Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caveat Emp(t)orium Pinguinicus


Recommended Posts

  • Răspunsuri 979
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mulțumesc, Viviana! [flor] Te întrebasem cu câteva pagini în urmă de cadourile pe care n-ar trebui să le facă domnișoarele (dacă ai chef să revii asupra subiectului, bineînțeles).

 

Mici reguli de cadouri.

Am fost  educata in ideea ca o domnisoara face cadouri simbolice baiatului de care este indragostita, pe care il place.  O domnisoara trebuie sa adopte prudenta in orice relatie care este la inceput. Prudenta in ceea ce ofera, arata, ce spune despre ea insasi, familia ei. Un  cadou care este mai deosbit, mai altfel, poate crea obligatii fata de persoana  care il ofera.

Exista si riscul ca o relatie sa nu functioneze si totusi unul dintre parteneri sa ramana in relatie dintr-un fel de obligatie prost inteleasa.

 

La fel cum o domnisoara care are relatii intime cu un domn nu va accepta de la el cadouri scumpe.

 

Cadourile costisitoare facute la tot pasul nu  sunt de bun gust.

Unei persoane care vine din strainatate, cu o  situatie mai buna materiala, si  care iti face un cadou scump nu ii vei intoarce favorul, pentru a nu o face sa-si bata capul ca data viitoare sa iti ia ceva si mai scump.

Nu se fac cadou flori din plastic.

Intr-o casa cu copii nu te duci fara o atentie fata de ei.

Cand esti invitat la masa vii cu flori pentru gazda si persoana din cuplul invitat care ofera florile este intodeauna barbatul.

 

Astfel de chestiuni. Si mai am.

==

 

Totusi,  vineri, la mine acasa s-au aflat mama mea si nepoata mea (30 ani).

Le-am povestit dilema mea. Nepoata-mea mi-a spus ca  ea facea cadouri numai obiecte de imbracaminte si parfumuri si ca este OK sa oferi ce isi doreste, in limita unei sume nu mari; e foarte frumos asa si ca imi bat capul nefiresc de mult.

Mama mea, of course, de alta parere.  

Am hotarat sa ma repliez si sa merg pe mana persoanele ancorate in realitatea de azi a tineretului. Adica a nepoatei mele si a mai tinerelor pinguine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata

 

Daniela, eu zic ca a iesit ff misto tortul. si precis foarte bun. mie imi e foarte usor sa folosesc foi de gelatina la reteta asta, in loc de cea granule. sa incerci si asa.

 

Ioana, asa deci, sunteti fani Art attack??? super ti-au iesit compozitiile, zau!!! [flo]

 

Caro, imi pare bine ca a trecut circul. a fost interesant sa citesc mesajele mamelor de fete mai mari [:)]. eu sunt in postura de mama de baiat mai maricel care e refuzat vesnic de o domnita din clasa... ma rog, se cunosc din clasa 1, o stiu si eu pe ea, o stie si mama ei pe el.... eu una ii recomand sa mai insiste, daca mai doreste sa iasa impreuna. la film [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Vai Ioana ce superbe sunt cele doua fluturase!!! :) stiu ca nu e ideea ta, dar concepția e a ta si a iesit minunat! Sa le faci tablouri! Daca nu stiu cum, iti spun :). Mie mi-a dat Rall ideea de la o fotografie de a mea făcută Silviei, ca ar fi frumoasa de tablou. Si e tablou acum :).

 

multumesc [flo]

 

stiu de poza cu Silvia pe canapea in contre-jour, de aia zici, nu? Eu am sugerat sa o faci si pe aia cu promontoriu si vaporul in dreapta.

 

da, iti dai seama ca la nebunia pe care o am cu pozele stiu si cam ce a poate face cu ele dupa (tablou, album, imprimat pe cani/perne, printat pe acril), dar un sfat sau o idee sunt oricand binevenite

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...