameni. e o nevoie aproape inconstienta, dar este acolo. 

 

vad asta si aici, la unii nevoia este mai mare, exprima si povestesc mai mult, la altii e putin. ma bucur ca suntem diferiti, imi place asta, apreciez pe fiecare asa cum este. 

cred ca fiecare din noi are ceva special, chiar daca nu toti vad asta. chiar daca poate nu straluceste niciodata aici. are alt loc unde sa straluceasca.  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar voi mergeti in tara in octombrie, Kari, sau care e planul vostru? Ori numai pana in Viena?

 

 

 

da, asa am planuit deja. barbatul are doruri ce trebuiesc stinse, acuma cat ii mai traiesc neamurile. avem si prieteni pe care nu i-am vazut de multi ani. plus cei noi pe care trebuie neaparat sa-i cunoastem, [il]  ca sa ne poata vizita si ei apoi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...