Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

I-a luat cadou niste adidasi (erau la reducere) si un parfumel. Gata am spus-o!  E ok? Generatia asta noua nu mai tine cont de conveniente? Adica eu mi-am batut gura de pomana 17 ani?

Ce are? Zău ca nu-mi dau seama  [:)] E banal sau prea puţin romantic? Mie mi se pare ok, nu e prea personalizat sau special dar nici de aruncat... Care ar fi fost conveniența?  [:)]

 

Cât despre ce să faci cu situatia-Suspi, eu îmi aduc aminte perfect cum eram la 18 ani... Ce spunea maică-mea nu conta deloc. Deci nu știu ce ai putea face, poate doar să ai încredere  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, sunt pe tableta si mi-e greu să scriu tot ceea ce as fi vrut sa spun insă vreau doar să fiu de acord cu faptul ca intr-adevar ești un motor al ghețarului  [:)] 

Eu sunt în faza free-all-the-people și orice urma de bullying mă... atinge  [:)], nu trebuie să o iei personal. De fapt nimic nu trebuie luat prea personal, pentru ca intotdeauna opiniile oamenilor sunt mai mult despre ei înșiși decat despre tine (vorbesc la modul general)  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jullia, bine ai revenit! [flo] 

 

Frumoase locuri ati vizitat.

 

Esti in asentimentul meu cu dorinta de a mai sta si fara copii. [:)] Si eu imi doresc din cand in cand sa fiu copii-free (si chiar si sot-free [:)] ) pentru cateva ore, sa fac ce am chef, sa ma uit pentru a zecea oara la Pride and Prejudice sau sa dorm sau sa imi fac ordine in poze.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma mananca degetele asa ca o sa scriu.

 

Buflea, eu zic sa fii sincera  cu tine si sa faci asa un bilant al activitatii tale pe ghetar. Pe ghetar ti-ai varsat de multe ori frustrarile, durerea, neputinta, preconceptiile, bucuriile. Ti-ai dezvelit sufletul si caracterul. Ai fost ascultata, compatimita, incurajata, multi umeri de pinguini solidari ti-au fost oferiti cu sinceritate. Citeste in urma sa vezi cate mesaje iti sunt adresate. Mesaje pozitive. Trage linia si ai sa vezi un mare plus pentru tine. Nu minimizez dezamagirea ta cand ai citit acel mesaj. Dar daca stai stramb si judeci drept balanta e clar inclinata spre bine. Nu cred ca ai deschis vreodata o discutie si sa fie trecuta cu vederea.

 

Trebuie sa intelegem ca "hahaiala" e o forma de bullying. E in viata reala, e pe forum, e si pe ghetar. Dar noi nu mai suntem copii sa ne luam jucariile si sa plecam. La varsta noastra (ca daca scriu "etatea" pun de-un bulion de rosii) se presupune ca stim sa toleram derapajele de limbaj sau de comportament. Chiar si daca stim ca nu am gresit cu nimic. Teoretic si recomandabil e mai simplu sa dam uitare unei faze negative si dureroase decat sa tot sucim cutitul in rana. Nu ne face bine. Adusul in discutie pe forum al mesajelor private mi se pare cam un scos la tabla cu forta. Ce-i in privat ramane acolo. Nu de alta dar acum curiosii se intreaba cat de lungi erau epistolele si ce detalii erau pe acolo.

 

Alta realitate este ca nu a fost vorba de o rautate legata de persoana. Nu-i vorba de polite de platit cuiva anume. Ghetarul e o comunitate si in imaginatia mea cel putin, uneori cineva e pe scena si lanseaza discutii noi, subiecte noi. Se mai intampla ca publicul sa comenteze, sa nu agreeze. Fiecare isi traieste viata in ritmul lui. Cuiva i se pare plictisitor sa tot vada pozele cum umplu o pagina, altuia i se pare relaxant sa admire peisaje frumoase si sa viziteze locuri virtual cu ajutorul pozelor si a pozarului. Altcineva vrea actiune, dezbateri aprinse.

E posibil sa devii frustrat ca altii au parca vacanta in continuu. Sau pun poze din tara lor caci au cu ce se lauda. Ooh, si inca cum. Unii nu au decat cateva zile pe an sau nu au bani pentru a merge in astfel de locuri, poate isi dramuiesc ultimul leu. Sau au ceva de terminat la munca si da, poate fi tare sacaitor ca tu lesini pe birou in iulie si altii se pozeaza la bazin sau se vaita ca lesina de caldura cand tu nu ai iesit din hainele de lana. Dar si aceasta e o realitate pe care trebuie sa o acceptam. In fiecare zi cand mie imi suna ceasul sa merg la munca, desi poate nu am chef, sunt milioane de oameni care se distreaza in vacanta la mare si soare sau prin locuri faine. Nu putem sa ne traim viata ravnind la viata altora care o duc mai bine. Fiecare cu norocul si alegerile lui. Eu prefer sa ma bucur ca am un job la care sa merg si-s sanatoasa sa pot merge. Si atunci nu-mi ramane decat sa ma bucur de pozele din Mexic, Cuba, Italia, Suedia, etc. si sa sper ca poate intr-o zi daca imi doresc sa ajung acolo sa am timp si bani sa imi fac pofta.

 

Alta faza este ca unii useri intra si scriu mesaje kilometrice caci mai toti participantii primesc un gand bun, o incurajare. Ei citesc cu grija mesajele, empatizeaza cu fiecare in parte. Sunt useri atenti si care impart timpul lor pentru a aduce un zambet celorlati sau o alinare. Pe cand unora le place sa fie in centrul atentiei. Sunt mai ecogentrici si nu prea agreeaza sa le disturbe cineva subiectele dezbatute mai ales daca discutia devine ori interesanta, ori patimasa si se incing spiritele. Unii pot tolera persoanele care nu suporta sa fie contrazise, altii nu. Si intr-o familie tot asa este. Cu cat familia este mai mare cu atat sunt mai multe varfuri care ies in evidenta. E o dinamica fireasca si n-are sens ca publicul sa fie de partea cuiva ci doar vorbitori sa aibe rabdare si sa capteze atentia pe rand ca altfel se duc discutii in paralel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...