Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

Ah, sunt episoadele de care zicea si CorinaDani, a pus si ea link aici, primul pe care l-ai pus si tu Viv. Am si scris atunci cum e cu Cerșetorii romani, caci exista si o alta fata a monedei. Cred ca prin capitolul trecut :). 

 

O sa caut si alte episoade. Mersi. 

 

In paralel, face si Suedia o serie de emisiuni despre romii cerșetori romani, am vazut luni primul episod. E foarte interesant, cu totul alta perspectiva decat vad romanii. As pune link dar e in suedeza tot...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

 

 

ramasesem datoare cu un raspuns miannei. colegul rapitor pe nume Jan a spus ca el niciodata nu a recomandat chimio dupa operatie. mai ales daca nu e cancer malign. 

inainte de operatie sau in cazurile in care nu se opereaza , dar e alta discutie. dupa, niciodata. 

cancer malign e un pleonasm; cancerul e intotdeauna malign, daca e benign nu e cancer (nu intram in detalii despre anumite chestii pre-canceroase, oricum si la alea se intervine doar chirurgical, nu cu chimio). ultima fraza se refera si la situatii benigne?!

 

eu traiam cu ideea (si na, is in domeniu, nu e o idee culeasa de pe goagal) ca pentru a putea administra chimio, oncologul are nevoie sa o justifice printr-un examen histopatologic care confirma prezenta celulelor maligne.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinuk sigur ca e dilematic, e si mai dilematic pentru ca nu exista reteta universala, pentru ca suntem complecsi, pentru ca fericirea e relativa, pentru ca...

 

tocmai de aceea e greu sa împaci si capra (tu, parintele) si varza (el, copilul)  [:)] . Eu am incercat mereu sa ne întâlnim la mijloc :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uuuf, Viv! sper sa nu fie nimic grav cu mama.

 

am patit candva asa ceva si cu a mea, prin Istambul [:)] nu mai stiu daca v-am povestit. o adevarata aventura - se intamplase in fata unui hotel, s-a intins pe trotuar cat era de lunga, fara sa puna mainile pentru sprijin, asa ca s-a proptit fix in nas. am intrat acolo s-o curat, au fost toti foarte amabili, dupa ce am depasit prima intrebare: sunteti oaspeti ai hotelului nostru sau nu? au rasuflat usurati cand le-am spus ca nu, desi nu inteleg de ce, nu se impiedecase de nimic, nu alunecase pe podeaua lor uda sau ceva de genul, ea era singura responsabila. in fine, a venit si-o asistenta si a dezinfectat-o si a pansat-o un pic, dar era evident ca e nevoie de medic. am luat un taxi, am fugit la hotel sa iau asigurarea (ca na, om inteligent, o tineam in bagaj, nu la mine [:)] ), i-am speriat pe aia de la receptie, ca mama arata ca protagonistul unui meci de box [:-)))]  (isi rupsese ochelarii, si rama rupta i-a facut ditamai taietura pe nas)

 

plimbat pe la 2 spitale, refuzat examinari de sute de euro (mi se propusese un examen neurologic: 200 de euro, si o tomografie computerizata: 700 de euro). gasit spital care lucra cu asigurarea mea, dar pe principiul "platiti acum si va recuperati banii in tara" (si I-am recuperat dupa 6 luni - asta-i alta poveste, compania de asigurari era cam in faliment, si totusi ne-au dat banii). facut antitetanos, cusut foarte frumos taietura, ca n-a ramas absolut nicio urma, pansat - totul a fost 150 de euro.

 

ochelarii i i-am lipit cu super-glue, ca i-am zis ca nu ii schimb si ramele in Turcia, asteptam sa ne intoarcem in Bucuresti.

 

am pe undeva o poza facuta prin bazar, in care mama arata ca in filmele de groaza de care povestiti voi [:)]  nasul pansat, si hematoame (adica vanatai) pe ambii obraji [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia,

Tot privind trotinetele mi-am amintit o intamplare.

Saptamana trecuta   blondina era cu mamica in parc si cu trotineta. S-a apropiat de ele si le-a spus ca trotineta nu e buna ca deformeaza piciorul. Uitandu-se neincrazatoare la el asta a continuat: sunt ortoped la Grigore Alexandrescu si tratez o gramada de copii ce au avut probleme cu laba piciorului, cu dezvoltarea musculatyrii piciorului si a fesierului. Pozitia, folosirea numai a unui picior fac ca musculatura piciorului a fesei corespunzatoare sa se dezvolte mai mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Rall, alinuk, va multumesc ca ati adus in discuție încrederea. Uitasem de ea si cred cu tărie ca e cel mai important element pentru adolescenti. Încrederea parinților in ei. Stiu ca e greu, ca aduce un control mai mic parintesc...dar e foarte importanta, in relația părinte-adolescent.

 

Stiu, ambițiile parinților sunt mari, dar întrebați-va: creștem copiii ca sa ii vedem fericiti sau ca sa ne faca pe noi fericiti? 

 

 

esenta! increderea, orice ar face si orice ar alege. pana la urma asa trebuie sa se intample, nu?! 

ultimul paragraf este exact ce gandesc si eu in fiecare zi. 

 

monica, asta  e prima lectie, sa notezi in carnetel.  [flo2]

 

 

 

Viviana, sanatate mamei tale. ce neplacere..... 

 

 

 

 

sigur ca mergem la grill. Ioana  [flo2]

barbatul deja ma sunat de cateva ori, sa merg sa cumpar vinete. el este la un client si trece cu masina pe langa 'enj de magazine. dar nu, nu poate.... trebuie sa fac eu miscare.  [clo]

 

citesc ultima pagina si apoi ma hotarasc daca plec sa cumpa vinete. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, condoleante pentru pierderea ta.

 

Daniela, ce criptica esti cu ziua ta - 20 pe un picior, data e aniversarea Bucurestiului  [:D] Uite asa am mai aflat si eu cand e ziua capitalei, habar nu aveam. Esti nascuta in aceeasi zi cu prietena mea cea mai buna - inseamna ca esti o persoana tare deosebita, precis  [flo2]

Ca de altfel toti de pe ghetar, apropo de mesajul Otiliei. Foarte frumos ai scris, ma bucur ca te-au mancat degetele!

 

In mod cert suntem un mix de personalitati diferite pe forum, si mai ales pe ghetar unde se discuta absolut orice, adesea in acelasi timp. Si eu mi-am luat jucariile si am plecat, (numa' bine ca nu m-am considerat niciodata prea "adulta") dar ma afecteaza cand cineva e pus la colt, i se fura sapca si i se da prin aer in numele distractiei - oricine ar fi acel cineva. Si m-am si intors, pentru ca da, am nevoie sa va citesc, am nevoie sa impart discutii cu ghetarul, cu unii rezonez mai mult, cu altii mai putin, mai pun si poze, ma mai laud, nah - ca in viata.

Si intre prieteni exista certuri, daramite intre oameni care se cunosc doar din ce lasa fiecare sa se intrevada din viata lui. Sunt convinsa ca toti avem lupte personale de dus, chiar daca nu ne expunem toate "bibelourile" (copyright Aqai), unii le scriu, altii le tin pentru ei.

 Eu una incerc sa nu-mi povestesc toate problemele aici pentru ca nu am asa nevoie imediata de sustinere, iar altele sunt demoni ai trecutului carora le face bine sa stea inchisi in cutia lui Ziki, din acelasi set cu al Pandorei. Empatizez insa cu ale altora si uneori ma si afecteaza, chiar daca poate asta ma face "zana" (copyright Buflea) - dar in majoritatea timpului prefer sa cred ca nu sunt ipocrita daca evit conflictele. Asa inteleg eu sa-mi prezerv echilibrul, si cand le adulmec, incerc sa le ocolesc cat pot.

Echilibru care sper sa revina si in acest melting-pot ce e Ghetarul, desi unele clash-uri sunt inevitabile!  [flo2]

 

Pe aceasta nota optimista  [soricel] ... sa aveti un weekend frumos!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, recuperare rapida mamei! Sper ca nu e nimic grav.

 

Kari, ce-ai inteles tu? ca eeeeeu joc rugby?   [:D]  Hehehe, nu, maica, eu sunt sportiva de canapea, am niste muschi la degetul mare, pe care-l antrenez la telecomanda, ceva de speriat! Cand e meci imi antrenez si talentul de a prinde si a tine strans cu mana dreapta. De obicei cu un pahar de bere am rezultatele cele mai bune!  [:)]

 

Eu am fost a-sportiva de 3 decenii, si acum platesc pretul. De-aia ma si apuc de dat jos pe ici pe colo prin partile esentiale, am o suma importanta de kilograme de eliminat...

Apropo, Carolina si Aqai, tot mai citesc la extraplate, dar inca imi adun curajul sa intru. Chiar nu cred ca e de mine, din pacate... [:I] Poate mai incolo cand pleaca primele 10. kile, of course!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mianna, nu am multe amanunte decat cele ce le-am spus pana acuma. nici ai mei nu stiu de ce medicul oncolog a prescris chimio. la intrebarile insistente ale tatei a spus ca e bine sa faca asta.  [alcool]

repet ce spuneam zilele trecute, defapt nu ma mai mira nimik, la cate vad si aud la servici. cate capete, atatea idei. 

 

 

mama ma sunat sa-mi spuna ca la pus pe tata la bucatarie. vrea sa faca cateva borcane de zacusca. ma intrebat daca fac si eu zacusca. pai mai am doua borcane de anul trecut, de ce sa fac ca oricum nu mananca mofturosi mei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...